Jak odzyskać styl Xfce-kolors?

No właśnie, właśnie - o ten pakiet mi chodziło. Sprawdziłem - wszystkie obecne tam style, są na GTK2.
Bez powodu nie wyleciał z listy płac.

To skąd wziąć Xfce-kolors na GTK3?
Lub jak przerobić na GTK3?
Lub znaleźć jakąś rozsądną alternatywę (jasny motyw, mała wysokość wierszy, strzałki przewijania krokowego na paskach przewijania)?

No właśnie, jak żyć?
Mam jedną złą wiadomość: na Twoje pierwsze dwa pytania nie znam odpowiedzi.
Oraz jedną dobrą wiadomość: odpowiedź na trzecie pytanie brzmi szukać.
:wink:

Poszperałem trochę w sieci i znalazłem gtk3-engines-xfce, w repozytoriach ani w AUR tego nie ma, pakiet jest dla Ubuntu i Debiana. Na liście plików jest xfce-kolors, więc domyślam się, że wystarczy go rozpakować i skopiować pożądany motyw w odpowiednie mejsce :wink:

Dzięki serdeczne. Wypakowałem z debianowej paczki katalog Xfce-kolors, wrzuciłem do ~/.local/share/themes/ i jest :slight_smile:

Dzięki Wam za pomoc. Nie ma to jak praca zbiorowa :slight_smile:

Jeżeli zadziała po skopiowaniu do ~/.local/share/themes/, to będzie git. Wewnątrz tego .deb’a jest jeszcze jakaś biblioteka, ale mam nadzieję, że nie będzie potrzebna.
No to nieaktualne :slight_smile:

Jednak przyjdzie mi poszukać alternatyw, gdyż w niektórych aplikacjach (na szczęście nie tych najważniejszych) ten styl pod GTK3 wygląda znacznie gorzej niż pod GTK2 .
Np. w xfce4-terminal pasek menu i narzędziowy wyglądają fatalnie:
2019-11-02_233540

Edit:
Po przeglądnięciu wszystkich dostępnych w systemie stylów GTK3, niestety żaden nie spełnia moich minimalnych wymagań.

Natomiast po dłuższym używaniu ostatnio pozyskanego stylu Xfce-kolors z GTK3 okazało się, że poza problemami z wyświetlaniem tekstów w różnych pakietach (jak na rysunku) są problemy z niektórymi aplikacjami. Np. nie ma widocznego suwaka głośności w aplecie panelu, więc, albo uda mi się poprawić korzystanie z Xfce-kolors z GTK3 (mam kilka pomysłów), albo będę zmuszony do przywrócenia GTK2 (co może być skomplikowane).

Edit2:
Próbowałem poprawić działanie debianowego Xfce-kolors z GTK3, zgodnie ze strukturą z pliku .deb, poprzez przeniesienie katalogów Xfce-* do /usr/share/themes/ . Niestety, nic to nie zmieniło.

Przeniosłem także debianowy plik silnika stylów: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/gtk-3.0/3.0.0/theming-engines/libxfce.so . Jednak, jak się można było spodziewać, to też nic nie zmieniło, gdyż jak widać w pliku informacyjnym tego debianowego pakietu, wymaga on zależności (jak poniżej), których nie ma w Manjaro. I to może być przyczyną, że te style nie funkcjonują poprawnie w Manjaro.
Depends: libatk1.0-0 (>= 1.12.4), libc6 (>= 2.4), libcairo-gobject2 (>= 1.10.0), libcairo2 (>= 1.4.10), libgdk-pixbuf2.0-0 (>= 2.22.0), libglib2.0-0 (>= 2.37.3), libgtk-3-0 (>= 3.0.0), libpango-1.0-0 (>= 1.14.0), libpangocairo-1.0-0 (>= 1.14.0)

Tu wyczerpała się lista moich pomysłów na poprawienie Xfce-kolors z GTK3.

Macie może inny pomysł?

