Witajcie, czyli powitania :)

Witam wszystkich forumowiczów,
Linuxa z przerwami używam od 2001 roku. Rozpoczynałem z SuSe, Mandriva, Red Hat i Debiana. Obecnie i przejściowo działam na Mincie (od dwóch dni) a wcześniej na openSUSE, Fedorze i ROSA Fresh (rosyjska dystrybucja). Sporo działałem tez na Ubuntu studio i Xubuntu. Używam wyłącznie środowiska Xfce (bo jest lekkie). Myślę, że polubię Manjaro, bo zamierzam działać wyłącznie na stabilnych dystrybucjach opartych na pakietach RPM. Pozdrawiam.
Działam na laptopie Lenovo G585 z francuską klawiatura AZERTY - jej mapowanie troszkę długie “francuski stary alternatywny z akcentami suna” - ale we wszystkich odmianach Linux zmieniam/podmieniam plik z mapowaniem na własny - bym miał na klawiaturze polskie ogonki.

Witam się i ja.
Dopiero zaczynam poznawać Manjaro. Póki co kiepsko nam idzie ale może dam radę.
Jestem zupełnym laikiem w tej dziedzinie.
Forum to dla mnie kopalnia wiedzy.
Pozdrawiam :slight_smile:

Manjaro nie jest oparte na RPM… Podejrzewam, że wypowiedź powyżej to jakiś błąd powstały podczas edycji.

… to nie był błąd ale pomyłka. Teraz już wiem o tym, że w Manjaro
" menedżerem pakietów w Manjaro jest pacman – nazwa wywodzi się od package manager"
Zaraz po swoim wpisie zostałem na forum poprawiony. Ale dzięki za zwrócenie uwagi.

1lajk

Nie ma problemu. Lepiej zwracać uwagę, bo nie wiadomo co komuś chodzi po głowie i co będzie chciał próbować. Co jakiś czas widzę użytkowników na głównym forum Manjaro dziwiących się czemu apt update nie chce im działać…

@ewa -> wszyscy jesteśmy laikami, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - witam w gronie tych bardziej uświadomionych :wink:
Kopiąc na forum, nie zapominaj o jego starszym rodzeństwie, czyli:
https://manjaro.pl/forum/
oraz artykułach na głównej stronie:
https://manjaro.pl/

1lajk

Witam.
Na GNU/Linuksie siedzę od czasów Amigi. Czyli najpierw Debian (supportował MC68K i później PPC), po przesiadce na IBM PC Compatible przewaliłem chyba wszystkie distro GNU/Linuksa i zaparkowałem ostatecznie na Archu - najpierw czysty, potem Antergos a od dwóch lat Manjaro.
Mam nadzieję dowiedzieć się na Forum czegoś nowego i w miarę możliwości podzielić się swoim doświadczeniem

Trochę dziwna kolejność, najpierw Arch potem Manjaro :slight_smile:
U mnie to było na odwrót, najpierw Manjaro a obecnie Arch.

Instalując Archa nie miałem pojęcia o istnieniu Manjaro. A jak wysypał mi się dysk nie miałem ochoty od nowa wszystkiego stawiać z palca i znalazłem pierw Antergosa (ale jakoś się nie dogadywaliśmy) a potem Manjaro. Jego distro z XFCE wygląda i działa prawie dokładnie tak, jak lubię i póki co zostaję na dłużej.

Mam nadzieję panowie/panie, że moja szczera deklaracja zakończy ten OT, nie mający nic wspólnego z powitaniem:
w dzieciństwie podobał mi się granatowy kolor, następnie brązowy i biały, po czym czarny i czerwony, a obecnie zielony. Nie mam zielonego (nomen omen) pojęcia dlaczego tak się działo, ale nie przeszkadza mi, to w aktywnym nierozumieniu innych, u których (czy, to w ogóle możliwe?) kolejność lajkowania barw była odmienna.

2lajki

Witam serdecznie wszystkich na tym forum. Jestem nowym użytkownikiem zarówno tego forum jak i Linuksa. Mam w tej chwili zainstalowanego Manjaro Gnome i na virtualbox Maboxa. Testowałem już różne rodzaje linuksów i Manjaro najbardziej mi odpowiada. Jak ogarnę linuxa to napewno zrezygnuję na dobre z Windowsa narazie patrzę, obserwuję i uczę się linuxa. Narazie jestem zadowolony.

2lajki

@Wrobel
Jeśli nie używasz jakiegoś bardzo specjalistycznego softu, który zmuszałby Cię do korzystania z Windowsa, przesiadaj się już teraz. Manjaro jest na tyle stabilną dystrybucją Linuksa, że po instalacji nie powinieneś mieć szczególnych kłopotów. A nawet, jeśli się pojawi jakiś problem, to od tego masz to Forum, aby znaleźć rozwiązanie ewentualnego problemu.

3lajki

No praktycznie to muszę mieć czas na przesiadkę i czy Simsy 4 będą działać bo córcia gra. No i drukarka jeszcze poza tym.

Drukarka powinna działać, o ile jest sprawna i nie jest to jakiś dziwny wynalazek sąsiada (choć i takie po odpowiedniej konfiguracji powinny działać) :wink: Sims 4 też powinien pójść pod Wine bez większych problemów – ma rangę platynową, czyli najwyższą z możliwych

1lajk

Drukarka laserowa Hp laserjet sprawna cały czas w użyciu no to tylko czas na przesiadkę i będzie ok.

1lajk

@Wrobel, witam na Forum. Ogarniaj temat i ‘ciesz się prostotą’ i stabilnością systemu, a jak będziesz miał pytania, to pamiętaj: jeden problem, jeden wątek - najlepiej we właściwym dziale.

1lajk

Ok postaram się ogarnąć jak najszybciej. No i ogarnąłem temat. Na moim Dell inspiron wylądowało po długim testowaniu Manjaro KDE plasma. Jeszcze muszę dopieścić wygląd ale powiem szczerze że, wiele innych ciekawych wersji linuxa sprawdzałem i najbardziej polubiłem Manjaro.

Melduję się nowy użytkownik. Wyeksmitowałem z laptopa Windę i jako, że na drugim kompie jest Debian, a była chęć na inny system, to padło na Manjaro. Przygodę z Pingwinem rozpocząłem od wydania Ubuntu 10.04, później przewinęło się kilka różnych dystrybucji. Manjaro zainstalowane, skonfigurowane, teraz pozostało tylko go używać.

3lajki

Serwus!
Po raz pierwszy linux wpadł mi w ręce w latach 90-tych. Przeleciałem chyba wszystkie. Jest to mój drugi ulubiony system poza AmigaOS/MorphOS. Który najlepszy? To zalezy od upodobań i preferencji. Na codzień jjednak to Manjaro jest moją faworytą :wink: Czy to na laptopie czy na Malince :star_struck:

P.S.
Co to jest Windows? :upside_down_face:

3lajki

Mam podobny komputeowy życiorys poza Morphosem - zdążyłem sprzedać Ami z PPC i Permedią zanim MOS rozwinął skrzydła. Zatem witam serdecznie :slight_smile:

1lajk