AUR - Niedziałające paczki

W przypadku gdy nie działa nam jakaś paczka z AUR warto zajrzeć w pierwszej kolejności na główne forum manjaro:

Zaraz po przejrzeniu forum wypada dać znać opiekunowi paczki wyszukując jej na stronie:
https://aur.archlinux.org/

Część jest po prostu nieaktywna, bo zniknęła z githuba.

Z tego co mi wiadomo, spora część opiekunów w AUR nie przyjmuje zgłoszeń od użytkowników Manjaro. W sumie mają ku temu powód.

Kiedy w Arch pojawiły się nowe wersje kmod i mkinitcpio, przez jakiś czas żaden z kerneli w AUR nie był w stanie poprawnie działać w Manjaro. Podoba sytuacja ma miejsce, gdy źródła w AUR zostaną dostosowane do zmian w Arch Linux a w stabilnym Manjaro dalej znajdują się ‘stare’ wersje. Wówczas zgłoszenie błędu nie ma najmniejszego sensu.

Warto również zajrzeć na stronę danego pakietu w AUR oraz przebudować go.

1 polubienie

W teorii tak. W praktyce czasem ciężko jest za tym nadążyć. Przykładem może być program gitless z AUR. Po zainstalowaniu nowej wersji libgit2 oraz python-pygit2 na 99% program przestanie działać, choć nie będzie to spowodowane wadliwym działaniem PKGBUILD-u. Program należy przebudować. W teorii opiekun powinien wtedy podbijać wersję pkgrel, by zasygnalizować taką potrzebę, jednak w praktyce prawie nikt nigdy tego nie robi.

AUR jest tworzone przez użytkowników Arch’a, dla użytkowników Arch’a, ale nie jest oficjalnie wspierane przez Arch’a i bywa, że wymaga pogłębionej wiedzy - w zasadzie, należy przyjąć, że używając AUR, jesteś co najmniej power user’em. W przypadku Manjaro poziom niepewności rośnie znacząco i nikt, kogo warto słuchać, nie da Ci cienia gwarancji działania pakietów z AUR pod Manjaro - choć zazwyczaj działają, czasem wymagają manualnej interwencji.

1 polubienie