Brave czy Ungoogled Chromium

Czołem !
Jak nazwa tematu wskazuje, zastanawiam się która z tych przeglądarek jest lepsza ? Testuję właśnie Ungoogled i sprawia wrażenie szybszej niż Brave. Na stronie github jest binarka przeznaczona dla Manjaro. Brave jest świetna, jednak ich adblocker nie jest idealny i nie blokuje wszystkiego (chociażby reklam na CDA), a ponadto nie ma gotowych filtrów dla niego, różni się od innym znanych dobrze adblockerów. Dodatkowo dochodzą mnie pewne wątpliwości co do kopalni kryptowalut wbudowanej w Brave. W Ungoogled tego nie ma, a Ublock blokuje tutaj wszystko lepiej niż adblocker Brave. Mam też prawie wszystkie rozszerzenia używane wcześniej w Firefoksie (działają w obu), którego zdecydowałem się porzucić na dobre. Co do preferencji to stawiam na prywatność, szybkość, brak reklam oraz całkowite pozbycie się jakichkolwiek połączeń z google.

Biorąc pod uwagę twoje preferencje, jeśli chodzi o wybór pomiędzy Bave a Ungoogled, to sam odpowiedziałeś sobie na swoje pytanie: zdecydowanie Ungoogled.

Jeśli chodzi o przeglądarki, to ostatnio też stałem przed podobnym problemem, odchodząc od coraz bardziej kulejącego Pale Moon.
Jest w sieci trochę serwisów testujących przeglądarki i podające różne wyniki, w zależności od przyjętych w nich kryteriów.
W moim odczuciu najbardziej wiarygodnym i ogólnym testem jest WebXPRT 3.
Dodatkowo robiłem ręczne testy, ustawiając obok siebie dwie przeglądarki, klikając w ten sam link i obserwując gdzie strona załaduje się szybciej - polecam taką opcję testu.
W wyniku tego wszystkiego doszedłem do wniosku, że najlepszą dla mnie przeglądarką (pod kątem bezpieczeństwa i szybkość) jest LibreWolf (to takie Ungoogled dla Firefoxa).

Poniżej moje zapiski odnośnie porównywanych przeglądarek (okraszone nadaną przeze mnie wagą dla wiarygodności danego testu). Podsumowanie w kolumnie po prawej stronie:

1 polubienie

Dodam tylko luźne przemyślenie. Jeśli faktycznie nie zamierzasz korzystać z usług googlowskich, w tym z youtube, etc. to wybierz ungoogled, jeśli jednak przyjdzie Ci na myśl aby coś obejrzeć na yt, to w takim razie po co korzystać z ungoogled?

W Firefoksie używałem “Google container”, jego działanie polegało na separowaniu stron należących do google od reszty aktywności w sieci. Niestety mam już dość tego co robi Mozilla, dlatego chcę używać innej przeglądarki. Niestety tego dodatku nie ma w przeglądarkach opartych na Chromium. Rzadko korzystam z youtube, więc ta strona nie jest problemem. Na telefonie mam LineageOS z kolei i tam używam Brave.

Tylko że Google to nie tylko YT, to również wyszukiwarka, Gmail, tłumacz, sklep z rozszerzeniami do przeglądarek i cała masa innych rzeczy. Jeśli rzeczywiście chcesz zerwać z Google to powinieneś być gotowy na zrezygnowanie z tego wszystkiego :man_shrugging: Ja ze swej strony polecam Vivaldi – nie dość, że jest wysoce konfigurowalna, to jeszcze bez problemu można wyłączyć wszelkie integracje z usługami Google.

Zakładając, że przestrzeń dyskowa nie jest problemem, najlepszym tu rozwiązaniem będzie instalacja dwóch przeglądarek:

  • pierwszej - ogólnego użytku - Ungoogled (do stron bez Google),
  • drugiej - np. Brave (do stron z serwisami od Google).

Nie odinstalowywałbym także Firefoxa, bo czasami jakaś strona może niepoprawnie działać pod przeglądarkami bazującymi na chromium, a będzie działać poprawnie pod Firefoxem.

Ostatecznie testuję teraz Librewolfa i jest najszybszy z wszystkich używanych dotąd przeglądarek :slight_smile:

@peiner osobiście uważam że na chwilę obecną niema lepszej przeglądarki jak vivaldi-snapshot ( siedzę na niej od początku ) a w między czasie testowałem inne ale zawsze czegoś mi brakowało w nich…
a to że przeglądarka jest szybka w rzeczywistości może być inaczej…
u mnie na vivaldi-snapshot przy ciągle otwartych 17-20 kartach chodzi szybciej niż testowany niedawno librewolf :slight_smile:

1 polubienie

Też używam Vivaldi na Linuksie, na Androidzie i jak trzeba to Windows

Piszę teraz z najnowszego Ungoogled…kompilacja zajęła mi jakieś 18 godzin, ale opłaciło się :smiley:

Weź sobie dodaj repo chaotic-aur do pacman.conf, dodaj klucze i normalnie aktualizuj ungoogled-chromium, bo 18 godzin budowy to lekka przesada.
EDIT.
Tylko nie nadużywaj tego repo, bo paczki są budowane z myślą o Archu.

Zrobiłem tak, zainstalowałem wersję z chaotic, ale niestety ungoogled się przez to popsuł, musiałem downgradować do poprzedniej kompilacji.

Z całą pewnością mogę stwierdzić że to nie jest wina chłopaków z teamu chaotic, ponieważ oni budują paczki na czystym chroocie, to raczej wina leży po stronie twórców ungoogled-chromium.

Równie dobrze może to być kwestia tego, że repo chaotic jest robione pod Archa i z tego tytułu mogą w nim wystąpić pewne niezgodności w stosunku do tego co jest w Manjaro. Na unstable czy testing jest większa szansa, że będzie działać – stan tych gałęzi jest bliższy temu co aktualnie jest w Archu.

Robi się ciekawie :wink:

1 polubienie