Instalacja Manjaro

Czy ktoś może mi dać szczegółową pomoc w instalowaniu manjaro.
Chcę mieć dual bota ale system linux na innej partycji.
dysk mam 490gb usunołem z niego 200gb i mam 200gb wolnej przestrzeni (nierozdzielone)
i w tych 200gb chce mieć linuxa który będzie działał wraz z windowsem

W bardzo wielkim skrócie.

  1. W Biosie ustawione UEFI.
  2. Instalujesz normalnie z zaznaczeniem wolnej przestrzeni dla manjaro.
  3. Grub powinien wykryć Windowsa automatycznie.

W rozszerzonej wersji:

  1. W Biosie ustawioen UEFI.
  2. W instalatorze manjaro rozdzielasz sobie miejsce na partycje /, /home, /boot/efi
  3. Dla /boot/efi dajesz flagę esp.

Częstym problemem instalacji linuxa obok okna(windowsa), to brak windowsa w grubie (czyli brak wyboru systemu), rozwiązaniem jest zaktualizowanie gruba po odpaleniu Linuxa:
sudo update-grub.
Jeśli to nie pomoże, pozostaje chroot:

Więcej informacji znajdziesz choćby tutaj: Manjaro stuck at boot screen - Support - Manjaro Linux Forum - do tej lektury zachęcam.

Mogłem coś pomylić jeśli chodzi o flagę i partycję /boot/efi ale koledzy poprawią mnie. Dawno tego nie robiłem.

/boot/efi - rozmiar 300 MB FAT32 - flagi boot, esp

Najlepiej zajrzeć do oficjalnego poradnika użytkownika – tam jest szczegółowo opisany każdy etap instalacji:

Jeśli w ogóle ten sprzęt jest na UEFI, to czasem po zainstalowaniu niezbędne może się okazać przesunięcie pliku efi windowsa do miejsca, gdzie BIOS go nie wykryje(wyłączamy w nim security), bo pomimo istnienia efi gruba może mu się bardziej podobać ten od niebieskich okienək…
Alternatywnie można Linux na całości i nawet kilka różnych instalacji Windows w wirtualce(niezły sposób na odpalanie programów, które idą tylko pod Win XP, gdyż już nie są aktualizowane)

Jeżeli maszyna działa w trybie UEFI, to:

  • trzeba utworzyć osobną partycję EFI dla Manjaro;
  • w UEFI (-> BIOS) trzeba wybrać Manjaro jako domyślny (czy jak to tam się nazywa) system.