Zmiany na Forum?

Każdy sobie może wybrać motyw jaki mu najbardziej pasuje.
Do wyboru:
Dark
Neutral
i Light

2 polubienia

Uff. Dzięki :slight_smile:

Jednak chyba coś tu nie działa, jak powinno.
Wczoraj, gdy byłem zalogowany na Forum, ustawiłem sobie motyw neutralny, który działał także po wylogowaniu.
Jednak gdy dziś rano, po włączeniu komputera, wszedłem na Forum, to:

  • nie będąc zalogowanym, Forum było dostępne z ciemnym motywem (sprawdzone na kilku przeglądarkach),
  • po zalogowaniu, także miałem ciemny motyw, pomimo, że wczoraj na 100% motyw był zmieniony na neutralny.

Wygląda na to, że:

  • domyślnym ustawieniem Forum, jest obecnie motyw ciemny - proszę o zmianę na neutralny lub jasny;
  • zmiany zalogowanego użytkownika nie są zapisywane w jego ustawieniach na Forum, ale gdzieś indziej (być może w ciasteczkach, które u wielu osób są automatycznie czyszczone po zamknięciu sesji) - proszę o sprawdzenie powyższego.

Wejdź w ustawienia konta , interfejs , zamień motyw (i ew. zaznacz by obwiązywał na wszystkich twoich urządzeniach ) i zapisz ustawienia.


i daj znak czy pomogło.

1 polubienie

Nie jestem pewien, czy tak to działa @majo, ale o ile dobrze rozumiem, to czarne jest czarne, białe jest białe, a neutralne nie ma zdecydowanego punktu widzenia i zależne jest od ustawień domyślnych. Ale tak tylko spekuluję. Jeżeli jednak moje spekulacje, są trafne, to nie bardzo rozumiem, dlaczego upierasz się przy ustawieniu neutralnym? Tym bardziej nie rozumiem tej neutralności, z powodu Twoich zdecydowanych poglądów - skoro uważasz, że białe musi być i już, to po kiego tego ustawiasz neutralne? Ustaw białe. Ja bym tak zrobił, zamiast wszczynać awantury. Ja tak zrobiłem, ustawiając czarne, bo białe jest dla mnie nie do przyjęcia - tak zrobiłem, zamiast żalić się, że Forum jest domyślnie białe.

Wygląd strony jest autorskim prawem twórcy. Jeżeli Autor uważa, że ma być na biało, to część będzie zgrzytać zębami, część oddawać boską część. Jeżeli Autor uzna, że czarny pasuje mu bardziej do bokserek, to niektórzy odetchną z ulgą, a inni będą złorzeczyć. Po to masz indywidualne ustawienia, aby zmienić domyślne, jeżeli Ci nie pasują. Mam nadzieję, że wystarczająco jasno i obszernie wyłuszczyłem istotę problemu starszego niż cywilizacja, czyli ja chcę tak jak chcę i już.

1 polubienie

Też nie wiem jak działa neutralny, ale wybrałem motyw neutralny (w sposób pokazany przez @napcok) gdyż w ten sposób kolorystyka wyglądała dokładnie tak, jak dotychczas, co mi odpowiadało (wybierając “jasny”, kolor tła jest jasny, natomiast inne kolory są odrobinę zmienione).
I absolutnie nie jest moją intencją awanturowanie się. Proszę tylko, aby przywrócić poprzedni wygląd Forum, ważny także domyślnie - bez logowania się.

Ustawiłem obecnie w zakładce pokazanej przez @Baks. Zobaczymy jak będzie :slight_smile:

@majo
U mnie wszystko działa OK na motywie “neutralnym” Może zmiana ustawień nie jest zachowywana po wyczyszczeniu historii?

Jeżeli ktoś uważa, że jest jakiś problem z działaniem motywu Neutral, to niech opisze sytuację. Być może, to kwestia niewłaściwej interpretacji, a być może rzeczywiście coś jest nie w porządku.

