Problemy z pamięcią?

Jak pisze @robson75 4GB to trochę mało na taką konfigurację. Najlepiej by było dokupić RAM, jednak jeśli chcesz tego uniknąć, to masz do dyspozycji:

  1. znalezienie innej, lżejszej alternatywy dla Brave – to przeglądarka tutaj zużywa najwięcej RAM-u
  2. szeroko pojęta optymalizacja – wyłączenie zbędnych programów i usług, znalezienie lżejszych alternatyw dla używanych programów, zmiana środowiska graficznego na lżejsze
  3. skorzystać ze swap – jednak gdy system sięgnie po jego zasoby, będzie się to wiązało z odczuwalnym spadkiem wydajności.
1 polubienie

Z PM znamy się już jakiś czas. Niedawno próbowaliśmy wgrać słownik do PM, ten co to jest w stanie poprawiać nawet interpunkcję, languagetool.org .
Nie udało się, dlatego szybki research i eureka, superszybkie Brave!

@Tomek , tak, zarówno ja, jak i mój Tomaszek, zgadzamy się. Na tych dwu ostatnich punktach powinniśmy sporo ugrać.

To coś źle szukaliście, bo ja mam takowy słownik na swoim Pale Moon

I działa on bardzo dobrze.

1 polubienie

@robson75, mnie chodzi o LanguageTool - Internetowe narzędzie do sprawdzania gramatyki, stylu i pisowni . To taki kombajn, że działa i w dokumentach i w przeglądarkach i gdzie tam jeszcze sobie człowiek wymyśli, zaś wyższość nad innymi słownikami polega na tym, że oprócz byków, również i przecinek w niewłaściwym miejscu potrafi być podkreślony.
Szkoda, bo PM bardzo mi się podobał.

edit
Dla naszej wspólnej wygody postaram się pisać o nas / o sobie w liczbie pojedynczej. Ja - wujek Tomaszka. Jeśliby jednak kiedyś Tomaszek odważył się tu znowu napisać, to proszę o wyrozumiałość dla jego osoby.

Ewentualnie kiedyś zawnioskuję o zmianę nicku na “wujek Tomaszka”.

PS
Jeszcze chciałbym uściślić kiedy dochodzi do “braków w pamięci”. Laptopa przeważnie usypiam. Bardzo rzadko wyłączam, czy rebootuję. No i kiedy laptop przez jakiś czas nie jest wyłączany, dochodzi do tego, że np. wskaźnik myszki dłużej reaguje.
Lub mam włączone n okienek przeglądarkowych i postanawiam jeszcze dodatkowo np. włączyć yt lub uruchomić thunderbird, znowu dochodzi do zadyszek.

@Tomasz z autopsji u mnie przy 16GB Ram i pracy lapka 24h/7 co prawda Vivaldi po 3-4 dniach bierze około 5-6GB Ram przy 22 kartach.

A przy wszystkich programach co pracują z 16GB ram zostaje czasami tylko 4GB i potrafi wejść z 1,5GB na swap.
Osobiście proponowałbym dobić do tych 8GB z Ram-em na pewno będzie in+.

Jeszcze nasuwa się pytanie, z jakiego WM korzystacie, osobiście siedzę na TWM (obecnie spectrwm, który mało zasobów potrzebuje) a im bardziej wypasione środowisko graficzne, tym więcej zasobów bierze.

1 polubienie

Naszą główną przeglądarką jest Brave …

Przeczytałem, to zdanie raz i coś mi nie pasowało; przeczytałem po raz drugi i wtedy dopiero spojrzałem na autora - dałem się złapać, co mnie rozbawiło :slight_smile:


Ale - do rzeczy. 4GB, to wystarczająca ilość pamięci do podstawowych aktywności user’skich. Problem pojawia się wtedy, gdy otwieramy większą ilość (kilkadziesiąt, może nawet kilkanaście, przy ciężkich stronach) zakładek w przeglądarce (wszystkie mainstream’owe przeglądarki, są spasione - nie ma na, to rady). Jeżeli do tego dołożymy usypianie/hibernację i wycieki pamięci, to może się okazać, że RAM jest przyciasny. Mam na, to dwie rady:

