Porządki z partycjami

Obecnie mam tak:

Chciałbym aby sda3 było partycją systemową, włącznie z /home. Tak chyba by było najrozsądniej - miałbym więcej miejsca na dane, bo mój dysk SSD, to tylko 120GB.

Do sda3 dodałbym obszar nieprzydzielony, ten 35,64GiB. Zlikwidowałbym chwilowo SWAP, przeniósł /home znajdujący się obecnie na sda6, usunął sda6 i połączył z z sda3.

1. I teraz pytanie: jak zmienić ścieżkę do /home (czy jakby to zgrabniej napisać)? Tak by /home było na jednej partycji z /.
2. Pytanie: czytałem pobierznie, że są lepsze systemy zapisu plików niż ext4, zdaje się, że btrfs. Czy warto zawracać sobie tym głowę.

Swojego czasu przeprowadzałem odwrotną akcję, tzn. podmontowywałem /home na osobną partycję:

Mam nadzieję, że to co napisałem jest czytelne.

EDIT
Tak wiem, trzeba coś namieszać w etc/fstab .
Później edytuję post. Póki co nie oczekuję podpowiedzi.

  1. Moim zdaniem wystarczy usunąć/zakomentować w /etc/fstab pozycję dotyczącą /home. Dokładniej:
  • uruchomić system z live;
  • przenieść zawartość /home z dotychczasowej lokalizacji na partycję z /;
  • usunąć/zakomentować wpis w /etc/fstab dotyczący montowania /home

Nic innego nie przychodzi mi do głowy.

  1. Jeżeli zadajesz takie pytanie, to nie zawracaj sobie tym głowy. Jeżeli dystrybucja nie oferuje OTB innego systemu plików niż EXT4, to znaczy, że dołączasz się do ‘programu niejawnych testerów’. Poza tym, nie ma lepszego i gorszego systemu plików - każdy oferuje jakąś funkcjonalność, która może być, w zależności od potrzeb, zestawem zalet lub wad. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem, to dobrze go spenetruj teoretycznie. Wikipedia i https://forum.manjaro.org, to dobry początek, bo należy brać pod uwagę (oprócz własnych preferencji) stopień implementacji danego systemu w konkretnej dystrybucji.
1 polubienie

Ale namieszałem w nocy… Już myślałem, że nie wybrnę z kłopotów, bo system nie chciał się ładować. Ale jakoś się udało.
Obecnie sytuacja wygląda tak:


Przypominam, że chcę, i / i /home było na tej samej partycji, czyli sda3.
Czy gdybym treść fstab zmienił z:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use ‘blkid’ to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
#
/dev/sda3 / ext4 defaults,noatime 0 1

/dev/sda5              /home         ext4      defaults,noatime      0      2

na
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use ‘blkid’ to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
#
/dev/sda3 / ext4 defaults,noatime 0 1

/dev/sda3              /home         ext4      defaults,noatime      0      2

to byłoby dobrze?

Nie, nie byłoby dobrze. Zwróć uwagę na to, co napisałem wyżej: usunąć / zakomentować. Jeżeli /home ma być na tej samej partycji, na której jest /, to niby po co chcesz ją montować? Montujesz /home jeżeli jest na osobnej partycji, a nie wspólnej z systemową (/). Masz już /home 'zamontowaną`, w momencie zamontowania partycji systemowej.

1 polubienie

No tak, logiczne. Normalnie /home jest przecież składową /.

Niezależnie od tego, czy montowana z osobnej partycji, czy fizycznie na tej samej co systemowa, to wynikowo tak jest - /home jest składową jednolitego (i jedynego) systemu (struktury) plików.

1 polubienie

Usuwam z etc/fstab wiersz z /home, czyli
/dev/sda5 /home ext4 defaults,noatime 0 2 ,
następnie przekopiowuję część zawartości /home/me z partycji sda5, czyli tej pierwotnej, właściwej, później restart… i niestety, marne rezultaty. Próbuję na różnych jądrach, również z opcjami fallback i recovery… I kiszka. W zależności od wybranej opcji, a to dochodzę do ekranu logowania, gdzie po kliknięciu “zaloguj” nic się dalej nie dzieje, a to znowu proces ładowania systemu staje w jakimś określonym punkcie.
Ręce opadają :frowning:

Najszybciej chyba by było pospisywać wszystkie zainstalowane pakiety, by po świeżej instalacji Manjaro w miarę gładko dojść do ładu, przekopiować cały /home i na koniec posklejać partycje…
A rzecz z usunięciem wiersza z /home z fstab, wydaje się taka prosta i oczywista… :frowning:

Jutro jeszcze spróbuję zainstalować LXDE, chociaż sam nie wiem, czy ma to jakiś sens.

  1. Dokąd skopiowałeś stare /home?
  2. Jak obecnie wyglądają ścieżki. Podaj pełną ścieżkę, np. do .bashrc, obecnego w Twoim home’ie.
  3. Dlaczego skopiowałeś tylko część /home?
  4. Jaka, to część - co skopiowałeś?

Po wielu godzinach bezowocnej walki odpuściłem i zainstalowałem system od nowa. Zaoszczędziłbym mnóstwo czasu gdybym się zdecydował od razu na ten krok.
Całe /home skopiowałem wcześniej, w tym pliki z ustawieniami, dzięki czemu szybko doprowadziłem system do stanu sprzed bałaganu.

Zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego system na jądrze nowszym niż 54 działa u mnie wadliwie, np. wiesza się.