Błąd , nieznany system plików, najpierw należy wczytać jądro

Dzień dobry Wszystkim
Taki komunikat pojawił mi się po próbie odzyskania systemu Manjaro.
Zaczęło się od aktualizacji przeglądarki Firefox, Firefox przestał reagować. Był komunikat abym zamknął aplikację i zrestartował komputer. Po restarcie zamiast Manjaro w lewym rogu napis jak na consoli
error; unknow file system Entering rescue mode… grub rescue.
Ponieważ miałem Manjaro w wersji 18.1 na pendrajwie postanowiłem jeszcze raz zainstalować ten system, utworzyłem kolejną partycję i niby instalacja dobiegła końca ale ponowna próba uruchomienia zakończyła się tym samym komunikatem (error…). Przyszedł mi do głowy kolejny pomysł aby spróbować zainstalować inną dystrybucję (Linux Mint 19.2) i udało się . Teraz po restarcie komp pokazuje wszystkie zainstalowane systemy , Windows 7, Manjaro 20.1, Manjaro18.1, i oczywiście Linux Mint. Na początek wybrałem Windows 7 , odpalił trochę to trwało ale… . Natomiast przy dwóch dystrybucjach Manjaro komunikat jak w tytule postu.
Teraz moje pytanie czy da się uratować pierwotną wersję Manjaro, i jeśli tak to bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Nie wiem czy uda się pomóc, ale na pewno należy wyjaśnić poniższe:

  1. Z tego co piszesz, nie jest jasne, co zrobiłeś po pierwszym komunikacie: “error; unknow file system Entering rescue mode… grub rescue”. Tu system powiedział, że coś się rozjechało w GRUB i należy to naprawić. Czy to zrobiłeś? Bo to chyba jest sprawa kluczowa.

  2. Czy instalując kolejne systemy instalowałeś każdy na oddzielnej partycji?

  3. Czy instalując kolejne systemy trzymałeś się zasady - tylko jeden aktywny GRUB? (Czy może każdorazowo instalowałeś kolejny nowy GRUB ?)

  4. Czy pisząc “uratować pierwotną wersję Manjaro”, masz na myśli przywrócenie całego systemu (wraz z zainstalowanymi pakietami i twoimi ustawieniami), czy może wystarczy Ci tylko odzyskanie danych/plików zapisanych przez Ciebie w katalogu domowym?

Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za bardzo szybką reakcję, postaram się w miarę logicznie przedstawić kolejność zdarzeń.

  1. Po pierwszym komunikacie znalazłem film instruktażowy na Youtube pt. How to Fix Grub Error: No Such Partition. Entering Rescue Mode. Grub Rescue więc najpierw wpisałem polecenie ls , i dalej jak na filmie dotarłem do polecenia - insmod normal po którym już tylko pozostało grub rescue> normal i tu niestety lipa komputer odpowiedział że nie ma tego pliku.
  2. Pierwotnie na tym laptopie jest windows 7, instalując po raz pierwszy Manjaro podczas procesu instalacji utworzyłem partycję czyli miałem partycję z Windowsem 5,5 GB pozostała
    przestrzeń Manjaro, instalujac Manjaro po raz drugi ponownie wskazałem instalatorowi przestrzeń do utworzenia nowej partycji czyli to co było podzieliłem na dwa. Instalacja bez powodzenia. Przyszła kolej na Linux Mint i ponownie etap wskazania partycji dla nowego systemu i tu się pogubiłem , program do partycjonowania nie reagował tak jak ja bym chciał, a chciałem usunąć partycję na której odbyła się nieudana próba instalacji ( Manjaro 2), gdzie mógłbym zainstalować Linux Mint. Nie mogąc niczego zmienić dojrzałem jakąś przestrzeń o wielkości 16 GB wskazałem więc to miejsce i ruszyłem dalej - teraz myślę że to jest pendrajw ?? nie wiem jak to jest możliwe ponieważ restart po instalacji odbył się bez konieczności wskazania w BIOSIE dysku rozruchowego.
  3. Nie instalowałem kolejnych GRUB
  4. Najlepiej “przywrócenie całego systemu wraz z zainstalowanymi pakietami i ustawieniami”
    Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Pozdrawiam

Zakładając, że nie skasowałeś zawartości partycji z pierwotnego Manjaro (i roboczo nie wnikając w to, w jaki sposób Linux Mint zaktualizował/utworzył własnego GRUBa), należałoby przywrócić GRUBa pierwotnego Manjaro (a potem ew. porobić porządki).

