Czy drukarka Brother HL-L2352DW będzie działać?

Witam, szukam drukarki laserowej monochromatycznej A4 z obustronnym drukowaniem, która by zastąpiła mojego starego hp1010. Znalazłem Brother HL-L2352DW. W opisie jest info, że działa pod innymi dystrybucjami, ale nie ma tam ani arch ani manjaro. Zastanawiam się czy kupować bo nie chcę toczyć walki z jej instalowaniem. Czy ktoś z Was miał z nią do czynienia? Coś możecie podpowiedzieć?

Raczej nie będzie problemów, odpowiedni sterownik jest w AUR.

Dzięki, ale to jest sterownik do modelu HL-2350dw a ja szukam HL-2352dw…
I jeszcze znalazłem to:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=262277

To jest dokładnie ten sam plik, na którego bazie powstał wspomniany przeze mnie pakiet. To zamo znajdziesz na stronie producenta.

EDIT: Oczywiście jak chcesz to możesz się bawić w przeportowanie pakietu .rpm lub .deb na .pkg.tar.zst, ale po co skoro masz już gotowca. Taka przynajmniej jest moja opinia na ten temat.

Czyli można kupować HL-L2352DW z nadzieją, że da się zainstalować?

W kwestii działania pod Manjaro masz takie przesłanki:

  • Sterowniki dla Linuxa – istnieją, choć producent oferuje tylko .rpm i .deb.
  • W AUR istnieje wersja przeznaczona dla Archa i pochodnych
  • Na forach nikt nie zgłaszał problemów z tą drukarką

Co do samego kupna to możesz, ale nie musisz :stuck_out_tongue: To już zależy od ciebie.

Dzięki! To jeszcze decyzja do przemyślenia…

Sterowniki do drukarek tworzone, są zazwyczaj dla całej rodziny, mniej lub bardziej obszernej. Ostatnie cyfry w nazwie modelu, są wtedy nieistotne (mogą być dodatki literowe, wskazujące na odmienną funkcjonalność). Jednak trzeba, to zweryfikować w każdym konkretnym przypadku, bo praktyczna zasada, nie znaczy, to samo co obowiązujące prawo.

Od siebie dodam jeszcze, że niestety nadal - tak jak Ty właśnie czynisz - kupować sprzęt komputerowy myśląc o swojej dystrybucji Linuksa. Choć z Win 10 też nie jest różowo jeśli chodzi o starsze modele różnych komputerów/peryferiów.

Jeżeli ktoś nie używa drukarki/skanera (szczególnie niemłode modele) zbyt często, to warto zastanowić się nad dual boot’em lub wirtualką z inną dystrybucją (jakimś Debian-like, LTS) lub Windows’ami (może nawet z Win7). Mało wygodne, ale czasem działa - stosuję takie rozwiązanie w przypadku mojego skanera.

Witajcie,
dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Dziś przyszła drukarka. Gra i trąbi! Wszystko ok, wystarczył sterownik AUR (en) - brother-hll2350dw
Faktycznie ciągle jest sporo zamieszania z dobieraniem sprzętu kompatybilnego z linuksem.
Pozdrawiam :slightly_smiling_face:

Witajcie, jeszcze jedno pytanie. Drukarka chodzi fajnie, ale… mam problem z ustawieniem rozmiaru papieru. Otóż w localhost:631/ jest ustawiony domyślny rozmiar drukarki na A4. W libreoffice w stylu domyślnej strony również jest A4. Kiedy jednak chcę wydrukować dokument w LO wtedy przeskakuje na List 216x279 mm. Dziwne. Jak to zmienić żeby było A4?

Z innych programów (np. przeglądarka internetowa) drukuje prawidłowo?

Z Firefoxa drukuje ok, od razu pojawia się format A4 w opcjach.

I dziwna sprawa bo w LibreOffice we własciwościach drukarki mam 4(!) formaty A4:

Nie pisz posta pod postem, tylko edytuj, jeżeli Twój ostatni jest jednocześnie ostatnim w ogóle.


