Cyrki ze sterownikami nvidia non free na Gt720M

Witam mam laptopa Dell Latitude e5540 i instalacja sterowników nvida zamkniętych wywaliła mi system tylko wczytuje się i nic czarno. Nic tam nie miałem więc no. I to tak ciągle. Pomyślałem se że to wina karty że może uszkodzona bios twierdzi że nie. Zainstalowałem jeszcze raz system i postanowiłem zainstalować ręcznie sterowniki ze strony i to samo. Na stronie wersja to 418 a w repozytoriach zaleca mi 530. Cyrki to z ta kartą na każdym w zasadzie systemie nie ważne czy to Manjaro, Ubuntu Fedora itp. Albo Ci zainstaluje i NVIDIA setting nie będzie działać i nadal będę chodzić otwarte albo wywali Ci system jak na manjaro. Wiem że laptop stary. No ale szkoda że takie cyrki są. Wszędzie. Niby te otwarte działają ale yt czy strony webgl 8fps. Jak nadal będą takie cyrki to chciałbym zmusić laptopa.do pracy na intelu. Jak jest w ogóle taka możliwość żeby chodziła tylko mesa. I system nie widział dedykowanej karty. Wiem że mniejsza wydajność ale za to youtube będzie chodził webgl strony będą działać w tych 30 klatkach.

W Manjaro nie instalujesz sterowiników z repozytorium przez pacmana czy pamaca (da się ale często wymaga to dodatkowej konfiguracji). Zamiast tego skorzystaj z mhwd – albo graficznie przez odpowiednią sekcję w ustawieniach systemowych albo z konsoli – tu automatycznie wykrycie i zainstalowanie najlepszych sterowników nonfree:

sudo mhwd -a pci nonfree 0300

To polecenie zapewne zainstaluje ci sterowniki z linii 390, bo 418 już nie są dostępne w repozytoriach. Więcej o mhwd znajdziesz tutaj.
Poza tym twój model z tego co wygooglałem ma również integrę Intela – domyślnie system będzie działał na niej dopóki nie przełączysz na drugą kartę – opis jak to zrobić masz tutaj.

Tylko ja użyłem mhwd identycznej komendy i pobrał mi 530 na Manjaro i to mi zrypało system po instalacji sterowników system nie wstał już. A ze strony NVIDIA to samo ręcznie zainstalowałem i to samo. Noi nie wiem to jest problem z każdym systemem. Bios wykrywa że sprzęt sprawny. Nie ważne jaki linux to samo czy Arch Manajro Mx linux Debian Ubuntu itp. Niby wykrywa GPU instaluje sterowniki i albo wciąż będzie chodził na otwartych i nie zadziałają albo system nie wstanie. Próbowałem ręcznie instalować na wieli dystrybucjach i to samo ze strony NVIDIA. Logi walą błędami których nie rozumiem google nic nie wie. I to samo się dzieje na systemie Microsoftu sterowniki wpgóle.się nie instalują. Ja tam aktualnie tego systemu Microsftu nie używam bo mnie zdenerwował i rok siedzę na linuxie ponad. Być może GPU uszkodzone. Ja tam to zlekceważyłem ale teraz to mnie frustruje kiedy ostatnio youtube chodzi w 7 klat kach. I storny webgl. Tylko nie rozumiem skoro chodzi karta na tych otwartych wszędzie nie za dobrze ale dziala. Magia może ja mam jakąś dziwną karte nie wiem.

Skoro automat zawodzi to jest jeszcze opcja wskazania które sterowniki konkretnie mają być zainstalowane.

A propo sterowniki działają udalo się zainstalować działa ale nvidia seetings jest skierowana pod intela a gdy zainstaluje optimus-manager system mi się już nie wczytuje

A próbowałeś zamiast optimus-manager użyć bumblebee? Pozostaje jeszcze kwestia stricte sprzętowa, czy karta ma zapewnione odpowiednie warunki do pracy, jak sprawne chłodzenie, zmieniona pasta, ogólna czystość bebechów lapka. Z doświadczenia wiem - mam nieco starszy sprzęt - że zaniedbanie tego, potrafi sie odbić czkawką. Raz na dwa lata (zależnie od warunków w jakich pracuje sprzęt) taka konserwacja jest konieczna.

Nie polecam bumblebee, mam również leciwą kartę szajswidi (920m) w lapku i wydajność w tym przypadku jest bardzo mizerna. Ja używam do dzisiaj sterów z lini 470, mimo iż zalecane są 418. U mnie architektura ma nazwę Kepler i jeśli dane stery ją obsługują, to nie powinno być różnicy które konkretnie zainstalujesz. Najwyższą wydajność będziesz miał gdy będziesz używał nvidia-prime lub gdy wystartujesz X-y na karcie szajswidi. Jednak druga opcja wymaga używania optimus-managera, a on od którejś wersji jądra 5.4 nie był w stanie włączyć tej karty u mnie, więc raczej nie polecam. Sprawdź na stronie szajswidi, które najnowsze stery obsługują Twoją architekturę Fermi i spróbuj je skompilować. Jeśli będzie to wersja od której prime już działa, to jesteś w domu i będziesz miał normalną wydajność. Więcej informacji i sposobów znajdziesz tu:

https://wiki.archlinux.org/title/PRIME

U mnie nvidia działa bardzo dobrze i z bumblebee i z optimus-manager. Tyle że w tym pierwszym, zamiast polecenia uruchamiania optirun, stosuję primusrun, co podnosi znacznie wydajność. A zwróciłem tylko uwagę na to, aby kolega spróbował po prostu. Nie potrzebnego nazewnictwa karty, nie ma co w ogóle komentować.