Migracja Manjaro na nowy nośnik

Hej wam. Powiedzcie mi co robię nie tak?

Przenoszę Manjaro z pendrive-a na SSD (zewnętrzny) i chcąc zachować ustawienia kopiuję folder /home. Używam do tego konsoli na koncie roota w livie i polecenia: “cp -r [pendrive]/home [SSD]” i za każdym razem świeżo zainstalowany system trafia szlag. Odpalać odpala, ale wiesza się natychmiast po wyświetleniu kursora…

Kopiujesz i przy okazji zmieniasz uprawnienia skopiowanych plików na roota. Aby zachować oryginalne uprawnienia powinieneś dodać flagę -p:

cp -rp [pendrive]/home [SSD]
1 polubienie

Warto jeszcze wspomnieć o pewnym nieoczywistym niuansie. Właściciele plików są zapisani nie po nazwie, a po numerze ID, który niekoniecznie będzie się zgadzał pomiędzy systemami.
Podobnie jest z grupami.
Stąd i tak zazwyczaj trzeba później wykonać ręcznie zmianę właściciela i grupy rekurencyjnie na katalogu domowym.

Ważne pliki:
/etc/passwd
/etc/group
Pomoc do poleceń:
man chown
man chgrp

Przykładowo:

chown -R napcok:napcok /home/napcok/

OK. Sprawa wygląda następująco. Dodanie flagi -p faktycznie rozwiązało problem i system pali normalnie. Tzn. dokładnie tak jak na pendrivie. Tak więc właściwie problem rozwiązany. Tylko jest pewna łyżeczka dziekciu w beczce miodu. Otóż zaszalałem i skopiowałem wszystkie foldery (no prawie wszystkie, nie ruszałem boota i paru innych pierdół). Chodziło o to by przywrócić system tak prawie, albo najlepiej 1:1. I to się nawet udało bo działa wszystko, tak programy, które były zainstalowane np. w opt jak i tiled menu włącznie z jego pełną konfiguracją. Natomiast poza tym, że przemeblowało mi panel (drobne kosmetyczne zmiany, które da się szybko naprawić) to skopało mi odczyt zasilania. Zmieniła się ikona (tu bym nawet nie narzekał bo jest czytelniejsza) ale jak klikam w to to wyrzuca błąd i nie mogę np. zmienić jasności ekranu z pozycji panela. Póki co to jedyny defekt moich działań jaki odkryłem, a jaki jest niepokojący.

Dobra, pośmialiśmy się, a teraz wiem już, że skopałem cały system :joy: Ale spoko, naprawię :stuck_out_tongue_winking_eye: A każdym razie opcja z cp -rp jest git bo działa :ok_hand:t2: