Koniec Yaourt w Manjaro

Jeżeli ktoś jeszcze używa yaourt, to czas najwyższy pożegnać się (-> Yaourt: Rest in peace):

Co prawda jest nadal w AUR, ale czy warto trzymać u siebie oprogramowanie, które oficjalnie straciło wsparcie ze strony twórców systemu, skoro jest wiele zamienników (na mieście mówią, że lepszych)?

1 Like

Ja od siebie polecam yay.No jeszcze tak prostego menedżera pakietów nie uzywałem.

0 Likes

A ja z kolei polecam trizen.

0 Likes

Skoro jesteśmy w Manjaro, to naturalnym rozwiązaniem wydaje się być pamac (lub jego konsolowa opcja dla AUR: pamac build ).

0 Likes

Jakiś czas temu, gdy w pamac’u pojawiła się obsługa AUR, zacząłem przechodzić z yaourt na pamac’a, następnie odinstalowałem go, a wczoraj usunąłem wszelkie zakomentowane linie, odwołujące się do yaourt i zarchiwizowałem jego konfigurację. Chyba koniec, dziękuję za owocną współpracę.

Używam jednak czasem pacui, dlatego mam zainstalowanego trizen’a do obsługi AUR.

0 Likes

Używam trizen i yay. Ten drugi ma więcej opcji, ale wolę trizen, chociaż musiałem go skonfigurować, bo domyślne ustawienia są kiepskie, np. wystarczy odejść od komputera i przy instalacji jak program zapyta się o hasło i nie wpiszemy go do 5-10 min. czy jakoś tak, instalacja się nie udaje. Przy długich kompilacjach nikt nie patrzy się jak to się odbywa, więc nie wiemy kiedy się kończy i łatwo przegapić ten czas i wszystko trzeba robić od nowa. To jest wkurwiające… Na szczęście czas i moment pytania o hasło można zmienić w configu.

Trizen też całkiem fajnie działa podczas zbiorczych aktualizacji AUR:

trizen -Syua

Niby to samo można zrobić w yay, ale sposób przedstawiania informacji w yay mnie odstręcza, a w trizen jest prosto i jasno. Plus trizen współpracuje z Octopi, które używam.

Czasem jednak sięgam do yaourt jak jakaś instalacja się nie udała, żeby sprawdzić czy problem był w helperze czy w czymś innym. Yourt nie miał żadnych ważnych aktualizacji od lat, ale ciągle działa, przynajmniej na razie… ale są już drobne problemy. Instalacja yaourt się wywala jak pakiet musi zainstalować zależności… i z czasem pewnie będzie gorzej. Kiedyś yaourta musieli wywalić.

0 Likes

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy problem był w helperze czy w czymś innym, to możesz użyć pamac’a, który - jak dotąd - dobrze sprawuje się w roli budowniczego pakietów z AUR.

0 Likes