Aktualizacja do nowej wersji

Witam, od paru dni mam Manjaro. Przesiadłem się z fedora. W Fedora było jest tak,że
co 6 miesięcy wychodzi nowa wersja systemu np: jak się ma fedora 29 to można zrobić
upgrade do fedora 30. Jak to jest w Manjaro bo nie mogę znaleźć informacji.

Manjaro bazuje na Arch linux, czyli rolling release.

Rolling release, z grubsza, polega na tym, że instalujesz system (np. z najnowszego lub w miarę nowego ISO), po czym tylko aktualizujesz, aktualizujesz, aktualizujesz … do końca świata lub do momentu, w którym go uceglisz. W przypadku Manjaro, aktualizacje pakietów pojawiają się, średnio, dwa razy w miesiącu. Poczytaj o podstawach, które znajdziesz na manjaro.pl - ułatwi Ci, to życie.

Jak aktualizujesz w nieskończoność to genialne. :grinning:

Oczywiście, z jeszcze jednym zastrzeżeniem: dopóki producent/społeczność dostarcza aktualizacje :slight_smile:

Generalnie, aktualizacje Fedory (czy innych dystrybucji/systemów), o których wspominałeś, to wymiana całego systemu na nowy model (jak w wiosennej i jesiennej dużej aktualizacji Windows 10), a aktualizacje w modelu rolling release (wydanie ciągłe), to aktualizacje ‘atomowe’, czyli aktualizacje poszczególnych elementów systemu (jak małe aktualizacje w Windows 10, głównie dotyczące bezpieczeństwa), pojedynczych pakietów lub ich zestawów. W skrajnej sytuacji, rolling zapewnia aktualizacje ‘już’, jak tylko programista skończy pisać i wrzuci materiał do repo. Manjaro stosuje łagodniejszą interpretację tego terminu i grupuje pakiety w zestawy po kilka do kilkuset, ale nigdy nie jest, to (nawet przy aktualizacjach dochodzących do 1GB i więcej skompresowanego soft’u) coś, co można by nazwać wymianą systemu czy jego reinstalacją.

openSUSE Tumbleweed jest także do aktualizacji na bieżąco jak Manjaro (Rolling relase)
… ale SUSE jest dużo trudniejszy do konfiguracji dla początkujących.

OpenSuse posiada graficzne narzędzie do konfiguracji YaST .Działa ono również w konsoli i przy jego pomocy możemy konfigurować nie tylko usługi serwerowe.



YaST jest oczywiście także w języku Polskim.
https://pl.opensuse.org/YaST

Jestem prostackim chłopkiem-roztropkiem, więc umykają mi subtelności. Czy ktoś odpowie mi na pytanie, czy @jou300 pytał o aktualizacje w Manjaro, czy o aktualizację Wszechrzeczy?

No właśnie, tak myślałem.