Ciekawe projekty i programy

Dziś wpadły mi w oko dwa ciekawe projekty.
Pierwszym z nich jest Joplin, multiplatformowy notatnik współdzielony, ma możliwość przeszukiwania zadań/notatek. Notatki Tworzone są w Markdown.

Drugi służy do wyszukiwania w terminalu za pomocą find i przekazaniu potoku do fzy, dostajemy interaktywny wynik, co pozwala bezpośrednio przejść do interesującej nas ścieżki. Przykłady użycia:

ls | fzy
ls | fzy -l 25
vi $(find -type f | fzy)
cd $(find -type d | fzy)
ps aux | fzy | awk ‘{ print $2 }’ | xargs kill
git checkout $(git branch | cut -c 3- | fzy)

tldr (community) → Too long; didn’t read → Zbyt długie, aby chciało mi się ogarnąć (kreatywne tłumaczenie). [a][b]
Python’owski klient innego projektu, będący skondensowaną (jofilizowaną) wersją man’a. Zacne i zgrabne. Czasem korzystam - nazbyt rzadko, bo pośpiech uniesprawnia pamięć.


[a] Wikipedia, o sobie
[b] Wiktionary

FreeOffice (extra) firmy SoftMaker. O tyle ciekawe oprogramowanie, że:

  • znacznie lepiej radzi sobie z formatami microsoft’owymi (.docx, .xlsx … - zarówno starymi, jak i nowymi) niż Libre Office;
  • niezastąpiony dla tych, którzy chcą/muszą operować na standardach microsoft’owych, a niechętnie odnoszą się do Microsoft Office;
  • jest dostępny w wersjach na Linux’a, Windows’y i MacOS’a, więc jeżeli ktoś używa wielu systemów, to ma jednorodne środowisko;
  • stosunkowo lekki,; jak na pakiet office’owy, to ma niewielkie wymagania co do zasobów;
  • jest już w repozytoriach systemowych (wcześniej w AUR i na stronie producenta).

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest, to zamiennik dla Libre Office, ponieważ czyta jego formaty, ale nie zapisuje. Program, z założenia, jest alternatywą dla Microsoft Office - moim zdaniem dobrą. Używam od wielu lat - kiedyś na Windows’ach, teraz na Linux’ie; wykonałem również wiele ‘zaprzyjaźnionych’ instalacji na różnych systemach.

https://forum.manjaro.org/t/freeoffice-as-default-in-manjaro-18-1-rc6-isos/97121


EDIT-20190802-1428 … wygląda na to, że SoftMaker ma w planach pełną obsługę (również zapis) wolnych formatów także w wersji free swojego pakietu office’owego:
https://forum.manjaro.org/t/stable-update-2019-08-01-kernels-fpakman-firmware-kde-git-browsers-java-xfce-4-14-pre3-haskell/97075/20

fpakman (community) - interface graficzny do zarządzania pakietami Snap i Flatpak (z założenia, w przyszłości również innymi tego rodzaju). Docelowo taką funkcjonalność ma zyskać pamac (extra), ale póki co, fpakman wydaje się być doskonałym uzupełnieniem pamac’a:

https://forum.manjaro.org/t/fpakman-a-gui-for-flatpak-and-snap-management/96180

może nie program ale ciekawa alternatywa dla YouTube

https://invidio.us

osobiście siedzę od 2 dni działa rewelacyjnie i zabiera mniej zasobów ( jak znalazł na słabsze kompy )


nawet pobrałem z YT swoje suby i działa dobrze

Web Rendering Proxy
Ciekawy projekt mający ożywić internet dla starego sprzętu i przeglądarek. Niestety programu nie ma ani w repozytoriach ani w AUR. Tu dłuższy artykuł o projekcie.

Również o tym wczoraj czytałem: nie możesz zrenderować strony, bo Twoja przeglądarka nie obsługuje współczesnych technologii albo Twój procesor ma moc ledwie na utrzymanie przy życiu samego siebie? - żaden problem, wystarczy, obraz graficzny strony, z nałożonymi na niego link’ami.
Rozwiązanie proste i diabolicznie skuteczne. Dla mnie nieużyteczne, ale jestem pod wrażeniem pomysłu. Jest również wersja linux’owa, choć trochę dziwi mnie brak 32-bit’owych - w końcu docelowym ‘klientem’, są stare maszyny.