Aktualizacja i pewien problem

Witam

Od pewnego czasu używam tej fajnej dystrybucji linuxa na kilku komputerach.
Na jednym po aktualizacji systemu porobiły się dziwne rzeczy.

Google Photos

Google Photos

Google Photos

Nie zrobiłem prędzej timeshifta i to był mój błąd.

Czy można przywrócić to do normalnego stanu ???

Z tego co widzę to wykonywałeś aktualizacje przez pamaca, wielki błąd. Aktualizacje systemu zawsze się przeprowadza przez terminal.

Odśwież listę serwerów zwierciadlanych. Warto to robić w miarę regularnie (osobiście robię to raz w miesiącu), bo prędzej czy później problem wróci.
sudo pacman-mirrors -g
… i odśwież repozytoria
sudo pacman -Syy

Możesz podać więcej informacji. Manjaro się nie uruchamia? Windows? Według komunikatów z obrazków (na przyszłość wklejaj je bezpośrednio na forum lub jako link do pastebina) wszystko powinno być w porządku poza menu GRUB-a. Sprawdź czy plik /etc/default/grub nie zawiera żadnych błędów i zaktualizuj GRUB sudo update-grub.

@robson75 nie ma większego znaczenia czy aktualizujesz z GUI, czy z konsoli, komenda aktualizacji w obu przypadkach jest taka sama.

Ten GRUB wygląda na zepsuty (masz trzy windowsy 10?).
Jeśli GRUB jest zniszczony, to trzeba go przywrócić:

Mam dual bota jeden win 10 i manjaro. Wszystko się uruchamia i działa na szczęście tylko porobił się bałagan i chciałbym przywrócić to do normalności jednocześnie jeszcze bardziej nie psując :slight_smile:

Dziękuję za porady zbytnio poszedłem na łatwiznę (gui) przyzwyczajenie z windows zostało :slight_smile:

Po komendzie sudo update-grub mam takie cos:

sudo update-grub
Generating grub configuration file ...
Found theme: /usr/share/grub/themes/manjaro/theme.txt
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.4-x86_64
Found initrd image: /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.4-x86_64.img
Found initrd fallback image: /boot/initramfs-5.4-x86_64-fallback.img
Found Windows 10 on /dev/sdb1
Found Windows 10 on /dev/sdb2
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.4-x86_64
Found initrd image: /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.4-x86_64.img
Found initrd fallback image: /boot/initramfs-5.4-x86_64-fallback.img
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
Found Windows 10 on /dev/sdb1
Found Windows 10 on /dev/sdb2
Found Windows 10 on /dev/sdb1
Found Windows 10 on /dev/sdb2
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
błąd: syntax error.
błąd: Incorrect command.
błąd: syntax error.
Błąd składni w linii 248
Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
/boot/grub/grub.cfg.new file attached.

Przynajmniej wszystko się uruchamia :slight_smile: Co do rozwiązania to pewnie dało by się to naprawić przez edycję plików /etc/grub.d/* i /etc/default/grub, ale to zdecydowanie przekracza moje umiejętności (i pewnie też większości użytkowników forum). Dlatego jako rozwiązanie polecę gotowca z bardzo podobnego problemu:

https://forum.manjaro.org/t/recovering-grub-settings-form-file-thats-in-use-by-grub/115786

Z innych kwestii: używaj znaczników kodu i jeśli twój post jest ostatni, to nie pisz jednego posta pod drugim, tylko edytuj poprzedni.

A nie prościej zainstalować Grub Customizer i zrobić porządek z wpisami?

@norbi może pomoże, ale wątpię, skoro kolega z rozwiązania, do którego linkuję, miał zainstalowany Grub Customizer i nic mu to nie pomogło mimo identycznego problemu.

Mam wrażenie że kolega nie wie co ma zrobić a wystarczy usunąć zbędne wpisy lub kliknąć ‘‘Przywróć’’. Wiem bo jakiś czas temu miałem ten sam problem po jakiejś większej aktualizacji.

Być może masz rację, możliwe też, że oba rozwiązują problem – ale o sposobie już zdecyduje @amigo79. Przyznam się, że nigdy nie miałem takich problemów, z Grub Customizera też nie korzystam, więc trochę błądzę i całkiem prawdopodobne, że nie znam prostszych sposobów.

@amigo79
Działania w konsoli wrzucaj na Forum w postaci text’owej, a nie w formie nieczytelnych fotek.
Wygląda na to, że update-grub tworzy nadmiarowe wpisy i warto przyjrzeć się linii 248. Tylko w którym pliku? Raczej nie w /etc/default/grub, bo on nie ma tylu wierszy. Więc może, w którymś z katalogu /etc/grub.d/.


@robson75

[…] wielki błąd. Aktualizacje systemu zawsze się przeprowadza przez terminal.

Nie, nie jest, to błąd. Na swojej głównej maszynie aktualizuję pakiety przy użyciu Pamac’a terminalowego. Na wszystkich pozostałych (zarówno moich, jak i user’skich), używając wersji graficznej. Nie miałem nigdy żadnych poważnych problemów; nie z powodu użycia Pamac’a zamiast Pacman’a - poza jedną instalacją Manjaro32, gdzie zmuszony byłem wrócić do Pacman’a. Po to jest, to system desktop’owy, aby używać narzędzi desktop’owych, czyli (mamy rok 2020 po Chrystusie) w praktyce - graficznych. Choć trzeba zaznaczyć, że czasem developer’zy Manjaro zalecają upgrade w czystej konsoli i za pomocą Pacman’a. Czasem.

Ja osobiście zawsze używam konsoli do tego. Mam przekonanie, że konsola (w konsoli) szybciej się to dzieje -bo nie ładuje zbędnej grafiki. Dla szybkości wprowadziłem “aliasy”
… i teraz wpisanie w konsoli az wykonuje skrypt/polecenie pełnej aktualizacji z odświeżaniem repozytoriów.

Ja również tak mam (‘aktualizacja’ w terminalu wykonuje całe mnóstwo operacji), ale jeżeli będziemy mówić ludziom:

- koniecznie zrób, to w terminalu; łatwiej jest wklepać komendę, niż kliknąć myszą; no i te wrażenia estetyczne oraz frajda …

to będą patrzeć na nas jak na idiotów i dopuszczać sie komentarzy typu ‘Wal się!’, a użycie Linux’a na desktop’ach nie przekroczy 5%.

1 polubienie