Octopi - problem (być może z gksu-polkit)

Od kilku tygodni nie działa mi octopi, tj. kiedy próbuję cokolwiek zainstalować, czy też zrobić aktualizację systemu (gdyż octopi-notifier wskazuje, że jest nowa aktualizacja), to po zatwierdzeniu instalacji/aktualizacji w oknie octopi otrzymuję komunikat:

Uruchomienie pełnej aktualizacji systemu…

Polecenie zakończone z błędami!

Próbowałem ustawiać przeróżne opcje w Octopi, ale ciągle jest to samo.

Próbowałem uruchomiać Octopi z konsoli, ale w ok 95% przypadków nie ma tu żadnego komunikatu błędu, choć czasami (dlaczego nie zawsze?!) pojawia się tu komunikat błędu:

octopi
qt5ct: using qt5ct plugin
qt5ct: D-Bus global menu: no
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 2017, resource id: 6568245, major code: 40 (TranslateCoords), minor code: 0

Może to zbieg okoliczności, ale problemy z Octopi pojawiły się po tym, jak zainstalowałem pakiet gksu-polkit z community, który odinstalował konfliktujący z nim, wcześniej zainstalowany pakiet gksu z AUR.

Macie jakiś pomysł co z tym zrobić?

Sprawdź:
[ Narzędzia / Opcje / Narzędzie SU ]

W tej zakładce mam teoretycznie dwie możliwości: automatic lub gksu.
Wybrana jest zawsze opcja automatic.
Kiedy wybieram opcję gksu i zatwierdzam, klikając w “OK”, zakładka się zamyka, bez żadnego komunikatu. Jednak po ponownym otwarciu tej zakładki wybrana jest opcja automatic.
Być może tu leży problem.

Co masz zaznaczone/wybrane w zakładkach: AUR, Silnik, Terminal.
Czy te zaznaczone/wybrane elementy masz w systemie?

Tak to obecnie wygląda (wcześniej Octopi działał z takimi ustawieniami). Choć próbowałem roboczo zmieniać te ustawienia, jednak nic to nie dało.
2019-01-12_194608 2019-01-12_194619 2019-01-12_194654

w AUR jak już co odhacz --noconfirm ( lepiej kliknąć niż akceptować na ślepo to tak dla bezpieczeństwa ) i przestarzałe pakiety też odhacz

silnik oki

terminal oki


a tak od siebie dodam jak masz w octopi pokazuje że masz coś do aktualizacji to się robi

pacman -Syu 

i się aktualizuje :wink:

sam korzystam z octopi ale do innych celów i sam budowałem paczkę
octopi-git z migawki jak i
alpm_octopi_utils

Po odhaczeniu a zakładce AUR --noconfirm i Szukaj przestarzałych pakietów AUR ciągle są problemy.

Generalnie, obecne problemy z Octopi występują zawsze, nie tylko z AUR.

to wywal to octopi co masz i zbuduj z migawki ( PKGBULID )
( może coś nie tak się zbudowało ) jak instalowałeś poprzednio :wink:

Budowanie paczek to trochę za duża jak na mnie :slight_smile:
Nigdy czegoś takiego nie robiłem i nie mam za bardzo czasu oraz ochoty, aby się w to wgłębiać.
Co zrobiłem, to zainstalowałem ponownie octopi (już po gksu-polkit), jednak bez rezultatów.

Natomiast, od czasu awarii Octopi, chcąc nie chcąc, aktualizacje wykonuję ręcznie, w konsoli.

@majo
Nowe forum a Ty już trollujesz.
Przecież logicznym jest że jak miałeś zainstalowane gksu, to problem nie występował. Dopiero po instalacji gksu-polkit problem się pojawił.
No to usuń gksu-polkit, i zainstaluj gksu.

@robson75
Czy nie za szybko ferujesz wyroki?