@azja, ustawiłem wczoraj w ustawieniach (w zakładce pokazanej przez @Baks) motyw “Neural”, a dziś, po ponownym włączeniu komputera:

  • przed zalogowaniem, był aktywny motyw “Dark”,
  • po zalogowaniu także był aktywny motyw “Dark”, a w moich ustawieniach, wcześniej wybrana przeze mnie opcja “Neural” została automatycznie zmieniona na “Dark”. Wychodzi więc na to, że po wybraniu “Neutral” i po ponownym zalogowaniu, skrypt forum korzysta z domyślnej opcji (czyli obecnie “Dark”).

Wracając jeszcze do argumentacji, dlaczego uważam, że należałoby zmienić domyślny motyw na “Light”, chciałby zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty:

  • o ile 20-30 lat temu, w dobie monitorów CRT, motyw ciemny był zalecany nawet ze zdrowotnych powodów, to ten problem obecnie nie występuje w przypadku monitorów LCD, a kwestia motywu jest raczej sprawą upodobań oraz posiadanego sprzętu (o czym poniżej),
  • dużo monitorów LCD (prawdopodobnie większość w Polsce) ma problemy z odzwierciedleniem odcieni szarości i czerni, więc można przyjąć, że większość użytkowników komputerów będzie miało mniejsze lub większe problemy z poprawnym wyświetlaniem treści tego Forum z ciemnym motywem, gdzie jest dużo odcieni szarości i czerni.
    Poniżej przykładowe zdjęcie (choć słabej jakości i rozjaśnione), gdzie po lewej znajduje się monitor z dobrej jakości matrycą VA(dobrze oddającej odcienie szarości), a po prawej monitor z matrycą TN (mającej problemy z odcieniami szarości). Kolorami zaznaczyłem fragmenty, gdzie widać, że szczegóły i odcienie szarości widoczne na lewym monitorze (VA) nie są widoczne na prawym monitorze (TN).

@majo a czy przy wyborze motywu zaznaczyłeś opcję Make this the default theme on all my devices i zapisałeś zmiany, bo jeśli nie zapisałeś zmian to przy następnym logowaniu będziesz miał ciemny motyw, a jeśli nie ustawiłeś motywu jako domyślnego wszędzie to zresetuje się po wyczyszczeniu ciasteczek. Przed zalogowaniem niezależnie od ustawień będzie motyw “Dark”, bo jest to motyw domyślny, po to masz konto, żeby spersonalizować sobie wygląd, tak więc nie rób cyrku w tej kwestii, taka jest wola autora i niewiele możemy tu zrobić.

Ja preferuję ciemne motywy, bo szczególnie w nocy nie biją tak po oczach jak jasne, nawet gdy przyciemnię ekran. Co do ekranu, nie wiem jaki mam, ale ciemne motywy wyglądają u mnie bardzo dobrze i nie walą tak po oczach jak jasne. Poza tym różnica między twoimi zdjęciami jest tak niewielka, że niemal niezauważalna dla mnie, chociaż jeśli już wybierać to bardziej mi się podoba to po prawej, bo jest ciemniej.

Tak wtedy zrobiłem. Ale teraz nie widzę już dostępnej opcji: Make this the default theme on all my devices. Pewnie coś zostało w międzyczasie zmienione.

Jeśli chodzi o kolory, to u mnie na monitorze z matrycą TN, kolor tła, który powinien być szary, jest czarny i przez to jest rażący w oczy kontrast z białymi literami tekstu.
(Na monitorze z matrycą VA, szare jest szare i wygląda to lepiej.)

Ta opcja pokazuje się tylko wtedy, kiedy zmeniasz Motyw, więc zmień go i zaznacz :slight_smile:

Dżiżas, @majo !

  1. Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie: dlaczego przyczepiłeś się, jak rzep do biednego ogona, i upierasz się przy motywie neutralnym, skoro zależy Ci na białym? Nie zauważasz niedostatków logicznych w tej konstrukcji? Gdybym kupił Mercedesa i żalił się, że to nie Audi, to pomyślałbyś zapewne, że coś tu nie gra, prawda?

