Instalowanie plików .deb

Witam jak mam zainstalować ściągnięty z trezora na manjaro plik .deb ?[deb to nie jest windowsowe rar i trzeba to rozpakować przed instalacją?] (nigdy tego nie ogarniałem na linux-ie instalowanie czegokolwiek z dysku jest głupie)

Pliki z rozszerzeniem .deb należą do gałęzi Debianowych.
W Arch-owych (a takim jest Manjaro) stosuje się pakiety tar.
Więcej informacji na wiki
Przy okazji w tabeli są napisane nazwy “programów” dzięki którym ściągniesz dany program.
Są dwa rozwiązania instalacji:

  1. Terminal
  • 'pamac install nazwa_pakietu" lub
  • 'sudo pacman -S nazwa_pakietu"
  1. Stosowanie programu z interfejsem, w zależności od wersji (kde/xfce itd.)
  • Octopi
  • Pamac

Więcej na ten temat: Pamac Ogólne informacje o Manjaro

@ Fiszek
Wiesz, jechałem kiedyś w autobusie. Kilka rzędów za mną siedziały dziewczęta i usiłowały rozwiązywać krzyżówkę. Ich poziom umysłowy na to nie pozwalał, żeby odgadnąć chociaż jedno hasło. Wiesz, co jedna z nich powiedziała na koniec, kiedy miały wysiadać?
Powiedziała: Ależ te krzyżówki są głupie!
Chociaż to zdarzenie miało miejsce grubo ponad trzydzieści lat temu, to przeczytawszy twój post od razu sobie je przypomniałem.

Sory winnetou ale ja wiecznie na windzie jechałem a tam proces instalacji sprowadza się do kliknięcia x2, w linux-ie tak łatwo nie jest.

Nie mniej już sobie poradziłem
To co miałem zainstalować to jakby sterowniki do urządzenia zewnętrznego, więc rozwiązane (nadal nie zainstalowałem niczego z dysku xD sterownik znalazłem w Pamac-u AUR )

Aha no dobra teoretycznie rozumiem ta mnogość dystrybucji i właśnie rozszerzenia sprawiają że czuję się zagubiony. Dzięki za pomoc

PS.W jakie rozszerzenia mogę celować na manjaro żeby móc zainstalować z dysku?

@Fiszek -> jeżeli zadajesz pytanie ‘W jakie rozszerzenia mogę celować na manjaro żeby móc zainstalować z dysku?’, to celuj w skrajną powściągliwość i instaluj WYŁĄCZNIE z repozytoriów systemowych (omijaj nawet AUR). Jak już poczytasz o podstawach funkcjonowania Manjaro, to będziesz wiedział dlaczego.


@NoRobot -> trzymaj poziom. Rozumiem, że czasem nie jest łatwo, ale nikt nie obiecywał, że będzie.

7 posts were split to a new topic: Wyszukiwanie pakietów w repozytoriach

Debtap. Ja tak np instaluję najnowsze 4kvideo i nigdy nie było problemów.

Po instalacji debtap w konsoli wklep
debtap
a sam powie co zrobić. Potem już jako zwykły user
debtap program_który_interesuje.deb
a ten zrobi paczkę pod manjaro w tym samym katalogu w którym masz wersję pakietu .deb którą można zainstalować jako pakiet lokalny.
Ja jako elektronik napiszę że na debiana jest najwięcej paczek dla mnie ale dzięki temu narzędziu mogę zostać przy manjaro.

najprościej :
wybierasz -

i szukasz paczki którą zrobił debtap

hmmm… sam nie zauważyłem, że dałem się wciągnąć w dyskusję nie na temat. Temat, to Instalowanie plików .deb, a myśmy poszli na wycieczkę zatytułowaną Wyszukiwanie pakietów w repozytoriach. Dlatego zdecydowałem się na podział wątku.

Tylko problemem jest, że autor wątku chciał instalować pliki .deb czy inne zewnętrzne jakby to był Windows, dlatego dyskusja zeszła na bardziej prawidłowe używanie systemu.

To wbrew tematowi nie jest wątek jak instalować pakiety .deb w Manjaro. To możliwe, ale to temat dla zaawansowanych użytkowników a autor tematu taką osobą nie jest, dlatego przekierowanie tematu w tym wypadku miało sens.

Rozumiem przyczyny dygresji, ale nie-na-temat jest nie-na-temat-em. Dura lex, sed lex :wink:


Dla tych, którzy dotarli do tego momentu i jeszcze mają jakieś wątpliwości:

  • w Manjaro i innych dystrybucjach opartych o Arch’a nie można wprost instalować pakietów .deb ;
  • ci, którzy mają odpowiednią wiedzę, mogą utworzyć pakiet akceptowany przez pacman’a (manager pakietów w Arch-like), na bazie .deb , ale i tak nie ma stuprocentowej pewności sukcesu.