  1. gksu-polkit jest pakietem Manjaro (więc jest zalecane), a gksu jest z AUR (więc ma mniejszy priorytet, a poza tym zbyt długo się tworzy, więc jeśli jest taka opcja, to staram się unikać pakietów z AUR).
  2. Jak napisałem, może to zbieg okoliczności, że problemy z Octopi pojawiły się po tym, jak zainstalowałem pakiet gksu-polkit z community. Dlatego, nie mając pewności, co powoduje obecne problemy z Octopi, zadałem pytanie na forum, licząc, że być może ktoś coś wie na ten temat.

a ja powiem tak:

https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=octopi-git

https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=octopi

nic nie mam na temat gksu-polkit więc coś jest na rzeczy ( może w tym jest problem )

osobiście nigdy nie budowałem octopi tylko zawsze octopi-git


kolejna sprawa:

To że Manjaro zbudowało pakiet z AUR i wstawiło w repo to mnie nie dziwi ( bo o tym nie raz powtarzałem )
ale czemu akurat gksu-polkit jest starym pakietem z 2015, a gksu jest z 2018


a wracając do tematu to octopi jak i octopi-git to pakiety z 2018 i twierdzę że w tym może być problem :wink:

i to może być rozwiązanie problemu :smiley:

pozdrawiam…

Myślę, że należy zadać pytanie, co faktycznie znajduję się w gksu-polkit od Manjaro?
Według dostępnego (za pomocą PkgBrowser) opisu, gksu-polkit z community dostarcza zarówno gksu-polkit jak i gksu.
Natomiast gksu-polkit-git z 2015r. z AUR (o którym - jak się domyślam - pisze @LinGruby) dostarcza jedynie gksu-polkit.
Być może więc gksu-polkit z community było budowane z innego (nowszego) źródła niż AUR?

@majo
Ja jeszcze mając Manjaro zrobiłem to samo co Ty, (zainstalowałem gksu-polkit, a co za tym idzie usunąłem gksu) i efekt był taki że nie mogłem uruchomić Thunar-a jako root, przypadek, nie sądzę.

To off-topic obecnego wątku, ale:

  • sudo thunar startuje mi poprawnie, jako root.
  • Natomiast mając otworzony thunar z poziomu Menu obecnie nie mogę otworzyć Thunar Root, jednak tego nie wiązałbym tego z gksu-polkit, gdyż takie samo zachowanie było, gdy miałem zainstalowane gksu. Podobny problem mam (i miałem z gksu) z uruchamianiem innych pakietów z poziomu Menu, które wymagają uprawnień administratora (np. gufw, grub-customizer).
    Kiedyś nie było tego problemu, więc ten problem raczej nie jest związany z gksu-polkit/gksu.

Próbowałeś ustawić ‘Terminal’ z automatic na xfce4-terminal?
Jako zamiennik gksu zainstalowałem community/lxqt-sudo.

Próbowałem z xfce4-terminal - bez zmian.
Jeśli chodzi o lxqt-sudo, to z opisu octopi (w PkgBrowser - jak poniżej) nie wynika, aby był to zamiennik dla gksu w XFCE, którego używam:

kdesu: for KDE
gksu: for XFCE, Gnome, LXDE, Cinnamon
lxqt-sudo: for LXQT

Bo jest, to program z LXQT, co nie znaczy, że nie możesz go używać pod Xfce. Instalujesz i używasz. U mnie trochę dłużej zbiera się, ale poza tym robi, to czego potrzebuję: uruchamia programy z uprawnieniami root’a.

Rozumiem, że lxqt-sudo nie konfliktuje z gksu-polkit.
Pytanie tylko, czy octopi pod XFCE zobaczy lxqt-sudo, czy też będzie szukał gksu? Zraz to zweryfikuję.

A tak z ciekawości zapytam dlaczego Octopi pod XFCE, a nie Pamac - domyślny i z tego co śledzę rozwój tych narzędzi (octopi i pamac) dużo lepszy?