  1. Nie ma znaczenia, czy masz matrycę TN, VA, ABC, WTF czy XYZ. Znaczenie ma fakt, że większość rozwiązań obecnych na rynku (za wyjątkiem E Ink i temu podobnych) ma podświetlenie albo świeci samo z siebie i zawsze będzie przez, to szkodliwe, z definicji.

  2. CRT były szkodliwe (dlatego zalecano ciemne motywy - ŻE CO?), a LCD nie jest. Bzdura na piórowych resorach. CRT były szkodliwe, głównie ze względu na promieniowanie jakim obdarzały otoczenie, a więc i użytkownika. LCD i inne współczesne technologie używane w komputerach czy telefonach, z kolei, są szkodliwe z powodu podświetlenia lub światła własnego (o czym wspominałem wyżej) oraz bardzo agresywnego działania na narząd wzroku tzw. niebieskiego światła. Stąd zalecenia aby zmniejszać intensywność świecenia wyświetlaczy w telefonach, czy rozwiązania, które zmieniają barwę na bardziej przyjazną, np. redshift (community) - obecne już we wszystkich popularnych systemach. Zainwestuj odrobinę czasu i dobij do aktualnego stanu wiedzy na ten temat.

  3. Można przyjąć, że ciemny motyw w Android’zie (Google potrzebował dziesięć lat, aby przyznać, że tytanowa biel, to był błąd), ciemny motyw w macOS’ie (który jest własnością ‘imperatora’ białowszystkiego, czyli Apple), ciemny motyw w Windows’ach (w których już dwadzieścia lat temu ściemniałem interface), to wszystko kwestia mody. Podobnie jak niektórzy twierdzą, że Słońce krąży wokół Ziemi, a błyszczące matryce w notebook’ach, są zdrowsze niż matowe. A można przyjąć inną interpretację: potencjał marketingowy oczoj… bieli skończył się, więc - z braku lepszego pomysłu - kreatywni podchwycili innowacyjną ideę, że intensywne światło może być szkodliwe dla wzroku.

  4. Nie zauważyłem fali protestów, w związku ze zmianą kolorystyki Forum. Być może, po napisaniu przeze mnie poprzedniego zdania, odezwą się inni, ale nie przewiduję masowych marszy. A skoro dotychczas jest cicho, to nawet jeżeli jest, to dla kogoś problemem, to niskiej rangi.

  5. Twoje żale miałyby uzasadnienie, gdybyś nie miał wyboru i musiał cierpieć z powodu ciemności - póki co, jak sądzę, nie ma dodatków do przeglądarek, które przerabiają ciemne na jasne. Masz jednak możliwość skorzystania z indywidualnej konfiguracji - tylko trzeba chcieć i wykazać się odrobiną inwencji; tak jak ja i wielu innych zrobiliśmy, gdy domyślny motyw był jasny i musieliśmy go ściemnić.

  6. Byłbym ostrożny w nazywaniu czerni kolorem, bo istnieją szkoły teoretyczne, które wykluczają biel i czerń z listy kolorów. Co do depresyjnego oddziaływania czerni, to mnie dołuje biel, bo jest agresywna, przez co powoduje u mnie reakcje obronne i zamknięcie się w sobie; i kojarzy mi się z ‘niczym’, pustką.

  7. Raz jeszcze powtórzę pytanie z początku wpisu: dlaczego, mając do wyboru - jasny, neutralny, ciemny - wybierasz neutralny, skoro chcesz jasny.

Napisałem w tym wątku więcej niż warto o tym powiedzieć, więc nie planuję dalszych wypowiedzi. ‘Koniec i bomba, a kto czytał, ten trąba!’

