Ustawienia XFCE

A po kiego bit’a czyścisz konfigurację? Jeżeli potrzebujesz świeży profil, to utwórz go od nowa, zamiast brać stary i ręcznie czyścić konfigurację. Nie bardzo rozumiem ideę.

Robiłem tak w Ubuntu, xubuntu, kubuntu i Debian, nie było problemu, jedno pytanie, jak mam wgrać motyw manjaro bez czyszczenia dysku? Jestem świeżak na tym dostęp i nie wiem dokładnie co zrobić a czego nie robić

Najpierw opisz aktualny stan i określ cel jaki chcesz osiągnąć. Czyli: jest -> ma być.

Są dwie partycje / i /home w partycji /home mam swoje pliki typu zdjęcia i gry z steam, chciałem zrobić reinstalacje żeby usunąć nie potrzebne pakiety (było ich za dużo żeby robić to ręcznie), odpaliłem LiveCD manjaro zamontowałem /home wszedłem do katalogu użytkownika i wykonałem komende rm -Rf .* żeby usunąc wszystko poza moimi plikami (przekonany doświadczeniami że bez tego zaczne błędy dostawać), odmonotowałem zainstalowałem system podpinając w instalatorze wszystko tak jak chciałem (formatując partycje /) i po restarcie dostałem wygląd oryginalnego XFCE (bez modyfikacji), i chciałbym przywrócić wygląd taki jaki jest standardowo w Manjaro

Jeżeli chcesz pozbyć się zbędnych pakietów, to … nie, nie instalujesz systemu od nowa, tylko usuwasz zbędne pakiety. No, ale stało się, reinstalowałeś. Jeżeli nie było problemów z konfiguracją, to zupełnie niepotrzebnie ją usuwałeś, bo nadmiarowa konfiguracja niczemu nie szkodzi. Należało tylko podpiąć /home i tyle. No, ale stało się, usunąłeś.

Nie bardzo bardzo wiem czym różni się konfiguracja Xfce od konfiguracji Manjaro (jakie modyfikacje?), ale na gorąco:

  1. Tworzysz nowego user’a.
  2. Logujesz się na niego i przyglądasz się konfiguracji. Załóżmy, że odpowiada Ci.
  3. Uruchamiasz system live.
  4. Usuwasz swoją konfigurację i kopiujesz tą z nowego user’a.
  5. Zmieniasz właściciela wszystkiego co kopiowałeś na Twojego user’a.
  6. Restart, login, fun.

To chyba nie jest dobry pomysł jeśli chcesz mieć domyślny motyw z Manjaro. Logiczne wydaje mi się, że po usunięciu całej konfiguracji /home będziesz mieć oryginalny wygląd, a nie motyw z Manjaro. Dla mnie to jest sytuacja w stylu: system widzi, że w /home nie ma żadnej konfiguracji > użytkownik chce niezmodyfikowane XFCE. Wydaje się to logiczne, skoro po reinstalacji /home ma pozostać nienaruszone.

Logika jest taka, jaką tfurca stforzy. Ja spodziewałbym się raczej takiego zachowania, że domyślną konfiguracją jest ta z profilu ‘systemowego’, czyli stworzona przez developer’ów Manjaro, a nie Xfce.

No ja się spodziewałem że jak nie znajdzie konfiguracji to wgra tą od manjaro a nie wrzuci czystego XFCE, na przyszłość będę pamiętał

@azja no nie wiem, na świeżej instalacji w /home zawsze są jakieś pliki – domyślam się, że m.in. motyw od Manjaro. W tej sytuacji jednak podpinamy istniejące /home więc przy instalacji system nie powinien w nim grzebać i nic od siebie dodawać – efektem jest domyślny wygląd XFCE.

Zakładam (@DJ_Linux, popraw mnie, jeżeli jestem w błędzie ), że została usunięta cała konfiguracja, wszystko w home’ie - za wyjątkiem dokumentów. Nie testowałem takiej sytuacji, ale wyobrażam sobie, że wtedy system ‘odtwarza’ domyślną konfigurację user’a. Spodziewałbym się, że będzie to konfiguracja ‘systemowa’ (Manjaro), a nie ‘środowiskowa’ (Xfce).

1 polubienie

Dokładnie tak jak piszesz, jakbyś czytał moje myśli

Zapewne ta z:

/etc/skel/

Jutro zobaczę czy to to, zrobiłem kopie ustawień to można się bawić (tak zainstalowałem system zmieniając wcześniej nazwę folderu użytkownika żeby utworzyło na nowo i zadziałało, potem tylko przeniosłem dokumenty z powrotem)

Swoje /home trzymam na pendraku. I w razie reinstalacji systemu po prostu kopiuje pliki z pendraka na dysk. Proste i nie wymagające alpejskich akrobacji.

No i git, a nawet lepiej, bo prościej.


Problem może być wtedy, gdy masz sporo danych do przerzucenia. No i ten nieznośny brak zaufania do pen’a, ale zewnętrzny dysk może być.

No u mnie jest właśnie problem z ilością, największy pendrive u mnie ma 8gb a 11 już same iso różnych dystrybucji mi zabierają

Jest jeszcze inne rozwiązanie. Wysłanie ważnych danych (dokumenty, obrazy …) na serwer w chmurze, np: Mega 50 GB za darmo. Założenie nowego konta na kompie i ściągnięcie danych.

Po jakimś czasie spada ci do 25GB, i to nie wchodzi w grę z moim internetem gdzie pobiera ja mam tylko 1Mb, strach myśleć ile mam wysyłania

@DJ_Linux Witam na forum! :slight_smile:

Bezpieczniejsze od “czyszczenia” jest zmiana nazwy plików/katalogów.
W XFCE taką funkcję ma Thunar.
Możesz zmienić nazwy ukrytych katalogów w /home

===========Podpis (Nie jest częścią porady na forum.)===========
@xr7 nie bierze odpowiedzialności za porady udzielane na forum.

11 postów zostało podzielonych na nowy temat: Ventoy - narzędzie do tworzenia pendrive’a z wieloma systemami (multiboot)