Mam 4 pomysły:

Być może niektóre programy XFCE wciąż korzystają z jakichś komponentów GTK2, choć teoretycznie już nie powinny. W związku z tym spróbuj:

  1. skopiować motyw GTK2 xfce-kolors do ~/.local/share/themes/ obok istniejącego już motywu GTK3

  2. usunąć z systemu wszystkie komponenty GTK2

  3. być może w plikach konfiguracyjnych tych programów jest, że mają korzystać z GTK2, wtedy odpowiedni wpis wystarczy usunąć/zmienić na GTK3

Ponadto pojrzałem w zależności xfce4-terminal dla Archa (0.8.8-2) i Debiana (0.8.8-1) i są one zupełnie różne i w przypadku Debiana wymagają kilku pakietów, których nie ma w repozytoriach Manjaro. Stąd myśl, że w Archu ktoś coś skopał i w związku z tym:

  1. trzeba to zgłosić deweloperom, żeby naprawili

Jak chcesz wrócić do GTK2, skoro Xfce przeszło (jeżeli jeszcze nie w całości, to już za chwilę) na GTK3? Chcesz używać oprogramowania, które jest schyłkowe, a za moment będzie historyczne. To stwarza potencjalne problemy z bezpieczeństwem i pewne z kompatybilnością i stabilnością systemu. Ślepa uliczka, bez oświetlenia.


Nazwy zależności, to nazwy pakietów, które mogą (i zazwyczaj tak jest) być różne w różnych dystrybucjach, choć co do meritum, są tym samym (albo nawet i dokładnie, są to TE SAME pakiety, tylko różniące się nazwą).

I jeszcze mała uwaga ode mnie. Z usuwaniem GTK2 ostrożnie, bo pacman może wymusić usunięcie całego lub większości XFCE.

Taki stan rzeczy już przetestowałem, choć w /usr/share/themes/ , gdzie obecnie są zarówno pliki GTK2 jak i GTK3.

Tego raczej nie chcę robić, bo może pociągnąć za sobą jakieś inne, dotychczas nieznane, problemy.

Czegoś takiego nie znalazłem.

Tego nie podejrzewam, gdyż roboczo używam stylu Mint-X (który w 50% spełnia moje wymogi) z pakietu mint-themes i tu nie ma wcześniej pokazanych problemów z xfce4-terminal czy z apletami Xfce.

Nie mam na myśli powrotu na stałe do GTK2, ale ewentualny krótkotrwałe odtworzenie stanu systemu sprzed trzech dni, kiedy jeszcze działał u mnie Xfce-kolors z GTK2 (choć teoretycznie już dziać nie powinien). Ale to ew. zadanie na przyszłość.

Aktualne zawsze, gdy usuwa się jakieś pakiety. Należy:

  • usuwać pojedynczo;
  • sprawdzać czy/jakie pakiety zależne mają być również usunięte.

@majo

Zostaw, szkoda czasu i pracy. Chyba, że w celach naukowych. Jeżeli nie przejdziesz na coś innego dzisiaj, to będziesz musiał, to zrobić jutro lub pojutrze. To jest dystrybucja rolling release, więc przyjmij do wiadomości, że zmiana, to stan naturalny i wręcz pożądany.

Albo znajdź coś, co Cię usatysfakcjonuje, albo przysiądź, opanuj temat i stwórz własny styl.

Ponieważ znalazłem styl Mint-X, który od biedy, przejściowo może być i widzę, że gtk3-engines-xfce jest nie tylko w Debianie, ale i w Centos, mam nadzieję, że w końcu trafi także pod strzechę Archa. A żeby bezczynnie nie czekać, napisałem już w tej sprawie do maintainera tego pakietu. Dam znać, gdy się czegoś dowiem.

Edit:
Porównałem jeszcze te pakiety gtk3-engines-xfce i okazało się, że pakiet .rpm - v.3.2.0-2 jest starszy (z 2015r.) niż pakiet .deb - v.3.2.0-4 (z 2018r.)
Porównane pliki stylów wydają się być identyczne.
Natomiast różne są silniki stylów i ich położenie. A że w paczce .rpm były style GTK2 i GTK3, więc wyszło (po porównaniu z pakietem GTK2 z Manajro), że jest tu taka sama struktura katalogów.
Idąc tym tropem, przerzuciłem silnik stylów do /usr/lib64/gtk-3.0/3.0.0/theming-engines/libxfce.so .

Choć wydaje mi się, że tak powinno to finalnie wyglądać, to jednak nie poprawiło to działania stylów Xfce-*. Nawet próba użycia starszej wersji silnika (z .rpm) nie pomogła. Prawdopodobnie problem leży w braku wymaganych przez obce paczki zależności.

Zatem pozostaje mi już tylko czekać na działanie maintainera z Archa.