@azja
Fakt, dużo napisałeś :slight_smile: Ja obiecuję, że odpowiem krótko i wybiórczo, bo rzeczywiście szkoda czasu na mielenie tego wątku.

Na twoje pytanie, dlaczego wybrałem “Neural”, odpowiedziałem Ci w następnym poście po zadanym mi pytaniu.
Natomiast obecnie, po tym jak dodatkowo przetestowałem, w jaki sposób działa “Neutral”, zmieniłem na “Light”. I tak będzie, gdy się zaloguję. Natomiast gdy nie będę zalogowany, a w takim trybie najczęściej czytam Forum, to będę skazany na ustawienia domyślne.

Matryca ma znaczenie, gdyż mankamentem większości matryc TN jest problem z odcieniami szarości, których jest wiele w ciemnym motywie.

przed chwilą sprawdziłem mam Dark i czy zalogowany czy nie cały czas jest Dark

a druga sprawa prawie cały czas jest to na drugim monitorze LCD LG 22" FHD i jest super :smiley:

a to nie wie co ma oznaczać te zaznaczenia bo ja nic nie widzę :wink:

i kolejna sprawa masz porównanie kolorów może powinieneś w coś takiego się zaopatrzyć lub pożyczyć etc. itp.

Ziemniak w miarę tłumaczy co i jak…

https://invidio.us/watch?v=A56Qr1qTaDI

@LinGruby film nie działa, skąd go wziąłeś? Najlepiej zalinkować do YouTube:

@LinGruby
Cieszę się, że masz dobry monitor :slight_smile:
Ustawienia mojego, z matrycą TN, też są poprawne, a problem leży w niedoskonałości odzwierciedlania odcieni szarości w technologii TN (zobacz np. link, który wcześniej podałem).

Na zdjęciu (choć jego kolory są znacznie jaśniejsze, niż w rzeczywistości) zaznaczyłem różnicę: jak jest poprawnie (w matrycy VA po lewej) i jak jest niepoprawnie (w matrycy TN po prawej).
Ale wyjaśnię Ci w szczegółach :slight_smile:

  • oznaczenie czerwone: poprawny w VA szary kolor tła jest błędnie wyświetlany w TN, gdzie w rzeczywistości widoczny jest jako prawie czarny,
  • oznaczenie bordowe: poprawny w VA szary kolor tła jest błędnie wyświetlany w TN, gdzie w rzeczywistości widoczny jako prawie czarny i zlewa się z czarnym kolorem piór pingwina,
  • oznaczenie błękitne: poprawny w VA szarawy kolor pionowej belki jest błędnie wyświetlany w TN, gdzie rzeczywistości prawie zlewa się z czarnym kolorem tła (błędnie wyświetlanym w TN),
  • bez oznaczenia: poprawny w VA jasno-szarawy kolor tekstu jest błędnie wyświetlany w TN, gdzie rzeczywistości jest prawie biały i w połączeniu z czarnym kolorem tła (błędnie wyświetlanym w TN) generuje rażący w oczy kontrast.

@Tomek
nie siedzę na YT tylko na https://invidio.us/ ostanie jakie wstawiałem linki w innych tematach działały może coś z forum, aż sprawdzę :wink:

tu

działa ciekawe :wink:

Ciekawe, ale skoro poprzednie filmy działają to być może podałeś błędny link np. nadmiarowy przecinek czy ukośnik. Sugeruję tak, bo po najechaniu myszką pojawia się ikonka i napis Obraz w obrazie. Możliwe że to jakiś bug albo przyszła funkcja :thinking:

Dla zainteresowanych, znalazłem proste obejście problemu.
Należy w przeglądarce (o ile jest taka w niej możliwość) ustawić opcję, aby pamiętała(nie czyściła) ciasteczek dla manjaro.pl i wtedy nasze ustawienia motywu są pamiętane w tej przeglądarce, nawet gdy nie jesteśmy zalogowani.
(Drobnym mankamentem jest tu, że nie czyścimy ciasteczek, co może komuś nie odpowiadać).