Autostart w Mabox - optymalizacja zużycia pamięci

Witam. Zainstalowałem mabox 20.8 pokazuje zużycie 480Mb ramu po zamknięciu conky nie ma dużej różnicy czy mozna jakos zoptymalizować do przynajmniej do 300 tak jak jest manjaro openbox. Widzialem screeny prezentacji 260Mb złuzycia ale nie wiem jakie były ustawienia.
Pozdrawiam.

Cześć,
480 MB zużycia ramu na starcie to dosyć dużo, nigdy się z tym nie spotkałem. Powinno być ok. 300 MB a pod VirtualBoxem nawet mniej.

Możesz wyłączyć kilka usług z autostartu.
Dobrymi kandydatami mogą być:

  1. Edycja za pomocą narzędzia GUI:
    Picom - (efekty przezroczystości) można go zawsze włączać wyłączać skrótem super+c
    Update notifier - aplet powiadomień o aktualizacjach - 2 pozycje na liście
    GKrellm in dock - jeśli nie używasz - monitor systemowy po prawej dostępny pod skrótem super+alt+d
  2. Edycja pliku autostart
    Volumeicon - ikona głośności w trayu - niepotrzebna. Skrótem super+v odpala się pavucontrol. Poza tym na lapkach klawisze sterowania głośnością powinny działać automatycznie.

Zobacz artykuł o Autostarcie w Przewodniku użytkownika Mabox.

Czy te 480 MB ramu dotyczy momentu tuż po starcie systemu, zanim uruchomiłeś jakiekolwiek aplikacje czy późniejszych momentów, gdy w tle są uruchomione jakieś aplikacje (np. odtwarzacz muzyki, przeglądarka internetowa, przeglądarka plików)? Nie sprecyzowałeś tych kwestii, więc się pytam. Jeśli to pierwszy przypadek to faktycznie sytuacja jest nietypowa – zastosuj się do rad, które podał @napcok. Jeśli to druga sytuacja to nie ma się czym martwić, każda kolejna aplikacja ma swoje zapotrzebowanie na ram. To samo dotyczy sytuacji gdy dodawałeś swoje programy do autostartu.

I jeszcze jedna drobna uwaga, pisze się zużycie, a nie “złuzycie” :wink:

Tak. Po instalacji Mabox 450 i tyle mam jak się uruchamia mabox. Patrzylem na różne screeny i widziałem złóżycie poniżej 400 cos kolo 300. Nawet jak startowałem z pendrive usb tez miałem 480. Więc się zastanawiam co mi zżera tyle ramu.
Po uruchomieniu opery lub innych aplikacji wiadomo ,że system je wiecej ramu.

Zajrzyj do dowolnego monitora systemowego top, htop, ps-mem, jakieś graficzne narzędzie – wybierz co ci pasuje, wszystkie pokażą który proces zużywa najwięcej ramu.

Jak na OpenBox to strasznie dużo, np. u mnie na Xfce przy włączonym compiz oraz redshift oraz masą innych usług systemowych, zaraz po starcie system zużywa 360 MB

gh0RvCl

I jeszcze jedno, nowe conky zawyża o prawie drugie tyle zużycie RAM, u mnie to wygląda prawidłowo ponieważ podczas budowy conky dodałem mem.patch.

O to bardzo ciekawa informacja… masz może jakieś namiary na patcha lub opis?

Wygląda na to, że naprawili jeden długo występujący problem (pokazywanie ujemnej wartości zużycia RAMu), a pojawił się drugi.

Faktycznie jest przekłamanie :frowning:

Różne narzędzia różnie pokazują…

RAM nieużywany to RAM zmarnowany …więc nie ma co jakoś bardzo nad tym się rozwodzić :wink:

Rozumiem, tylko jak patrzylem na zdjecia i widzialem 200 i 300Mb to aż się dziwiłem, przy botowaniu z usb tez mialem ponad 460 myslalem ze po zainstalowaniu się zmieni ale nici. To czemu manjaro openbox miał 320. Eh moze kiedys sie to wyjasni jak narazie będę bawic się poznawać polskiego maboxa :slight_smile: jeszcze jedno czy mozna z maboxa przejść do manjaro. Wsumie to manjaro odchudzone.

Mabox to jest Manjaro + kilka dodatków.

Zupełnie nie rozumiem tego zdania - chyba nie ma ono sensu - jedna część zaprzecza drugiej.

Łap mem.patch, on pochodzi z conky-lua-nv a że miało update do wersji 1.11.6 to ten patch jest nieaktualny.
Ale można go wykorzystać w conky-lua który jest w wersji 1.11.5 (tak jak ja to zrobiłem).

Dzięki, ale skoro nieaktualny to nie będę się już bawił w archeologa. Zresztą tak jak widać na screenshocie który wrzuciłem, co program to nieco inne odczyty ilości użytej pamięci, I Conky wcale nie pokazuje jej jakoś nadzwyczajnie dużo.