Brak jednej z kart dźwękowych w aplikacji "mate-volume-control" po zmianie konfiguracji monitorów

Witam. Po zmianie konfiguracji monitorów zniknęła mi karta dźwiękowa wbudowana w kartę graficzną. Skutek jest taki że mogę wybrać tylko “Wbudowany dźwięk Analogowe stereo” a wcześniej miałem jeszcze do wyboru kartę na “HDMI”. Szukałem w internecie rozwiązania problemu i natknąłem się na tematy resetowania ustawień ALSA:

alsactl restore -P

Owszem podczas wykonywania polecenia terminal zwraca że program wykrył obie karty ale w “mate-volume-control” nadal do wyboru mam tylko jedną. Jakieś inne pomysły?

inxi -AGxxx
Graphics:
Device-1: Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics
vendor: Gigabyte driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0412
Device-2: NVIDIA GP106 [GeForce GTX 1060 6GB] vendor: Gigabyte
driver: nvidia v: 440.82 bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:1c03
Display: server: X.org 1.20.8 driver: nvidia compositor: marco v: 1.24.0
resolution:
OpenGL: renderer: GeForce GTX 1060 6GB/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 440.82
direct render: Yes
Audio:
Device-1: Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio
driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:03.0 chip ID: 8086:0c0c
Device-2: Intel 8 Series/C220 Series High Definition Audio
vendor: Gigabyte driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
chip ID: 8086:8c20
Sound Server: ALSA v: k5.7.0-3-MANJARO

Tylko do wyeliminowania moich wątpliwości dopytam.
Czy robiłeś po ustawieniach w alsamixer zapis do pliku?
alsactl --file ~/.config/asound.state store?
Restart PC i sprawdzenie w mate-volume-control ?
Jeśli polecenie nie przyniesie skutku, to prosty skrypt w bashu do napisania coś w stylu:

#/bin/bash
alsactl --file ~/.config/asound.state restore

i dodanie go do autostartu, po restarcie PC powinien “zaciągnąć” config alsamixer, a co za tym idzie mate-volume-control powinien dostrzec zmiany.

Wykonałem wskazówki z Twojego postu wyżej ale nic to nie dało.
Zauważyłem że polecenie “alsactl restore -P” daje niepokojący komunikat na początku:

alsactl: load_state:1683: Cannot open /var/lib/alsa/asound.state for reading: No such file or directory

Rozumiem że tam ma się wygenerować plik z konfiguracją ale z jakiś względów nie może? Jeśli polecenie “alsactl --file ~/.config/asound.state store” ma zapisać kofigurację do mojego folderu Home to tam też nie widzę żadnego pliku związanego z alsa pod tą lokalizacją. Oczywiście wszystko robię z poziomu sudo.

Edit: Jeśli nie znajdę rozwiązania problemu to czy mogę skopiować pliki konfiguracyjne z LiveCD? Bo widzę że tam wszystko jest wykrywane prawidłowo tylko kwestia czy sobie bardziej nie zaszkodzę i jakie pliki skopiować.

Zobacz tutaj Restoring ALSA settings -- is this the right approach? / Multimedia and Games / Arch Linux Forums
A czy wchodziłeś przez terminal do alsamixer?

Musisz suwakami odpowiednio ustawić.

Chyba właśnie z tej strony próbowałem wcześniej naprawić problem ale nic mi to nie pomaga. Dodatkowo teraz polecenie “alsactl restore -P” nie wyświetla nic ani nie resetuje ustawień, nawet suwaka od głośności :neutral_face: Co do alsamixer to widzę tam tylko zintegrowaną kartę "HDA Intel PCH "na “Realtek ALC887-VD” oraz “HDA Intel HDMI” na “Intel Haswell HDMI” a nie mam dźwiękówki z Nvidia ale to i tak lepiej niż w samym "mate-volume-control” choć pod Intelowskie DVI nic nie podłączam więc nic mi to nie daje.

To pokaż jeszcze wynik
systemctl status alsa-restore.service

Faktycznie był jakiś problem z usługą:

systemctl status alsa-restore.service
● alsa-restore.service - Save/Restore Sound Card State
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/alsa-restore.service; static; vendor preset: disabled)
Active: inactive (dead)
Condition: start condition failed at Sat 2020-06-13 12:34:50 CEST; 2h 34min ago
└─ ConditionPathExists=/var/lib/alsa/asound.state was not met

cze 13 12:34:50 przemek-manjaro systemd[1]: Condition check resulted in Save/Restore Sound Card State being skipped.

Uruchomiłem ponownie poleceniem “sudo systemctl restart alsa-restore.service” i teraz mam chyba ok:

systemctl status alsa-restore.service
alsa-restore.service - Save/Restore Sound Card State
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/alsa-restore.service; static; vendor preset: disabled)
Active: active (exited) since Sat 2020-06-13 15:11:27 CEST; 13s ago
Process: 7332 ExecStart=/usr/bin/alsactl restore (code=exited, status=0/SUCCESS)
Main PID: 7332 (code=exited, status=0/SUCCESS)

cze 13 15:11:27 przemek-manjaro systemd[1]: Starting Save/Restore Sound Card State…
cze 13 15:11:27 przemek-manjaro systemd[1]: Finished Save/Restore Sound Card State.

lecz dalej to mojego problemu nie rozwiązuje bo resetowanie alsy nic nie pomaga.