Chciałbym poznać Wasze zdanie, na temat podlinkowanego materiału o systemd :D

Temat myślę, w sam raz na kibel :smiley: Tak czy inaczej, interesuje mnie Wasze zdanie na temat tego tworu : The real motivation behind systemd Nie jestem biegły w temacie i, wiem że swego czasu, trwały wojaczki o systemd. Jednak z tezą zawartą pod tym linkiem, spotykam się po raz pierwszy.

Trochę mnie dziwi ta wzmianka o jakichś pingach do google i innych niecnych stron, przecież to jest open source i każdy może sprawdzić co jest w środku. Jednak wielkim korporacjom nie należy ufać, chociaż nawet sam Stallman wspomniał, że na open source można jak najbardziej zarabiać i w przykładzie podał sposób w jaki robi to np.Red Hat. Co do samego systemd kiedyś chciałem się bardziej wgłębić w temat na zasadzie porównań do innych np. SysVinit i doczytałem, że te starsze systemy inicjujące są faktycznie dużo prostsze w obsłudze. Dlatego, że zajmowały się tym czym mają się zajmować systemy inicjujące, a systemd to nadęta kobyła która chce być od wszystkiego.

To, że zaszyte są wybrane dns’y, to informacja jak najbardziej jawna. Osobiście mam to w ciężkim poważaniu, bo ostatecznie wolę, aby inf o tym co przeglądam, etc, były gromadzone przez firmę z nie małym zapleczem w specjalistach, niż przez Heńka pod garażem. Oczywiście to metafora, ale bez znaczenia dla kogoś, kto ceni prywatność. Czy ja jej nie cenię? Owszem cenię i to bardzo, ale nie uzależniam prywatności od komputera, telefonu. Wiem, że to być może nie do końca dobre podejście, jednak uważam że nie mamy za wielkiego wpływu na to. Już nie. Czas kiedy można było coś zrobić, przeminął. Wracając do tematu, to do tej pory myślałem, że różnice w initach, stanowią jedynie problem dla deweloperów.

To akurat nie do końca prawda, dużo zależy od parametrów kompilacji. Systemd nie dostarcza binarek, dopiero deweloperzy danej dystrybucji ją kompilują – więc jeśli już kogoś winić to ich, że są leniwi :stuck_out_tongue:

Faktem jest, że w domyślny config wskazuje na DNSy Cloudflare i Google, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbudować z własnymi DNSami. A że wybrali akurat takie to raczej nie problem – jakaś wartość musi tam być to padło na chyba najpopularniejsze DNSy na świecie. To samo zresztą dotyczy serwerów NTP dosłownie linijkę niżej.

1 polubienie