Zawieszanie systemu przez zarządzanie energią - w nowych kernelach

Kilka tygodni temu (po poprzedniej aktualizacji) zarządzanie energią, a konkretnie usypianie:

$ systemctl suspend

zaczęło ubijać mi system. Sprawdziłem na trzech komp’ach. Reaguje tak pod kernelem 5.3 i 5.4 (najnowszy). Nie ma tego problemu pod 4.19. Zawiesza się w trakcie operacji: ekran wygasza się (karta przestaje wysyłać do niego sygnał), sprzęt przestaje reagować (klawiatura, mysz, przycisk zasilania), nie gasną diody od zasilania i na klawiaturze. Środowisko: Xfce. Sprzęt: dwa stacjonarne, jeden notebook.

Jeżeli ktoś będzie próbował, to radzę robić, to z zamkniętymi aplikacjami i dokumentami, aby nie nadwyrężać cierpliwości systemu plików.

Nie testowałem polecenia z czystej konsoli, bez uruchomionej sesji graficznej. Nie miałem również, póki co, czasu na analizę log’ów.

2 posts were split to a new topic: Usypiać, czy wyłączać?

Przetestowałem i u mnie to polecenie działa poprawnie. System przechodzi sobie w stan uśpienia i wstaje normalnie po naciśnięciu przycisku zasilania lub dowolnego klawisza na klawiaturze. Środowisko: KDE, kernel: 5.4, sprzęt: laptop z SSD. Raczej nie jest to wina kernela. Podejrzewałbym XFCE lub jakąś specyficzną konfigurację.

Po krótkim przejrzeniu podobnych tematów na anglojęzycznym forum nie jestem w stanie nic powiedzieć, powodem może być cokolwiek – sterowniki grafiki, sieci, bugi, usb i nie wiadomo co jeszcze. Bez logów dalej nie ruszymy.

Z konsoli reakcja taka sama - zawieszenie.

Póki co, obchodzę problem, bo czas idzie na inne sprawy. Czasem tylko do niego doskakuję. Poza tym, muszę uporządkować konfigurację oszczędzania energii. Experymentowałem z tematem (z konieczności, nie z nudów) na kilku maszynach i najpierw chcę pozamiatać i przetestować czystą, referencyjną instalację.