Jak odinstalować sam pakiet, bez odinstalowania nadrzędnych do niego pakietów?

Jak odinstalować sam pakiet, bez odinstalowania nadrzędnych do niego pakietów?

Jeśli już to podrzędnych, czy też precyzyjniej pakietów zależnych od niego. Nadrzędnym nic się nie stanie, co najwyżej w niektórych programach mogą przestać działać niektóre funkcje. Wątpię, żeby dało się to zrobić. Chyba że mówimy o hipotetycznej sytuacji, że instalujesz program samodzielnie ze źródeł – ale to jest prosty przepis na rozwalenie systemu, zwłaszcza jeśli jest to coś ważnego dla systemu.

Nie chodzi o podrzędne (zależności) ale o te nadrzędne.
Mało jest przypadków, że taka opcja jest potrzebna, ale właśnie mam problemy w związku z brakiem takiej opcji, gdyż usuwając roboczo pakiet libxpresent, Pamac wymusił odinstalowanie dwóch jego pakietów nadrzędnych: xfwm4 i xfwm4-themes (dla których libxpresent jest zależnością).

Jeżeli próbujesz odinstalować libxpresent, to pacman / pamac zaproponuje Ci odinstalowanie xfwm4, ponieważ libxpresent jest wymaganym pakietem dla xfwm4. Nie możesz odinstalować wymaganego pakietu, nie uszkadzając tego, dla którego jest on wymagany. Jeżeli tak zrobisz (niezależnie od tego, czy można, a jeżeli można, to w jaki sposób), to pakiet xfwm4 i baza danych pacman’a straci spójność, bo xfwm4 ma w zależnościach wymaganych libxpresent i zakłada, że on tam jest - jeżeli go chamsko wyrwiesz, to xfwm4 będzie wołał na puszczy. Zachowanie systemu po takiej akcji - nieprzewidywalne; mina user’a - bezcenna.

Tak naprawdę, to pytasz o to, w jaki sposób sp… system. Znalazłbym wiele innych, prostszych i pewniejszych, niż tak ‘subtelne’, jak utrata spójności.

Jeżeli chcesz / musisz przeinstalować jakiś pakiet, to:

  • GUI: używasz przycisku ‘Przeinstaluj’
  • CLI:
$ pamac reinstall nazwa_pakietu

lub

$ pamac build nazwa_pakietu

To robiłem w pierwszej kolejności, lecz nie przynosiło żadnych skutków.

Chciałbym (wyjątkowo w tej sytuacji) kompletnie odinstalować samo libxpresent, a następnie je ponownie zainstalować, zakładając, że w międzyczasie xfwm4 nie będzie krzyczał.
Szkoda, że nie ma takich awaryjnych możliwości.

Być może taka możliwość istnieje, ale ponieważ mam ograniczone zasoby czasowe, to koncentruję się na profilaktyce i usuwaniu problemów, a nie ich tworzeniu - nie zamierzam doradzać psucia, bo nawet jeżeli opatrzę zalecenia pierdyliardem ostrzeżeń, to i tak znajdzie się ktoś, kto tego nie doczyta i zrobi sobie dobrze inaczej.

Reinstalacja, to to samo (przynajmniej teoretycznie), co usunięcie i ponowna instalacja - ściąga pakiet, rozpakowuje, kopiuje pliki, wykonuje jeszcze jakieś operacje poinstalacyjne (jeżeli takie, są przewidziane). Jeżeli chcesz mieć pewność, że zrobi wszystko (co się da) od zera, to możesz poszukać plików konfiguracyjnych danego pakietu, usunąć je (czytaj: przenieść w bezpieczne miejsce) i reinstalować pakiet.