[Stable Update] 2021-03-08- Kernels, Plasma 5.21.2, Haskell, Kodi, Grub, KDE-Dev

Kolejna aktualizacja gałęzi stable. Uwagę powinni zwrócić przede wszystkim użytkownicy Chromium, ponieważ wraz z tą aktualizacją Chromium utraci część funkcji – wstrzymywanie się z aktualizacją wiele nie pomoże, 15 marca Google odgórnie wyłączy część API.

Ważna informacja dla tych, co mają wszelkie dualbooty, triplebooty czy inne kombinacje kilku systemów – po aktualizacji Grub nie wykrywa innych systemów. Nie trzeba panikować, systemy wciąż tam są, wystarczy dodać do /etc/default/grub wpis:

GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

i wykonać sudo update-grub.

1 polubienie

Update KDE Plasma bez problemów, poza opisanym przez @Tomek “zniknięciu” innych systemów. Co gorsza, bez tego wpisu nie dało się wejść do menu startowego, by wybrać np. inne jajko. Bootowanie z shiftem nie pomagało. W oryginalnym /boot/grub/grub.cfg był wpis, że os-prober został domyślnie wyłączony z powodów bezpieczeństwa. Ale o co dokładnie chodzi, to nie wiem.
Pojawiła się nowa wersja hplip zatem liczyłem, że moja drukarka, o której pisałem tym razem się zainstaluje, ale nic z tego. Działa tylko do momentu jej wyłączenia albo restartu systemu. Czyli po staremu.

Przestały działać skróty klawiszowe odnośnie głośności. Wcześniej używałem klawisza fn+f2/f3, a teraz to nie działa. Musiałem ustawić skróty klawiszowe w konfiguracji klawiatury z poziomu menedżera ustawień XFCE.

Jak kogoś interesuje zamieszanie z Grub to odsyłam do Grub2 | Secure Boot Bypass and other issues - Update highly recommended - News - Manjaro Linux Forum

W skrócie odkryto kilka dość poważnych luk, jednak to nie koniec, gdyż porządne ich załatanie wymaga trochę więcej pracy – należy się spodziewać kolejnych łat bezpieczeństwa w nadchodzących dniach i tygodniach. W dodatku może się okazać, że w niektórych przypadkach będzie konieczna manualna akcja – jak tutaj, u posiadaczy kilku systemów na dysku. W najbliższym czasie warto więc uważniej obserwować aktualizacje, żeby uniknąć ewentualnych niemiłych niespodzianek.

1 polubienie

Jak recomended to recomended. Mogę Windę odpalać z Boot menu lapka, choć z GRUB'a było wygodniej. Zapomniałem tylko, jak wejść do Grub Menu, by odpalić na innym jajku, ale sobie przypomniałem - trzymać klawisz ESC podczas bootowania. Można coś tam wpisać w /etc/default/grub.cfg, ale nie chcę już mącić.