Customs ROM, Lineage OS, Ubuntu Touch, TWRP

Ktoś się bawi w ROMy na androida?

Jeszcze nie, za parę tygodni może będę reanimował swojego staruszka – zależy od czasu i chęci. Tylko wpierw muszę skombinować nową słuchawkę :stuck_out_tongue: Póki co w temacie mogę polecić Fora XDA.

Miałem ostatnio UT na Xiaomi Redmi Note 7, ale jak dla mnie mało “używalne”
Daj znać jak pójdzie reanimacja.

Swego czasu flashowałem Huawei Mate 10 lite, a notorycznie, Samsungi :smiley: Choć tych nowych modeli za bardzo sensu nie ma modyfikować.

Właśnie mam zapasowy Huawei Mate 10 lite. W wolnej chwili coś pomyślę. Jakieś sugestie?

Przy flashowaniu twrp w fastboot trza dać komendę w adb nazwa pliku (bez końcówki), nazwa pliku.img (z końcówką powtórzyć) Co do romów, to są dwa, które testowałem, ale to bym musiał poszukać na ACPL, gdzie dość znośnie to opisałem, ale teraz nie pamiętam ich nazwy :smiley: troszku czasu temu to było, a teraz mateusz leży uceglony :smiley: DC Phoenix jakoś sobie nie poradził, a więcej kasy na kredyty nie chciało mi się wydawać.
A propos, bootloader masz odblokowany? Ja zaraz po zakupie wysłałem prośbę na stronie i przysłali kod :wink: Dziś już troszku lipa, bez phoenixa nie da rady.
Ten rom używałem: [ROM][MorfuZ V3.6][GT]EMUI 8.0 Kangvip Mate 10 Lite by Catuva21 | XDA Forums

Dziękuję za sugestie. Bootloadera mam niestety jeszcze nie odblokowanego, więc to będzie pierwszy krok. Wcześniej działałem na Xiaomi Redmi Note 7 a tam łatwo było odblokować. Muszę poszukać jak odblokować w Huawei. Co do ROM-ów to myślę raczej o Lineage Os lub Graphene Os ale nie wiem, czy pójdzie.

Lineage w porównaniu do nakładek Samsunga, Huawei, to kastrat zwyczajny. Oficjalnie więc, BL nie odblokujesz już. HW przestało rozdawać kody do odblokowania, więc pozostaje za kasę DC Phoenix.
Tu podobno można jeszcze za ok 25 zł uzyskać kod, ale czy to działa, nie wiem.
Free IMEI Checker Online - SICKW.COM | IMEI CHECK SERVICE Żadne polecane Kingoroot etc, oprócz tego, że infekują komputer, nie wykonają unlock’a, także unikaj tego cholerstwa.

1 polubienie

Ja flashowałem przez adb na Manjaro Motorolę G7 Power na LineageOS i jestem bardzo zadowolony. Jedyny problem jaki miałem, to po pierwszym uruchomieniu (i po każdej aktualizacji), ekran gubił kolory i wyglądało jakby używał tylko 8 kolorów, ale wystarczyło w ustawieniach ekranu włączyć dowolny tryb kolorów (naturalne, nasycone itd) i problem znikał. Do kolejnej aktualizacji…Jednak jeśli dzięki takiemu jednorazowemu zabiegowi mam być wolny od googla, to nie narzekam. Używam na telefonie repo FDroid, a jak potrzebuje czegoś z googlowskiego to instaluje apkę AuroraStore która pozwala mi pobierać pliki z googleplay bez konieczności logowania na konto google. Występowały czasem drobne bugi po niektórych aktualizacjach (np.aparat nie był w stanie zapisywać zdjęć na karcie sd), ale najnowsza wersja 18.1 jest bardzo dopracowana względem 17.1, której używałem wcześniej i tu nie ma tego typu problemów.
Co do Kingoroot to nie działa na nowszych telefonach, ja kiedyś wgrałem go na starego lolipowa i zadziałał. Mogłem usunąć szmelc od googla, ale niestety nie cały. Co do Lineage, to najlepiej sprawdź czy Twój telefon jest obsługiwany:

https://download.lineageos.org/

1 polubienie

Z motką tak, mogę się zgodzić, albowiem też jest oparta o czystego androida, więc LOS może tylko ją wzbogadzić. Co do usług googla: odwieczna przepychanka, wzorem userów M$ a Linucha, która zresztą też traci na znaczeniu. Absolutnie na pewno, pozbyte są wszelkich usług Google, nowsze telefony HW. Umówmy się: Na Lineage Os, też musisz się logować… więc cały jakby sens, szlag trafia na starcie systemu :smiley: Szkoda pary.

