Błąd udostępniania folderu/dysku w sieci lokalnej

Mam następujący problem, podpiąłem do kompa dodatkowy dysk (NFTS nagany pod Windows) i dysk jest normalnie widziany, ale chciałem go udostępnić w sieci, żeby wgrywać na niego rzeczy z komputera z Win10.
Uruchomiłem Dolphin i we właściwościach kliknąłem Udostępnianie i wyskoczył taki komunikat

Jak mam stworzyć istniejący katalog ręcznie i bez utraty danych?

Nie masz skonfigurowanej samby w systemie. Możesz to zrobić ręcznie posiłkując się np. Arch Wiki albo instalując specjalnie przygotowaną w tym celu paczkę od developerów Manjaro manjaro-settings-samba, która powinna skonfigurować to co niezbędne :wink:

1 polubienie

Właśnie parę dni temu, też napotkałem ten kłopot, chcąc udostępnić folder z Manjaro dla Manjaro i pomyślałem sobie, że przecież ani samby nie skonfigurowałem, a też po blokowałem ją w fw :smiley:

z Linuxa na Linuxa lepiej będzie uzyć NFS, albo nawet SSHS, będzie o wiele wydajniej

2 polubienia

Paczkę zainstalowałem, przy probie udostępnienia trochę inne okienko

To już wiedziałem, że trzeba użyć

sudo chown -R sddm:sddm /var/lib/samba/usershare

Ale niestety potem kolejne okienko

I tu kliknięcie “Uczyń mnie członkiem tej grupy” powoduje

Oczywiście restart systemu po “uczynieniu” też robiłem.

No to dodaj się do grupy w konsoli. O ile dobrze widzę to Twoja nazwa użytkownika to perul. Jeśli tak to: sudo usermod -a -G sddm perul. Sprawdzisz czy się dodałeś do grupy komendą groups jako user. Mnóstwo jest tego w internecie. Trochę więcej samodzielności.

W żadnym wypadku. Tu należało użyć

sudo chgrp -R sambashare /var/lib/samba/usershare

I być może

sudo chmod -R g+rw /var/lib/samba/usershare
1 polubienie