  1. systemd-swap (community), który ogarnia kompresję pamięci i swap’a (w różnych postaciach);
  2. Dodatek Auto Tab Discard, który jest zarówno dla Chrome/Brave, jak i Firefox’a, i który pozwala wyłączać/usypiać/wyładowywać (jakkolwiek, to nazwiemy) poszczególne zakładki (ręcznie i automatycznie), co zauważalnie zmniejsza zużycie pamięci.
1 polubienie

Dziękuję za zainteresowanie. To że nie piszemy, nie oznacza, że nie czytamy.
Dostosuję do Twoich porad. Ponadto postaram się częściej rebootować Manjaro. Mam nadzieję, że przyniesie to jakieś korzyści.
Linuks i przeglądarki, to tema rzeka. Nie ma jednej uniwersalnej, w każdej czegoś brakuje. Być może najlepszą byłaby Chromium, ale z pewnych powodów (ideolo-światopoglądowych :wink: ) nie chce być tylko na nią skazany. Szerzej o przeglądarkach napiszę w innym moim wątku traktującym o sposobach zamiany mowy w tekst.

Na codzień usypiam system. Teoretycznie, restartuję po aktualizacji systemu - praktycznie częściej.

Czasem robię ‘restart-light’:

  • zamykam wszystkie duże aplikacje (przeglądarka, klient pocztowy, office, etc.);
  • restartuję service odpowiedzialny za swap’a;
  • uruchamiam ponownie programy.

Pomaga i zajmuje stosunkowo mało czasu.

1 polubienie

Mógłbyś rozwinąć? Dziękuję.

@Tomasz, mówisz i masz, rozwijam.
Do zarządzania swap’em i kompresją pamięci używam, wspomnianego wcześniej, systemd-swap (community). Chcąc ‘zresetować’ swap’a wykonuję skrypt zawierający:

sudo systemctl stop systemd-swap.service

kilka sekund przerwy dla systemu plików, na ogarnięcie się, i:

sudo systemctl start systemd-swap.service
1 polubienie

@azja a czy nie byłoby prościej ograniczyć się do jednego polecenia?

sudo systemctl restart systemd-swap.service
1 polubienie

Byłoby prościej, ale ponieważ operacja dotyczy plików (w moim przypadki wielu i dużych plików), to rezygnuję - w tej sytuacji - z prostoty, która jest nie na miejscu, na rzecz rozbicia całej operacji na trzy etapy: stop, wait, start. Daję w ten sposób czas, potrzebny do wyłączenia (w przypadku stałego) / usunięcia (w przypadku dynamicznego) plików swap’a.

1 polubienie

@Tomasz ekstremalnie mogę polecić swój sposób (odpalany ręcznie lub raz dziennie przez crontab):

#!/bin/sh
sync; echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

Nazwa skryptu ram-drop_caches.sh w /usr/local/bin/.

Jak miałem swego czasu mało ramu to pomagało.

1 polubienie

Dziękuję wszystkim. Wypróbuję wszystkiego.

Czy sytemd-swap.service odnosi się również do pliku swap czy tylko do partycji swap?

1 polubienie

Do jednego i drugiego. A także do zram swap.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Swap#systemd-swap

1 polubienie

Opinie nt. czyszczenia cache’u, są rozbieżne - w końcu, jest po to, aby przyspieszać operacje na dysku (przynajmniej teoretyczne). Myślę, że może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić, w zależności od lokalnych warunków. Ja postanowiłem tego nie używać, ale nie mam zdecydowanego zdania na ten temat, więc jeżeli ktoś jest chętny, to polecam potestować.


Obejmuje swoimi możliwościami konfigurację i koordynację działania takich elementów jak:

  • partycja swap;
  • pliki swap statyczne;
  • pliki swap dynamiczne (tworzone w miarę potrzeb);
  • zswap (kompresja RAM’u, w celu użycia jako cache dysk/RAM) i zram;
  • swap file universal (nie zgłębiłem natury zjawiska).
1 polubienie

Masz po części rację, a czasami przy małej ilości ram’u ratuje to też dupę, jakbym tego nie przerabiał to bym nie pisał że sporadycznie pomaga.

1 polubienie

Nie neguję @LinGruby Twoich doświadczeń, ale ponieważ wiedziałem, co napisałem, to uznałem, że należy o tym wspomnieć, aby obraz problemu był pełniejszy.

1 polubienie

4 posts were split to a new topic: “Idealna” przeglądarka