Brak aktualizacji?

Jest rzeczą naturalną w Manjaro, że co dwa - trzy tygodnie pojawiają większe lub średnie aktualizacje. Niestety, u mnie jakoś nie chcą się pojawiać i to już od dłuższego czasu.

Przy próbie aktualizacji wyskakuje:
Rozpoczęcie pełnej aktualizacji systemu…
Uwaga: python-pip: local (19.2.3-1.0) jest nowsze niż extra (19.0.3-1)
Nie ma nic do zrobienia.

A o to jak wygląda cała zawartość terminala przy próbie aktualizacji:

Nie pojawiają się bo ich nie ma :slight_smile:

Jeśli się pojawią będzie ogłoszenie →
Stable Updates - Manjaro Linux Forum

Na https://manjaro.pl jest po prawej widget z rss-em z powyższego wątku.

1 polubienie

Dziękuję pięknie :slight_smile:
A co do komunikatu:

to się nim nie przejmować i oczekiwać aktualizacji, która to z pewnością rozwiąże problem z wersją python-pip?

Dokładnie, w testing jest python-pip w wersji 19.2.3-1.4 więc wyższej… powinno się ładnie zaktualizować jak trafi do stable.

Odinstaluj python-pip, a potem zainstaluj z powrotem z poziomu Pamac. Powinna Ci się zainstalować wersja zalecana tj. 19.0.3-1

$ sudo pacman-mirrors -a -c Germany -m rank && pamac update --force-refresh --aur

Poza tym widzę (jak wyżej), że chyba nadmiarowo robisz za każdym razem najpierw aktualizację bazy mirrorów, a potem aktualizację systemu.
Raz zrobiona aktualizacja mirrorów wystarczy na b. długi czas (może nawet na zawsze :slight_smile: )
Samo pamac update wystarczy.

@majo, dzięki za sugestie. Z python-pip nie będę nic kombinował, bo przecież samo się zrobi przy najbliższej aktualizacji.
Próbowałem nieudolnie zmodyfikować moją frazę służącą do aktualizacji, jednak coś średnio mi wychodzi:

Tworzenie pakietów w trybie administratora jest niedozwolone

Chciałbym, by przy aktualizowaniu systemu również AUR był aktualizowany.
Czy byłbyś tak uprzejmy i pomógł mi w tej kwestii?

@anon27248851
Jeśli chodzi o python-pip, to nie wiem w wyniku czego masz nowszą wersję u siebie (może została zainstalowana jako zależność), ale nie zawsze system sam to modyfikuje. Przy następnej aktualizacji, jeśli ciągle będzie ten komunikat, sugeruję bezinwazyjne ręczne odinstalowanie i ponowne zainstalowanie tego pakietu (już w zalecanej wersji) przez Pamac.

Jeśli zaś chodzi o samą aktualizację, to widzę, że korzystasz z XFCE, a tu domyślnie jest instalowany Pamac, z ikonką na dole, po prawej (niedaleko zegara) i z tego sugerowałbym (zamiast z komend w konsoli) korzystać.

Obecnie, gdy masz aktualny system, po najechaniu na tą ikonkę myszką, wyskoczy Ci komunikat “Twój system jest aktualny”.
Gdy tylko pojawi się jakaś aktualizacja, to ikonka zmieni kolor na czerwony i będziesz mógł (klikając w nią) zainicjować aktualizację.

W ramach ustawień Pamac’a możesz zaznaczyć (jak poniżej), aby obsługiwał także AUR.

Staram się wszystko, co się tylko da, klikać. Wyjątek, do tej pory, stanowiły aktualizacje. Ale skoro moderator zaleca, nie pozostaje mi nic innego, jak porzucić terminal na zawsze :slight_smile:

No i w końcu jest duża aktualizacja… jak na razie nie ma ogłoszenia na forum oficjalnym.
Ale u mnie już leci pobieranie pakietów :wink:

Już jest na głównym forum :smiley:

1 polubienie

8 posts were split to a new topic: Problem z aktualizacją kluczy

Problem z wersjami python-pip, to najprawdopodobniej efekt dyskusji nt. sposobu instalowania pakietów Python’a. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, to znajdzie szczegóły na oficjalnym forum Manjaro.


@anon27248851, Twoja komenda nie jest zła, moim zdaniem:

sudo pacman-mirrors -a -c Germany -m rank && pamac update --force-refresh --aur

Może tylko dokonałbym drobnej zmiany, czyli zostawił wyłącznie mirror’y po https:

$ sudo pacman-mirrors -a -c Germany -m rank -P https
$ pamac update --force-refresh --aur

(rozbiłem na dwie komendy dla czytelności zapisu)
Możesz również wprowadzić całą konfigurację do pliku konfiguracyjnego:

/etc/pacman-mirrors.conf

i aktualizację uruchamiać komendą:

$ sudo pacman-mirrors -a

@majo
Jeżeli używasz -m rank, a więc wybór mirror’ów wg czasu dostępu, to aktualizacja każdorazowa ma sens.

@azja
Jeśli zależy nam na tym, aby było za każdym razem optymalnie, to pewnie tak.
Mi wystarczy, że w wyniku pierwszego rankingu zostaną wybrane szybkie serwery w mojej lokalizacji (np. PL czy DE - różnice w ułamkach sekundy miedzy nimi są już mniej istotne), a odrzucone zostaną wolne serwery gdzieś w Australii czy Azji.

Wybór server’ów może być motywowany różnie:

  • szybkością;
  • aktualnością;
  • bezpieczeństwem połączenia;
  • poziomem zaufania.

Dlatego mamy różne możliwości parametryzacji polecenia.