Problem z Aktualizacją Systemu

Witam Wszystkich!

Mam nadzieję, że ktoś tutaj będzie w stanie mi pomóc.

Używam Manjaro 20.2 Mate.

Od jakichś 2 miesięcy nie mogę przeprowadzić pełnej aktualizacji systemu.

Gdy to zrobię to po restarcie komputera po około 30 sekundach do 2 Minut wszystkie ikonki na pulpicie dostają czarne Tło i razem z tym staje się niemożliwe otwarcie jakiejkolwiek aplikacji.

Nie mam pojęcia co z tym zrobić, a chciałbym mieć aktualny system.

Ktoś może mi pomóc?

To przechodzi pełna aktualizacja czy nie? Jeśli nie to jakie błędy wypluwa terminal? Wklej to na np. pastebin.com a tutaj wklej link.

To znaczy? Uściślij. Czy pojawiają się jakieś komunikaty (jakie?) i aktualizacja zostaje przerwana? Jeśli aktualizacja zostaje przerwana to mamy tu dwa problemy, jeden z aktualizacją i drugi niezależny od niej (bo aktualizacja nie została zainstalowana) z środowiskiem graficznym lub twoją konfiguracją.

Aktualizacja przechodzi bez problemu. Ale po restarcie komputera krótka chwilę wszystko działa a najpóźniej po 2 minutach ikony pulpitu zmieniają tło na czarne i nie można już odpalić żadnej aplikacji. Nawet terminala.

Aktualizacja przechodzi bez problemu. Ale po restarcie komputera krótka chwilę wszystko działa a najpóźniej po 2 minutach ikony pulpitu zmieniają tło na czarne i nie można już odpalić żadnej aplikacji. Nawet terminala.

Nigdy nie miałem problemu z Aktualizacjami, ale jakoś od stycznia taki problem się pojawia.

Próbowałem co 2-3 tygodnie powtórzyć aktualizację, w nadziei, że coś zostało poprawione ale za każdym razem operacja kończy się tak samo.

Spróbuj utworzyć nowego użytkownika i zobacz czy dzieje się tak samo. Tzn., że komp się nie zawiesza. A można uruchomić programy z Menu?

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

Podczas gdy przeprowadzłem test z dodaniem nowego Użytkownika zauważyłem coś czego wcześniej nie zauważyłem: Gdy komputer jest połączony z internetem (niezależnie czy WiFi lub USB) i odpalam jakikolwiek Program to nagle wszystko wisi tak jak opisałem na początku.
Gdy deaktywuje internet wszystko znowu działa, aż do momentu gdy próbuję odpalić jakąkolwiek aplikacje przy aktywnym połączeniu internetowym. Problem występuje niezależnie od Użytkownika.

Hmm trochę to dziwne, chyba problem dotyczy internetu. Pokaż:

ping wp.pl -c 10 -s 1000
lspci -nnk | grep -iA3 net

Może coś nam to da. Spróbuj wyłączyć internet uruchomić jakiś program w terminalu i włączyć internet. Czy coś pokaże konsola. Lub przy wyłączonym internecie włączyć terminal, włączyć internet i czy da się wpisać jakiś program w terminal i uruchomić?
Zainteresuj się również journalctl - do poczytania. Np.:

journalctl -b -p err|less

Przy rozłączonym internecie każdy program startuje bez problemu.

Jeżeli rozłaczę net i wystartuje dany Program to po ponownym połączeniu wszystko jest ok.

Pierwsze 2 polecenia nie działają, z jakiegoś powodu.

Jeżeli chodzi o journalctl to wypluło mi tyle:

– Journal begins at Mon 2021-04-05 13:33:54 CEST, ends at Mon 2021-04-05 13:35:31 CEST. –
Apr 05 13:33:54 manjaro systemd-backlight[413]: amdgpu_bl0: Failed to write system ‘brightness’ attribute: No such device or address
Apr 05 13:33:54 manjaro systemd[1]: Failed to start Load/Save Screen Backlight Brightness of backlight:amdgpu_bl0.
Apr 05 13:33:58 manjaro kernel: sd 0:0:0:0: [sda] No Caching mode page found
Apr 05 13:33:58 manjaro kernel: sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
Apr 05 13:33:58 manjaro pam_usb[1343]: Device “klucz” is not connected.
Apr 05 13:33:58 manjaro pam_usb[1343]: Access denied.
Apr 05 13:34:01 manjaro pam_usb[1357]: Device “klucz” is not connected.
Apr 05 13:34:01 manjaro pam_usb[1357]: Access denied.
Apr 05 13:34:03 manjaro pam_usb[1361]: Pad checking failed !
Apr 05 13:34:03 manjaro pam_usb[1361]: Access denied.
Apr 05 13:34:07 manjaro lightdm[1361]: gkr-pam: unable to locate daemon control file
Apr 05 13:34:07 manjaro lightdm[1393]: gkr-pam: couldn’t run gnome-keyring-daemon: No such file or directory
Apr 05 13:34:07 manjaro lightdm[1361]: gkr-pam: gnome-keyring-daemon didn’t start properly
Apr 05 13:34:14 manjaro kernel: rtw_8822ce 0000:01:00.0: failed to do dpk calibration
(END)

Ogólnie aktualnie sprawa wygląda tak, że po 2-4 krotnym rozłączeniu połączenia internetowego komputer chodzi bez zarzutu.

Skoro nie działają, to tym bardziej powinieneś podać, jakie komunikaty się po nich pojawiają – nie znaleziono polecenia czy może coś innego. Podaj wynik polecenia:

pacman -Qk pciutils iputils