To zależy, czy korzystasz z apek od googla. Ja używam zamienników - np. zamiast map Osm’and, Generalnie wszystko idzie znaleźć, nawet youtube ma zamiennika o nazwie Skytube (też oczywiście nie wymaga logowania).

Wygląda na to, że zostanie android na tym Huawei, skoro nie ma już pewności aby odblokować bootloadera. Zrobię taki pseudo AOSP, tylko tyle że nie założę tam konta Google, a apki wygram przez Fdroid czy APK mirror. Jest pełno fajnych zamienników: Alternatives to Google Products -- The Big List

Ciekawy temat.

Powiedzcie koledzy praktycy, jak działa wam smartfon np. zROMowany do LineageOS w porównaniu do Androida?
Czy jest szybszy?
A co z awaryjnością?
Czy zdarzają się appki, które np. dobrze działają pod Androidem a nie chcą działać poprawnie pod LineageOS?

A może ktoś wie jak praktycznie wygląda kwestia Manjaro na komórce?
Co z dostępnością oprogramowania w repozytoriach? (bo chyba appek androidowych nie da się zainstalować?)
A co z awaryjnością?

Ja niestety odpuściłem temat. To że nie mam jeszcze nowego fona to jedno, ale Huawei niestety nie pozwala już zrootować swoich telefonów :confused: A mogłem to zrobić gdy to było jeszcze możliwe, przyznaję, zastanawiałem się nad tym. Teraz co najwyżej mogę sobie napluć w brodę :expressionless:

To jest ARM, zainstalujesz tam wszystko, co jest dostępne w repozytoriach ARM – w tym przynajmniej jeden emulator Androida (dalej nie szukałem :stuck_out_tongue: ). Gdybyś chciał możesz zastąpić Manjaro innym Linuxem na ARM. O awaryjności się nie wypowiem, ale ma tą przewagę nad telefonami z Androidem czy iPhone, że praktycznie każdy element można łatwo wymienić na nowy we własnym zakresie. Poza tym to mokry sen fanów prywatności – ma fizyczne przełączniki do WiFi, LTE, mikrofonu… No i jak chyba żaden sprzęt z tej kategorii ma obszerną wiki. Tak szczerze bliżej temu do Malinki niż do jakiegokolwiek mainstreamowego smartfona. Oj, kusi ten sprzęt, bardzo kusi :smiley:

Działa bardzo dobrze. Nie wiem czy jest szybszy, bo wgrałem Lineage od razu po zakupie telefonu, ale na pewno nie ulega awariom (przynajmniej mój model). Do tego masz ciągłe aktualizacje systemu co tydzień, a jak wiadomo niektórzy producenci smartfonów to totalnie olewają, zwłaszcza tych ze średniej i niższej półki. Jedyny problem występuje z aplikacjami, które wymagają usług google do poprawnego działania. Tyle że problem, to zbyt dużo napisane. Zawsze jest komunikat, że dana aplikacja nie będzie działać bez tych usług, jednak np.moja aplikacja bankowa i pewna gra którą lubię mimo tego alertu działają bez zarzutu. Aplikacji masz multum, możesz również instalować te z google play anonimowo za pomocą apki Aurora Store z repozytorium F-Droid.

Z tego co widzę, obecnie Manjaro ARM można zainstalować tylko na jednym smartfonie - PinePhone (pozostałe urządzenia to mutanty Raspberry Pi).
Szkoda, że nie można tego jakoś wgrać na popularne smartfony, które w absolutnej większości działają w oparciu o procesory ARM.