Edit2:
Spróbowałem jeszcze jednego.
Za pomocą debtap (z AUR) przerobiłem paczkę debianową na .xz, chcąc zobaczyć, jakie zależności będą widoczne w .PKGINFO (będące odpowiednikami zależności wymienionych w pliku .deb). Okazało się, że posiadam zainstalowane wszystkie zależności:

depend = atk>=1.12.4
depend = cairo>=1.10.0
depend = desktop-file-utils
depend = gdk-pixbuf2>=2.22.0
depend = glib2>=2.37.3
depend = gtk3>=3.0.0
depend = hicolor-icon-theme

Struktura katalogów była, taka jak w .deb (trochę inna niż w Manjaro dla GTK2).
Zatem zainstalowałem lokalną paczkę. Niestety, bez zmian (nawet gdy zmieniłem położenie silnika stylów na /usr/lib64/gtk-3.0/3.0.0/theming-engines/libxfce.so ).

Po tych wszystkich podejściach, zaczynam się zastanawiać, czy przypadkiem nie ma jakiego konfliktu pomiędzy Xfce a stylami Xfce-* dla GTK3 (co zasygnalizował wcześniej @Tomek).

Dlatego proszę, jeśli ktoś posiada jakąś debianową dystrybucję, aby spróbował zainstalować gtk3-engines-xfce_3.2.0-4_amd64.deb, wybrał roboczo styl z grupy Xfce i zobaczył, czy też są tam te problemy, które pokazałem na rysunku w poście #20.

Edit3
Polecam bardzo dobrą stronę, z dużo ilością stylów (, o niebo większą, od tej dostępnej w systemie), skąd pobrałem styl funkcjonalnie w pełni odpowiadający Xfce-kolors (estetyka trochę gorsza, ale to drugorzędna sprawa).
Style i ikonki nie tylko dla Xfce.

A znasz takie “cóś” jak oomox dostępny w AUR, który to pozwala utworzyć własne theme, zbudowałem, zainstalowałem, sprawdzałem, polecam.

Dzięki za informacje. Na pewno w czasie wolnym to przetestuję.
A na razie znalazłem styl Xfce ClassicLooks, który całkiem mi odpowiada.
Jakby go połączyć z Xfce-kolors, to dla mnie byłoby optymalnie.
Być może skorzystam z oomox do edycji.

tu tworzysz własny motyw np tak wygląda u mnie:

tylko u mnie głównie chodzi o kolorystykę bo i tak w bspwm inaczej się to robi…
a wątpię coby udało się edytować istniejący motyw…
oomox inaczej je buduje i jedynie można edytować te prezentacje co są podane i potem zapisać
dajmy na to jako własny motyw… :wink:

Po dogłębnej analizie wychodzi, że styl Xfce-kolors, będący częścią pakietu gtk-engines-xfce, był dostępny tylko dla GTK2 do wersji Xfce 4.12.

W nowszych pakietach gtk-xfce-engine (już niedostępnych w Archu) są wprawdzie opcje dla GTK3, jednak nie są już wspierane.
Potwierdza to developer Archa na forum Archa.

W Xfce 4.14, gtk-xfce-engine zostało usunięte.

Potwierdziłem to także empirycznie, instalując w VB obraz Minta z Xfce 4.12, gdzie po dodaniu debianowego pakietu gtk3-xfce-engine, dla stylów Xfce-* pojawiały się te same problemy, które wcześniej pokazałem w Manjaro.

Przy okazji innego testowanego już w Manjaro stylu - Clearlooks Overcast - GTK2 and GTK3, który jest w wariantach oznaczonych jako gtk3.4, gtk3.14, gtk3.22 i gtk3.24, okazało się, że dokładnie takie same problemu pojawiają się tu dla gtk3.4 i gtk3.14, a nie ma ich już dla gtk3.22 i gtk3.24.
Więc, prawdopodobnie można by było coś zmienić w Xfce-kolors GTK3 (analogicznie do wersji gtk3.24 powyższego stylu), aby zaczął działać prawidłowo. Jednak ja już się tym nie będę zajmował, gdyż znaleziony alternatywny styl Xfce ClassicLooks jest dla minie OK (nawet funkcjonalnie w kilku aplikacjach jest lepszy od Xfce-kolors).

Jeśli chodzi o pakiet oomox, to jest, jak pisze @LinGruby - nie można nim edytować dowolnych stylów.
Po pobieżnym przyglądnięciu się możliwościom tego pakietu, nie udało mi się stworzyć tu odpowiadającego mi stylu.

Dzięki za dyskusję. Wątek do zamknięcia.