ArchLinux32 - kolejny problem

Znowu mam następujący problem z ArchLinux32 :frowning:

Aktualizacja kilku pakietów zawiesiła się (oraz cały system) na pakiecie linux-firmware.

  • Po restarcie systemu i próbie dokończenie aktualizacji wyskakiwały błędy jak poniżej.
  • Nie udaje się także siłowa instalacja tego pakietu.
  • Wobec tego ręcznie usunąłem ten niby nieistniejący pakiet z Cache Pacmana i wykonałem komendę instalacji tego pakietu bezpośrednio z repozytorium (sudo pacman -U http... ).
  • Pakiet został pobrany i umieszczony w Cache Pacmana, jednak ciągle pojawia się ten sam błąd (jak poniżej) - choć sam system wydaje się pracować normalnie.
sudo pacman -S linux-firmware
ostrzeżenie: linux-firmware-20211027.1d00989-1.0 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
rozwiązywanie zależności…
szukanie sprzecznych pakietów...
błąd:  nie udało się otworzyć pliku /var/lib/pacman/local/linux-firmware-20211027.1d00989-1.0/desc: Nie ma takiego pliku ani katalogu
ostrzeżenie: nie można w pełni załadować metadanych dla pakietu linux-firmware-20211027.1d00989-1.0
błąd:  nie udało się przygotować transakcji (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet)

O co tu może chodzić? Czy jest to może to jakiś(?) błąd u mnie, czy może w pakiecie zamieszczony w repozytoriach jest błędny?

Edit:
Widzę, że rzeczywiście brakuje pliku /var/lib/pacman/local/linux-firmware-20211027.1d00989-1.0/desc
W tym katalogu jest jedynie plik mtree.
W systemie z Manjaro jest tu jeszcze plik files (choć nie wiem, na ile można to stosować analogie pomiędzy Manjaro 64-bit a Archlnux32).

Wypróbuj to rozwiązanie: https://archived.forum.manjaro.org/t/error-could-not-open-file-var-lib-pacman-local-desc-files-mtree-no-such-file-or-directory/84804

1 polubienie

Dzięki @Tomek - zadziałało :slight_smile:

Wprawdzie normalna komenda sudo pacman -S linux-firmware wygenerowała błędy jak poniżej:

błąd:  nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
linux-firmware: /usr/lib/firmware/3com/3C359.bin znajduje się w systemie plików
linux-firmware: /usr/lib/firmware/3com/typhoon.bin znajduje się w systemie plików
linux-firmware: /usr/lib/firmware/RTL8192E/boot.img znajduje się w systemie plików
itd..

ale wymuszenie aktualizacji komendą sudo pacman -S --overwrite /\* linux-firmware było skuteczne.