Sterownik karty wifi, nowe jądro

Witam. Na moim leciwym Compaq-u 6710b z ciekawości odpaliłem nowe jądro i o dziwo działa już kilka dni ale jest jeden problem, przy starcie nie ładuje sterownika od karty wifi.
Ponieważ nie chce mi się wklepywać za każdym razem

sudo modprobe b43

szukam miejsca gdzie to dopisać, dawno nie grzebałem pod maską, mykam po /etc commanderem ale jakoś nic mi nie pasuje.
Zawsze jeździłem na 4.19.xx a teraz 5.4.2-1. Wcześniej na nowszych jajkach laptop stawał się niestabilny na tym chodzi ładnie po za tym jednym szczegółem.

Tutaj masz śliczny poradnik na ten temat

Niestety nie pomogło.

Ale co nie pomogło? W link’owanym przez @Tomek poradniku mowa jest o dwóch rzeczach:

  • uruchamianiu modułu;
  • pozycji na czarnej liście.

Co zrobiłeś?

Oba. Dodałem b43 do listy i konfigurację b43.conf .

  1. Uruchamianie modułu, to:
/etc/modules-load.d/modules.conf
--------------------------------------------
# List of modules to load at boot
b43
/etc/modprobe.d/b43.conf
--------------------------------------------
options b43 allhwsupport=1
  1. Rozumiem, że wykonałeś obie powyższe czynności.
  2. Restart systemu był?
  3. A co z czarną listą? Sprawdzałeś w /etc/modprobe.d/ czy nie ma pliku z blacklist’owanymi modułami, a konkretnie z Twoim (b43)?

Yes, Yes, nie ma pliku.

(takowy plik jest dla linux419, nie znalazłem dla nowego jądra)

tak owóż on wygląda

Przechwycenie obrazu ekranu_2019-12-11_20-23-52

ale dla nowego jądra to chyba powinien się zwać linux542-broadcom-wl.conf …

@warsztat-dom w przypadku autora tego poradnika konieczne było zastosowanie parametru allhwsupport=1, w twoim podejrzewam, że nie jest konieczne, skoro po sudo modprobe b43 sieć działa bez problemów. Więc b43.conf powinien pozostać pusty (lub może nawet nie jest potrzebny).

Pilk jeśli już to powinien się nazywać linux54-broadcom-wl.conf, ale fakt nie masz takiego dla kernela 5.4.

Nie wiem, czy nazwa pliku ma, w tym przypadku, znaczenie (może jest czysto informacyjna i porządkowa); czy tylko zawartość coś tutaj znaczy. Spróbuj wyrzucić wiersz z b43 i restart.

W kwestii formalnej … starajmy się wrzucać text, nie obrazki (chyba, że niosą ze sobą informacje, niemożliwe do przekazania w inny sposób). Mniej zapycha Forum, jest czytelniej i nadaje się do dalszej obróbki.

OK, spróbuję textem.
Kombinowałem już różnie, parametr allhwsupport=1 nie jest potrzebny. Na obrazkach pokazałem że w pierwszej kombinacji jest jak w poradniku. Ale kombinowałem różnie. Zero efektu.

A próbowałeś wyrzucić moduł z blacklist’y?
Jak sytuacja wygląda z 4.19 (po ostatnim update’cie).

Jak odpalam z 4.19 to wszystko jest ok, jak było. Próbowałem wyrzucać z tej listy ale nowe jajko chyba gdzie indziej patrzy. Na razie wracam do starego jajka bo nowe chyba jeszcze w powijakach ew. jakieś dodatki potrzebne które dopiero powstaną.

Sprawdzałeś na oficjalnym forum, czy nie ma jakichś wpisów dotyczących Twojej karty lub nowego kernel’a (które pasowałyby do problemu)?

Nie, myślałem że pomoc znajdę na tym forum :roll_eyes:
To nie jest jakiś wielki problem a ja na prawdę nie mam czasu na walkę z systemem.
Stare jajko jest na liście botowania a jak się objawi jakiś nowy problem z czymś innym to nowy kernel na razie poleci do śmietnika. W rzeczy samej jak na razie nie widzę różnicy/polepszenia po zmianie jądra.

Teoretycznie rzecz biorąc, wszystkie stabilne i wspierane jądra powinny działać równie sprawnie i być równie bezpieczne; a nowe linie tym różnią się od starych, że mają nową funkcjonalność, która jest nieobecna w starych (które otrzymują poprawki błędów). Teoretycznie.