VLC problem [Manjaro KDE/PLASMA]

Witam mam sporadyczny nie mniej irytujacy problem z VLC.
Mianowicie czasami podczas maratonu serialowego mam problem z odtworzeniem kolejnego odcinka serialu mianowicie vlc jak by sie freezuje, jest na pasku stanu i powiadomień mogę go wywołać i wybrać opcje ale nic nie działa jak by nie dochodziły do niego komendy. O odtworzeniu kolejnego odcinka można zapomnieć jest to dość irytujące bo ogólnie system śmiga mi po 10-12 dni a przez coś takiego muszę robić restart
Ma ktoś może jakieś rozwiązanie?
Jak zabić proces vlc z konsoli?

Np: killall -9 vlc

a jak sprawdzić który to numer procesu?

Na przykład:

pidof vlc

Kill i numer procesu nie działa
natomiast killall i numer procesu nie znajduje takiego procesu
Ktoś coś?

Mały tutorial:

  • kill -SIGKILL <PID procesu> – alternatywnie zamiast -SIGKILL można podać -9, to jest to samo. Jeśli nie działa to znaczy, że podałeś zły PID lub ubiłeś inny proces.
  • killall -SIGKILL <nazwa procesu> – tak jak wyżej, z tym że zamiast PID podajesz nazwę procesu, próba ubicia po PID nie zadziała
  • Jest jeszcze pkill – działa tak samo jak killall

Jeszcze w ramach uzupełnienia, domyślnie te polecenia wysyłają do procesu syngał -SIGTERM – czyli coś w rodzaju uprzejmej prośby o zamknięcie. -SIGKILL lub -9 – jak zwrócił uwagę @spirit.of.nikopol to sygnał siłowego ubicia procesu.

Przy killall nie podajesz numeru procesu tylko nazwę programu czyli killall -9 vlc. -9 wymusza siłowo zabicie procesu.

Dzięki działa