ArchLinux32 - ostrzeżenie od perl

Od pewnego czasu po aktualizacji jest ostrzeżenie:

Warn about old perl modules
WARNING: '/usr/lib/perl5/5.34' contains data from at least 1 packages which will NOT be used by the installed perl interpreter.
 -> Run the following command to get a list of affected packages: pacman -Qqo '/usr/lib/perl5/5.34'

Komenda ta pokazuje pakiet jak poniżej:

pacman -Qqo '/usr/lib/perl5/5.34'
perl-term-readline-gnu

Reinstalacja (normalna czy wymuszona) pakietu perl-term-readline-gnu nic nie zmienia, a końcu pojawia się znowu to samo ostrzeżenie.

W katalogu nadrzędnym /usr/lib/perl5 znajdują się dwa podkatalogi: ten z ostrzeżenia i drugi: /5.36 (w Manjaro mam tu tylko ten jeden katalog), co sugeruje, że katalog z ostrzeżenia może być jakimś “śmieciem”.
Jak sądzicie, czy jest on do czegoś potrzebny? Czy mogę go usunąć?
A może inaczej rozwiązać problem z tym ostrzeżeniem?

Nie mam pojęcia

Jak sądzisz, że jest niepotrzebny to czemu nie. Tylko wcześniej warto na wszelki wypadek zrobić kopię. Możesz też po prostu usunąć ten pakiet.

Na szybko sprawdziłem i wygląda mi to na częściowy upgrade, który oczywiście nie jest wspierany na żadnej dystrybucji rolling release. Aktualna wersja perl zarówno w Manjaro jak i w Archu to 5.36, a to wygląda jak pozostałość po starszej wersji.

1 polubienie

I to jest przyczyną.
Aktualny pakiet perl-term-readline-gnu jest w wersji 1.42-2 i instaluje swoje pliki w katalogu /usr/lib/perl5/5.36 .
Natomiast w Archu32 jest ciągle wcześniejsza wersja 1.42-1, z plikami w /usr/lib/perl5/5.34, co gryzie się z aktualnym perl.
W takim razie czekam na aktualizację pakietu perl-term-readline-gnu.

Możesz to przyspieszyć – zgłoś opiekunom pakietu ten problem. Wystarczy, że napiszesz, że jest niezgodność z wersją perla w repozytoriach i że powinni przebudować pakiet.

https://www.archlinux32.org/packages/i486/community/perl-term-readline-gnu/

Nie jest łatwo przekazać coś ludziom z Archa.
Swego czasu próbowałem założyć konto na ichnim forum, ale nie dostałem żadnego info z potwierdzeniem czy akceptacją.
(Abstrahując od debilnego pytania: " What is the Ultimate Answer to the Ultimate Question of Life, The Universe, and Everything?", weryfikującego nie wiadomo co, poza umiejętnością posługiwania się wyszukiwarką.)

@majo trochę się pospieszyłem i już zgłosiłem, możesz śledzić tutaj :wink:

Forum a bugtracker to zupełnie inne rzeczy – przy rejestracji podajesz mail, hasło, wypełniasz captacha i gotowe, można zgłaszać.

Dzięki :slight_smile:
A teraz widzę, że ponad tydzień temu, przy okazji wątku o vim, problem z tym pakietem też ktoś poruszył.
https://bbs.archlinux32.org/viewtopic.php?pid=9260#p9260
Może zapracowany admin nie zdążył lub zapomniał. Twoje zgłoszenie powinno ew. przypomnieć.

Paczka w repozytoriach już zaktualizowana, teraz wystarczy aktualizacja systemu i powinno być po sprawie :wink: Przy okazji wyszło, że było więcej przestarzałych pakietów powiązanych z perl.