Przygotuj Manjaro Live USB i za jego pomocą przywróć GRUBa.
Sprawdź instrukcją sudo parted -l lub sudo fdisk -l
na której partycji masz pierwotny system Manjaro oraz czy korzystasz z UEFI/GPT czy z BIOS. To będzie potrzene.
Szczegółową instrukcję po angielsku masz tu.
Tu prawie to samo po polsku (zamiast starszej instrukcji mhwd-chroot użyj aktualnej manjaro-chroot -a ).
Chrootowanie zrób za pomocą skryptu manjaro-chroot -a

Dzień dobry ponownie,
bardzo dziękuję z błyskawiczną odpowiedź, niestety jest jeszcze jeden problem o którym nie wspomniałem, otóż moja znajomość systemu linux jest praktycznie zerowa innych systemów też muszę być prowadzony krok po kroku, powiedzmy że dam radę wyczaić na której partycji mam pierwsze Manjaro ale co dalej ?, oczywiście czytam a nawet piszę po Polsku jednak chodzi tym razem o zrozumienie tego o czym jest treść, dołączam do posta zrzut ekranu z terminala moich pierwszych poleceń, dziękuję za zrozumienie , Pozdrawiam

Na początek uwaga techniczna - staraj się wklejać tekst komend, zamiast rysunków, które się niewygodnie ogląda ( i edytuj swój ostatni post, zamiast pisać post pod postem - tu wyręczam modów :wink: ).

Przechodząc do rzeczy.
Z tego co widzę i napisałeś, masz 2 dyski w BIOS/MBR:

  • sda 15 GB, gdzie zainstalowałeś Minta
  • sdb 320 GB, z Win7 oraz dwoma linuksami.
    Pierwsze Manjaro najprawdopodobniej jest na na sdb3, ale to musisz sam jakoś zweryfikować.

Niepokoi komunikat błędu na czwartym zrzucie, ale być może to Mint coś miesza (oby).
Edit:
A być może jest to wynikiem błędu po próbach z Manjaro2/Mintem.
Po uruchomieniu LiveUSB Manjaro sugeruję sprawdzić za pomocą gparted partycje sdb3 i sdb4 i ew. naprawić.

Edit2:
Sprawdź jeszcze najpierw, komendą lsblk -l czy dyski i partycje są tak samo oznaczone, jak w screenach z Minta. Skoro piszesz, że Mint może być zainstalowany na pendriv’ie, to być może partycja z Manjaro1, będzie oznaczona jako sda3. Wtedy w przedostatniej instrukcji poniżej, na samym końcu byłoby: /dev/sda (ostatnia litera “a”).

Zakładając, że jest tak, jak pokazuje Mint, musisz uruchomić LiveUSB Manjaro i wpisać komendy:
su
manjaro-chroot -a
tu wyskakuje nowe okienko konsolowe z zapytaniem o wybór partycji i wybierasz sdb3 (to ten z pierwszym Manjaro)

pacman -Syu grub
grub-install --force --target=i386-pc --recheck --boot-directory=/boot /dev/sdb
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Po ponownym uruchomieniu powinien pojawić się GRUB z dostępnym pierwszym Manjaro (może też z drugim) oraz z Win7 i Mint.

Przepraszam, że się wtrancam, ale … skąd pewność, że to problem GRUB’a, a nie problem z systemem plików? @imandre, nie opisałeś wydarzenia, od którego wszystko się zaczęło - aktualizacji oprogramowania. Nie wiemy w jaki sposób, to robiłeś (graficznie, w terminalu …); skąd komunikat o restarcie; w jaki sposób wykonałeś restart …?

Zawieszenie aktualizacji Firefox’a (zakładając, że wykonywana jest za pomocą mechanizmów systemowych i w prawidłowy sposób) nie powinno mieć jakiegokolwiek wpływu na GRUB’a. Nawet gdyby pakiet wymagał przebudowy GRUB’a, to i tak jeszcze do tego etapu nie doszło, bo aktualizacja zwisła (zakładając, że rzeczywiście chodzi o zawierzenie), a więc GRUB pozostał niezmieniony.

Pewności nie ma. Ale początkowy komunikat: “error; unknow file system Entering rescue mode… grub rescue”, sugeruje, że to może być problem GRUBa. Od czegoś trzeba zacząć. A samo przywrócenie GRUBa nie powinno nic zepsuć, a może rozwiązać problem.

Dodatkowo, poza niewiadomymi, o których piszesz, jest jeszcze bliżej nieokreślony potencjalny problem z partycją sdb3 i sdb4, być może powstały w trakcie tworzenia partycji sdb4 lub nieudanej instalacji Manjaro2/Minta.

Nie wygląda, to dobrze. Być może problem pojawił się wcześniej, a być może jest, to skutek kombinacji z kolejnymi instalacjami.