Format papieru powinien być jednolity - w programie, z którego drukujesz; w konfiguracji drukarki, na której drukujesz; w ryzie papieru, z której bierzesz kartkę. Wszędzie tam powinien być A4.
Z tego co widzę (choć nie jestem pewien, bo screen nie jest jednoznaczny), to w dokumencie (programie) jest A4, a w drukarce … no właśnie, chyba List.

@ra-dio też to kiedyś przerabiałem. O ile inne programy stosowały się do ustawień systemowych, ewentualnie wystarczyło je raz ustawić, o tyle LO uparcie chciało drukować w rozmiarze Letter. Na szczęście jest rozwiązanie :slight_smile: W pliku /etc/papersize dopisz a4:

# Simply write the paper name. See papersize(5) for possible values
a4

Co do kilku formatów A4 to albo to są twoje własne ustawienia papieru, które kiedyś tam dodałeś (niefortunnie) pod tą samą nazwą albo jakieś domyślne profile drukarki – choć w tym przypadku powinny mieć jakiś dopisek np Borderless lub AutoDuplex.


@azja nie po to są standardy, żeby każdy program miał swoje nazewnictwo. Letter i A4 to różne choć bardzo zbliżone rozmiary, pierwszy jest dla rynku amerykańskiego, drugi dla reszty świata.

… hmmm? Nie bardzo rozumiem. Wiem co to jest Letter i czym różni się od A4. Zauważyłem jedynie, że na screen’ie, drukarka ma ustawiony format List (tłumaczenia przyszły chyba z ostatnią aktualizacją).

Trzeba, to zmienić na A4. Jeżeli ma być na stałe, to:
/ Plik / Ustawienia drukarki ... / Nazwa: (drukarka) / Właściwości ... / Rozmiar papieru

No właśnie, że nie do końca. Działa to w obrębie jednego pliku. Jak utworzysz nowy plik, to niestety wróci do starych ustawień.

Nie wiem, wydaje mi się, że były już wcześniej. Ja wolę używać angielskich odpowiedników – wydają mi się bardziej zrozumiałe i przejrzyste od tłumaczeń. Siła przyzwyczajeń.

Chodzi mi o to, że mimo że w reszcie systemu czy nawet w samym dokumencie (jak np. na podanym screenie po prawej stronie) jest ustawiony rozmiar A4 to LO i tak próbuje drukować w innym rozmiarze.

No rzeczywiście! Skoorczybyk nie pamięta i, co gorsza, nie widzę miejsca, w którym można by to ustawić. Z przykrością zauważam, że w MS Office (przynajmniej w starszych wersjach) i FreeOffice jest, to dużo prostsze.

Zapewne trzeba by utworzyć szablon, odpowiednio skonfigurowany, ale gdzie powinien być umieszczony …

  1. Otwieramy nowy dokument.
  2. Konfigurujemy go w taki sposób, w jaki chcemy.
  3. Zapisujemy jako szablon:
  • / Plik / Szablony / Zapisz jako szablon ... / Nazwa szablonu (np. MojSzablon) / Ustaw jako szablon domyślny / Zapisz

EDIT-20210225-1835 …
No tak, na innych instalacjach mam swoją konfigurację, a na tej domyślną, fabryczną - nie miałem A4 w /etc/papersize, co wszystko wyjaśnia (a już zdążyłem zwymyślać dziewczęta i chłopców z LibreOffice, za to, że coś zepsuli). Działa.
Czyli mamy dwie drogi:

  1. Jeżeli zadowala nas domyślna konfiguracja, to dodajemy wpis:
/etc/papersize
--------------------------------------------
A4
  1. Jeżeli chcemy mieć spersonalizowany wzorzec (lub większą ich ilość), to tworzymy swój szablon:
/ Plik / Szablony / Zapisz jako szablon ... / Nazwa szablonu (np. MojSzablon) / Ustaw jako szablon domyślny / Zapisz