Konfiguracja sprzętowa - program nie odpowiada

Mój laptop Dell inspirion 7559 kara graficzna GTX 960 Przy próbie dostanie się do konfiguracja sprzętowej zacina się i nie odpowiada . Jak mogę zacząć zdiagnozować ten problem ?
Moje logi:
sie 10 12:19:25 dom-pc kernel; nouveau 0000:02:00.0: Refused to change power state , currently in D3

1. Co to znaczy ‘konfiguracja sprzętowa’? Czy chodzi o BIOS, jakąś konfigurację w systemie, czy coś jeszcze innego?
2. Jeżeli problem dotyczy oprogramowania, to: jakie środowisko graficzne i kernel?
3. Jeżeli problem dotyczy oprogramowania, to: system jest aktualny?

Kolego silverwind podaj jakie polecenie używasz w konsoli a jeżeli wybierasz jakiś program z menu to kliknij w niego w menu prawym przyciskiem - wybierz “edytuj program” i podaj co jest w ścieżce polecenia.
Bez podania komendy po której zacina się laptop raczej nikt tu nie pomoże.

Nie wszystkie środowiska graficzne maja taką funkcjonalność.

fakt, tego też nie podał :shushing_face:

Mam zainstalowane kde .Generalnie to jest problem dual card . W kosoli użyłem tej komendy
sudo mhwd -a pci nonfree 0300
i mogłem wejśc w “konfiguracji sprzętową” lecz
po rebocie czarny ekran. Mam zainstalowane sterowniki video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee.

Mam zainstalowane: video-hybrid-intel-nvidia-390xx-bumblebee i u mnie działa .
mhwd -li

 Installed PCI configs:
--------------------------------------------------------------------------------
                  NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
         network-r8168            2016.04.20                true            PCI
video-hybrid-intel-nvidia-390xx-bumblebee            2018.08.09               false            PCI
cat /etc/modprobe.d/mhwd-nvidia.conf                                                                                                              ✔  611  20:52:01
##
## Generated by mhwd - Manjaro Hardware Detection
##
 
 
blacklist nouveau
blacklist nvidia
blacklist nvidia-modeset
blacklist nvidia-uvm
blacklist ttm
blacklist drm_kms_helper
blacklist drm

używałem : “Hardware Detection” in Manjaro Settings Manager nie używałem konsoli .
Tu jest coś o nouveau:

Mi przy świeżo zainstalowanym system zawieszało się przy wejście do hardware detection
Zmienie na video-hybrid-intel-nvidia-360xx-bumblebee może będzie działać.

daj se spokoj z bumbelami to i tak niedziala ;D zainstaluj normalne stery nvidii … niema nvidii 96xx
twoja to chyba 94xx

Wiemy już, że KDE, że własnościowe stery do grafiki, że karta jest hybrydowa (‘dwie w jednej’) i że sterowniki nie działają - najprawdopodobniej z powodu zastosowania niewłaściwych. Nadal jednak nie wiemy, co to takiego, ta tajemnicza ‘konfiguracja sprzętowa’. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi, jak w amerykańskiej instrukcji, o co chodzi?

Nouveau nie obejmie hybrydy.

Działa. Poza tym, jeżeli @silverwind chce używać obu kart (nieważne z jakiego powodu), to musi użyć bumblebee.

" Konfiguracja sprzętowa " To jest graficzna prezentacja ustawienie karty graficznej. Tak jest nazwana w polskiej wersji manjaro 18.0.3 kde. W chodzisz w taką ikonkę w prawy dolnym rogu. Następnie ukarze ci się menu w wyszukiwarce. Wystarczy, że wpiszesz 'ko 'i ci się ukarzę ta cała tajemnica azja no i nie zapomnij klikniąć, bo wtedy się nie ukarze. Mi właśnie przy świeżo zainstalowanym Manjaro zawiesza się dopiero jak instalowałem pamaca przez tą komendę ‘sudo pacman -Syu pamac-gtk’. Domyślam, że zauktulizowało jakieś pakiety i zaczęło działać

OK, czyli jest, to graficzny konfigurator karty. Spróbuj uruchomić go w terminalu.

Raz wchodzi raz zacina nie ma to znaczenie czy terminal, czy przez ikonę . Na innych dystrybucjach linuksa to samo. Jeszcze spróbuje te sterowniki bez bumblebee. Chyba mój laptop nie jest stworzony do linuksów.

Terminal głównie po to, aby zobaczyć, czy nie wyrzuca jakichś przydatnych komunikatów. Poza tym, warto sprawdzić logi, bo być może w nich będą interesujące ślady.

@silverwind póki co próbujemy zidentyfikować problem, więc może nie działać. W każdym razie zasadnicze pytanie brzmi, czy po wydaniu w polecenia kcmshell5 msm_mhwd pojawiają się w konsoli jakieś komunikaty. Ewentualnie możesz sprawdzić czy w logach pokazują się jakieś komunikaty związane z kcmshell5

Teraz weszłem zacieło i jest to co na samym początku napisałem w logach :
… kernel; nouveau 0000:02:00.: Refused to change power state, currently in D3

Jeżeli masz KDE, to nie używaj pamac-gtk, tylko pamac-qt (nie wiem na ile stabilny i kompletny, na obecnym etapie) lub octopi.

@silverwind z jakiej wersji kernela korzystasz? Być może aktualizacja do najnowszego pomoże. Innej rady ci nie dam, nie czuję się na tyle kompetentny, żeby doradzać ci grzebanie w kodzie czy inną ekwilibrystykę.


@azja sam korzystam z pamac-gtk w KDE i działa bez zarzutu (choć od wersji 8 trochę stracił na stabilności i potrafi sam się zamknąć po instalacji programów). Póki co pamac-qt wciąż jest w wersji beta, więc należy się liczyć z różnymi nieprzyjemnościami.

Otóż właśnie, że nie musi. Trzeba mieć zainstalowane:

video-linux
video-nvidia (u mnie nie działają więc mam zainstalowane *video-nvidia-390xx*)
optimus-manager
optimus-manager-qt (niekoniecznie) 

Pozwala to na przełączanie się na karty po wcześniejszym wylogowaniu i ponownym zalogowaniu.

1 polubienie