Triple boot problem

Witam :slight_smile:
Na jednym dysku w moim lapku są trzy OSy. Windows 7 (Legacy), Manjaro (UEFI), Ubuntu (tu nie jestem pewny, a nie mogę teraz sprawdzić). Grub nie widzi Win7, a pozostałe dwa działają poprawnie.
Do niedawna Win7 i Ubuntu śmigały prawidłowo, jednak po instalacji Manjaro grub nie widzi Win7. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak to naprawić w miarę bezbolesny sposób?

Windows7 może działać tylko w trybie Legacy → " Windows 7 (RTM and all Service Packs) versions support booting in BIOS mode from MBR disks only, not from GPT disks. They do not support x86_64 UEFI or IA32 (x86 32-bit) UEFI boot. They support only BIOS boot and only from MBR disk "
źródło: Dual boot with Windows - ArchWiki

Czy można w zainstalowanym Manjaro zmienić UEFI na Legacy?

Współistnienie systemów zainstalowanych w różnych trybach, to jeden temat; zmiana trybu, to drugi; a co do pierwotnego pytania:

$ sudo os-prober

szuka różnych systemów zainstalowanych na widocznych dla niego partycjach. Również GRUB może sprawdzać, w trakcie startu, czy nie ma w jego zasięgu innych systemów (kwestia konfiguracji).

[groot@manjaro ~]$ sudo os-prober
/dev/sda5:Ubuntu 18.04.2 LTS (18.04):Ubuntu:linux

Jakieś inne propozycje?

jakie partycje?? chcesz zmienic srefi na mbr? oczywiscie ze mozna zrob cfg najlepiej grub customizerem i zainstaluj grubasa w mbr czyli /dev/sda

Czyli wiemy już, że Twój system nie widzi partycji z Win7 jako możliwej do uruchomienia systemu.
Przeczytałem raz jeszcze Twój pierwszy wpis i … Manjaro jest zainstalowane w trybie (czy jak, to zwał) UEFI, czyli dysk jest GPT. Jednocześnie piszesz (podajesz źródło), że Windows 7 może być uruchamiany wyłącznie z dysku MBR. W takim razie, nie da rady uruchomić Win7 z partycji na dysku GPT. Skoro Ubuntu i Windows działały przed instalacją Manjaro, to najwyraźniej w trakcie tej instalacji nastąpiła konwersja dysku z MBR na GPT.

Tak sobie wnioskuję, na podstawie dostępnych informacji. Rozwiązanie? Powrót do MBR? W jaki sposób, aby uniknąć przeinstalowywania systemów?


EDIT-20190806-2012 … dla pewności, aby nie było wątpliwości, co do tego z jakiego rodzaju dyskiem mamy do czynienia:

sudo parted -l

Interesuje nas szczególnie pozycja Tablica partycji: , a konkretnie, to co jest po dwukropku.

W oczekiwaniu na wsparcie zacząłem dłubać na własną rękę. Od nowa zrobiłem LiveUSB z pomocą dd (poprzednio było ISO). Z LiveUSB zainstalowałem gparted i wywaliłem poprzednią wersję Manjaro, po czym od nowa zainstalowałem system ale bez EFI. I teraz działa - grub widzi wszystkie trzy systemy.

A żeby nie było za łatwo będę musiał poszukać coś o ustawieniach grub-a, bo działa strasznie wolno z odświeżaniem co sekundę i w dziwnej rozdzielczości.

[groot@manjaro ~]$ sudo parted -l
Model: ATA Hitachi HTS54505 (scsi)
Dysk /dev/sda: 500GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/4096B
Tablica partycji: msdos

omg co wy s tymi formatami ;D poka /etc/defaults/grub … dmesg … jaka grafika? bo rozumiem ze wolno dziala jak sie system laduje juz po grubie?

2 posts were split to a new topic: GRUB - rozdzielczość i responsywność

No tak, msdos - ale, to już po zaoraniu, a mnie interesowała wartość sprzed. To już historia, której nie odtworzymy, więc nie ma sensu kontynuować.

Wyodrębniłem z tego wątku wpisy dotyczące odświeżania w GRUB’ie i przeniosłem do nowego, bo to całkiem inny problem.