Akceleracja sprzętowa w MPV

Czołem wszystkim :slight_smile:
Włączyłem sobie akcelerację sprzętową w MPV. W pliku mpv.conf dopisałem linię
hwdec=auto

Jednak przy odtwarzaniu jakiegokolwiek pliku, w terminalu wywala mi:

[ffmpeg] AVHWDeviceContext: Failed to query surface attributes: 20 (the requested function is not implemented).
[vo/gpu/vaapi-egl] failed to retrieve libavutil frame constraints
Using hardware decoding (vaapi).

Gdy po tym fakcie za pomocą CTRL+H wyłączę akcelerację, to wypisuje mi w osd hardware decoding:no. Po ponownym naciśnięciu pisze hardware decoding:vaapi. Czy ktoś spotkał się z tym rodzajem błędów i wie co one oznaczają ? W drugim terminalu mam odpalone intel_gpu_top i pokazuje ono, że Video zużywa kilka procent podczas odtwarzania pliku. Gdy za pomocą CTRL+H wyłączam akcelerację, Video pokazuje 0%. Mam laptopa, więc ma to dla mnie znaczenie. No i pytanie, czy w tym przypadku akceleracja w ogóle działa ?

Po logu powiedziałbym, że tak, ale warto by było sprawdzić to na jakimś kawałku wideo 4K lub nawet 8K – wtedy niezależnie od sprzętu różnice w użyciu GPU i CPU powinny być widoczne gołym okiem. Poza tym za pomocą vainfo (część pakietu libva-utils) możesz sprawdzić, jakie formaty są obsługiwane przez akcelerację sprzętową twojego GPU.

Tak, działa jednak akceleracja - przy 10 sekundowym filmie 8K z akceleracją zużycie CPU jest rzędu kilku procent, natomiast bez niej dochodzi do 80 i wyżej. Dziękuję za sugestię :slight_smile:

@peiner od siebie mogę dodać jak korzystasz z pipewire polecam

Dzięki, ale jestem konserwatywny i używam pulse :smiley: