Zużycie RAM'u w KDE Plasma

Mam pytanie do posiadczy KDE Plasmy: co zrobić by zużywane bylo jak najmniej RAMu?

Wyłącz efekty pulpitu, zbędne usługi, baloo…

1 polubienie

Można zrobić całkiem sporo:

  • wyłączyć efekty pulpitu, przezroczystości i inne fajerwerki
  • wyłączyć zbędne usługi
  • wyłączyć KRunnera, indeksowanie i wyszukiwanie plików
  • usunąć zbędne aplety z pulpitu, paska zadań i tacki systemowej
  • usunąć zbędne moduły, tutaj zalecam ostrożność, ale spokojnie możesz usunąć kdeconnect, czy plasma-browser-integration
  • zmienić ustawienia kompozytora (można go wyłączyć, ale nigdy nie próbowałem i nie wiem, jaki da to efekt, podobnie można obniżyć rozdzielczość ekranu – też nie próbowałem)
  • używać programów z QT, a nie z GTK (a najlepiej toto usunąć – niestety musisz znaleźć alternatywę dla większości przeglądarek internetowych i Gimpa, jeśli korzystasz)
  • zmienić LibreOffice na coś lżejszego, najlepiej na Calligrę (chyba jest domyślnie instalowany)
  • skończyły mi się pomysły…

A najlepiej w ogóle nie uruchamiać środowiska graficznego i pracować z terminala tekstowego :wink:

3 polubienia

Przede wszystkim wyłącz wszystkie fajerwerki , typu efekty pulpitu, kostkę, włącz szybkość animacji.

Ja mam jeszcze inne pytanie co do tematu zużycia pamięci:

screenfetch : RAM: 2800MiB / 3596MiB

Co mnie bardzo zastanawia , bo monitor systemowy z kde plasmy podaje 2G/3,5G
Wy też taką rozbieżność macie ? To samo robi conky.

1 polubienie

@yarass o tym już było tutaj: Dokładny monitor zasobów - #4 przez Tomek

1 polubienie

Zostawiłem to, co było poustawiane domyślnie, m.in. całkiem wygodny krunner. Przezroczystość też zostawiłem włączoną. Zainstalowałem Latte. Żadnych bajerów nie włączałem, ale też nie wyłączałem tego co było powłączane domyślnie.
“Goła” Plazma zżera 700-800MB, co jest wynikiem rewelacyjnym, biorąc pod uwagę urodę Plazmy i porównując do zasobożerności Openboxa, czy XFCE.
Jestem bardziej niż zachwycony KDE Plazmą. Niech wszelkie Windowsy się pochowają :slight_smile:

1 polubienie

Nie mam nic sensownego do powiedzenia na ten temat (szczególnie, że nie używam Plasmy), ale gwoli ścisłości …

… chcesz przez, to powiedzieć, że Openbox, czy Xfce, są zasobożerne? Czy może coś przeciwnego, bo sens powyższego zdania nie jest dla mnie jasny.

Nie, nie to chciałem powiedzieć. Rzeczywiście napisałem dość niezgrabnie, bo goły Openbox zżerał, o ile dobrze pamiętam, z 400-500MB, XFCE niewiele więcej. Za to Plazma cieszy oko i jest jak dla mnie bardziej ergonomiczna. Mniej też zabawy jest przy konfigurowaniu przy nowej instalacji. Cena za jej używanie, w moim przypadku, jest niewielka - 300-400MB więcej . Przy 4GB Ramu jakoś daję radę.

Byłem zmuszony do nowej instalacji, bo miałem źle rozplanowane partycje.

Tak podejrzewałem, ale nie chciałem, aby przez jakieś nieporozumienie ktoś wdepnął w … błąd :wink:
Dzięki za wyjaśnienie.