Co czytamy (książki i e-booki)

Dzień tryfidów” czytałem jeszcze jako dzieciak, sfilmowany niestety słabo.

@warsztat-dom
pierwszy raz jeszcze jak byłem w szkole średniej czytałem a niedawno dorwałem tego autora e-book i jakby dalsza część tych losów Noc Tryfidów - Clark Simon

Nie znam. Poznam. Dzięki.
Bajki robotów” Lem.
Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko” Tadeusz Baranowski
Porady praktycznego pana” Tadeusz Baranowski
{ część dla miłośników komputerów https://www.esensja.pl/obrazki/komiksplansze/21346_600.jpg }
Zagubiona przyszłość” Krzysztof Boruń & Andrzej Trepka, komunistyczna trylogia, lubię część pierwszą.

Baranowski ma oryginalną kreskę, którą kocham od pierwszego wejrzenia, gdy zobaczyłem pierwszy komix tego Autora, w dzieciństwie:

book_antresolka-profesorka-nerwosolka-(tadeusz-baranowski)

No i absurdalne poczucie humoru, które również jest mi bliskie, bo zmniejsza ból powodowany przez absurdy rzeczywistości.

Wilbur Smith
i jego

 1. Saga rodu Courteneyów
  Powieść z popularnej sagi rodu Courtneyów. Jest rok 1667 - czasy, gdy prawo morskie sankcjonuje piractwo. Trwa wojna między Anglią a Republiką Holandii. Sir Francis Courteney i jego syn Henry na pokładzie wojennej karaweli patrolują rejon Atlantyku w pobliżu Przylądka Dobrej Nadziei. Zwycięska bitwa morska zapoczątkuje serię tragicznych zdarzeń, przysparzając Courteneyom trojga zaprzysięgłych i pozbawionych skrupułów wrogów.Henry Courtney doświadczy śmierci ojca, ale też odnajdzie swoją miłość pięknej Judith Nazet i zdobędzie okręt „Golden Bough”
 2. Cykl egipski
  Starożytny Egipt pod rządami faraona Mamose jest państwem chylącym się ku upadkowi: bezlitośni bandyci pustoszą kraj, administrację toczy korupcja, w Delcie Nilu zagnieździł się uzurpator, tymczasem arystokracja pławi się w złocie i rozrywkach. Wielki wezyr Intef, faktycznie rządzący Egiptem, ma tylko jedną ambicję - zasiąść na tronie faraonów. Aby zrealizować ten cel, gotów jest poświęcić jedyną córkę, piękną księżniczkę Lostris…
 3. Saga rodu Ballantyne’ów
  Rok 1860. Afryka, druga połowa XIX wieku. Do krainy dzieciństwa powraca rodzeństwo Ballantyne’ów: Robyn — misjonarka, jedna z pierwszych w Anglii kobiet, które zostały lekarkami, i Zouga — oficer armii brytyjskiej w Indiach. Pragną odnaleźć ojca, który zniknął przed laty, uciekając przed zemstą handlarzy niewolników. Podczas podróży w głąb niezbadanego kontynentu, rozdartego wojną i dręczonego epidemią, osobiste przeżycia Ballantyne’ów nieoczekiwanie zmienią bieg afrykańskiej historii…

Howard Phillips Lovecraft - praktycznie wszystko co napisał (prozą).
Z polskiej strony - Stefan Grabiński.

1lajk

Andrzej Ziemiański
cykl o Ahaji i Vironie

 1. Ahaja (3 tomy)
  Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób.
  Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.
 2. Pomnik Cesarzowej Ahai (5 tomów)
  Pomnik cesarzowej jest potężny i wzbudza strach. Nadchodzi czas silnych kobiet i równoległych światów.

Ziemiański jak nikt inny zderza dwie odległe cywilizacje i systemy wojskowe. Wie o tym każdy fan kultowej „Achai” i niemal pół miliona czytelników książek Andrzeja Ziemiańskiego.
“Wstała lekko, czując, jak coś buzuje jej we krwi. Znowu wojna, ulotne uczucie panowania nad sytuacją. Poczuła to, co tak bardzo zawsze upajało Nuk. To lepsze niż hazard, lepsze niż miłość, lepsze niż pieniądze i władza. To wojna!”
3. Imperium Achai (Virion Wyrocznia, Virion 2. Obława, Virion 3. Adept)
Virion - szermierz natchniony który wraz dwudziestoma innymi straceńcami pokonał legion Moy- raptem tysiąc doświadczonych weteranów.
Jak Chłopak z dobrego domu został bezlitosną maszyną do zabijania?
Morderstwo, więzienie i ucieczka przed bandą łowców to chyba jeszcze nie powód żeby tak się stoczyć. A może od początku ktoś na górze zaplanował, że jego przeznaczenie to droga miecza i stosy trupów.
Poznajcie historię najsłynniejszego szermierza Cesarstwa.
Powrót do czasów Achai nie mógł być bardziej emocjonujący.
Ahaja Ahaja_2 Ahaja_3

William Wharton - cała twórczość. Polecam.

Franz Kafka - “Zamek” i opowiadanie o zamianie w robaka.

1lajk

Dodałbym jeszcze Proces i, moim zdaniem, jego najlepsze opowiadanie “Lekarz wiejski” (tutaj można je przeczytać, a tu rewelacyjna animacja na jego podstawie)

Brandon Sanderson. Wszystko jak leci. Jak dla mnie jeden z najlepszych obecnie pisarzy fantasy. Choć z “superbohaterskim” SF (cykl “Mściciele”) radzi sobie całkiem nieźle.

Obecnie czytam > Wielka czystka - Aleksander Weissberg-Cybulski

Już po raz któryś zabrałem się do przypomnienia sobie Zapomnij o Ziemi amerykańskiego autora C. C. MacApp

Galaktyczna wojna unicestwiła życie na Ziemi. Ocalało tylko kilkuset mężczyzn. Ci ostatni przedstawiciele ludzkości służą jako najemnicy w armiach zwalczających się imperiów. I nie mają złudzeń: umrą bezpotomnie.

Ale nagle pojawia się szansa. Komandor John Braysen wraz ze swoimi żołnierzami staje do ostatniej heroicznej walki ludzkości o przetrwanie…

Mam kilka zaległych e-booków, więc trzeba będzie coś w końcu przeczytać. Na początek będą to na pewno pamiętniki Ignacy Daszyński tom 1 i 2.

Kings Deception -Steve Berry

9781444740844

Ja w święta czytam Dziennik szalonego starca. Niektórzy wolą pokrzywy – podobno zrozumieć tę książkę potrafią tylko starzy ludzie. Przeżyjemy, zobaczymy :smiley: Póki co początek jest całkiem niezły.

Saga o Ludziach Lodu – składająca się z 47 części seria książek autorstwa współczesnej pisarki norweskiej Margit Sandemo
Akcja obejmuje okres od XVI do XX wieku i toczy się przeważnie w krajach skandynawskich: Norwegii, Szwecji i Danii. Opowiada o dziejach rodu Ludzi Lodu, którego przodek, Tengel Zły, aby otrzymać nieśmiertelność, zawarł pakt z diabłem. W ramach umowy przynajmniej jedna osoba w każdym pokoleniu rodziła się “dotkniętą” i musiała służyć złu.

Czytaj Dalej ...

W XVI wieku przyszedł na świat jeden z dotkniętych, Tengel, który podjął starania zniszczenia przekleństwa, dlatego został nazwany Dobrym.
Ludzie Lodu byli oskarżani o czary, dlatego niechętnie przyjmowano ich w społeczeństwie. Członkowie rodu potrafili okazywać sobie nawzajem i otaczającym ich ludziom ciepło i miłość. Obdarzeni byli empatią do skrzywdzonych przez życie ludzi i zwierząt. Potrafili oni także nawiązywać kontakty z istotami nadprzyrodzonymi. Saga o Ludziach Lodu zawiera także wątki mistyczne, romantyczne, humorystyczne.
Seria zaliczana jest do literatury fantastycznej, zawiera także elementy takich gatunków, jak: romans i horror. Akcji towarzyszy barwne tło historyczne, nie zawsze zgodne z prawdą i często ustępujące miejsce literackiej fikcji.

4ebca00f657540e0d8d08aa0a99c6200 6c29f1a101400014246c53173f7a5db2

Julian Fałat, Pamiętniki – Fałat nie tylko znakomicie malował, ale też świetnie pisał. Polecam, zwłaszcza że bije z nich dużo optymizmu, tak potrzebnego w obecnych czasach :wink: Krótko o samym malarzu na Wikipedii i Culture.pl

Edit: Jako że biblioteki, póki co są zamknięte, polecam lekturę z biblioteki internetowej Polona – chociaż bez znakomitego wstępu Kornela Makuszyńskiego.

Sergiusz Piasecki - Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy - o przemytnikach na pograniczu polsko-sowieckim, ale jak to jest napisane… szczerze polecam.

Sam Sergiusz Piasecki to niezwykle barwna postać - przemytnik, pracownik polskiego wywiadu, skazany na karę śmierci za napady rabunkowe - karę zamieniono na 15 lat więzienia - za zasługi dla wywiadu. Karierę literacką rozpoczął w więzieniu.

Polecam jeszcze dwie inne książki opisujące realia sowieckiej, a później niemieckiej okupacji na Wileńszczyźnie:
Człowiek przemieniony w wilka oraz Dla honoru organizacji

Jako wielka miłośniczka koni i jazdy konnej z przyjemnością przypomnę sobie Zaklinacz koni. Preferuję wersję pisaną tej opowieści, choć film też nie jest zły.

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: