Jak zainstalować manjaro na dwóch dyskach z btrfs

Mam dwa dyski.
SSD
HDD
Komputer będzie wykorzystany do obróbki zdjęć. W virtualbox postawiony będzie Windows 7 dla affinity photo (nie chcę dual boot)

Do backupu (wiem, że to nie jest prawdziwy backup) systemu chciałbym używać timeshift. Backup zdjęć z hdd ogarnę kopią na inny dysk (zwykłą kopia lub rsync)

Czy aby timeshift działał wystarczy normalna instalacja z montowaniem na ssd / a /home na hdd czy trzeba coś zrobić inaczej?

Timeshift tworzy swój katalog na partycji, którą wskażesz jako miejsce przechowywania backup’ów. Więc jeżeli będziesz backup’ował system (czyli, w praktyce, wszystko za wyjątkiem /home, plus opcjonalnie konfiguracje z home’a), to możesz wskazać partycję z home’em i wtedy będziesz miał katalog /home/timeshift, w którym Timeshift będzie trzymał snapshot’y (używając do tego hardlink’ów, aby zmniejszyć ilość zajmowanego miejsca). Nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek sugestiach dotyczących instalacji systemu.

Tak przynajmniej jest w przypadku trybu RSYNC - co do snapshot’ów BTRFS, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo wtedy Timeshift używa mechanizmów systemu plików Btrfs - wiem, czytałem, nie używałem, więc ten wątek przemilczę.

Do tej pory używałem timeshift na ext4 także opcja z rsync jest mi bliska :slight_smile:

Wydaje mi się, że opcja z btrfs tworzy backupy (wiem, że nie są to rzeczywiste backupy) na tej samej partycji.
Nie jestem pewny, ale żeby to w ogóle działało trzeba mieć subvolume @ oraz @home
Nie wiem do końca czy home musi być na tej samej parycji co /, ale prawdopodobnie tak.

Zgodnie z sugestią z anglojęzycznego forum prawdopodobnie pójdę w kierunku instalacji wszystkiego na SSD z linkowaniem folderów z dysku talerzowego. Będzie łatwiej. Ponadto uniknę dzięki temu ewentualnych problemów w przyszłości.

Zależy jak zdefiniujesz backup.

Możesz podać link?