Gdzie są logi z update?

Dziś pokazały mi się błędy, że nie może zaktualizować perl. Zwykle robię update z tty, po wylogowaniu się ze środowiska graficznego. Dlatego nie mogę skopiować tych komunikatów o błędach. Chcę sprawdzić te logi i zobaczyć co mam naprawić, bo już tego nie pamiętam.

Chciałem skorzystać z programu ksystemlog, ale on nie przyjmuje mi hasła. Podobnie zresztą jak Octopi. Oba programy utrzymują, że źle wpisałem hasło, chociaż wiem, że wpisuję je dobrze. W sumie, to nie problem, bo Pamac działa prawidłowo. Tak tylko o tym piszę, żeby uprzedzić rady o skorzystanie z ksystemlog.

Nie widziałem Manjaro na oczy, pamaca też nie, ale pacman trzyma logi w katalogu /var/log.

Pamac pisze do tego samego log’a, co Pacman:

/var/log/pacman.log

Log mi pokazał:

[ALPM] running 'detect-old-perl-modules.hook'...
[ALPM-SCRIPTLET] błąd:  Żaden pakiet nie jest właścicielem /usr/lib/perl5/5.28
[ALPM-SCRIPTLET] WARNING: 1 file(s) in /usr/lib/perl5/5.28 are not tracked by pacman and need to be rebuilt.
[ALPM-SCRIPTLET]  -> These were most likely installed directly by cpan or a similar tool.
[ALPM-SCRIPTLET]     Run the following command to get a list of these files:
[ALPM-SCRIPTLET]     LC_ALL=C find "/usr/lib/perl5/5.28" -type f -exec pacman -Qqo {} + |& sed -n 's/^error: No package owns \(.*\)$/\1/p'

A to polecenie:

LC_ALL=C find "/usr/lib/perl5/5.28" -type f -exec pacman -Qqo {} + |& sed -n 's/^error: No package owns \(.*\)$/\1/p'
/usr/lib/perl5/5.28/core_perl/perllocal.pod

Mam zainstalowanego perl, tylko już nie pamiętam dlaczego go instalowałem. Można sprawdzić jakie programy w moim systemie z niego korzystają? Żebym wiedział czy mogę go odinstalować.

Tu nie chodzi o to, że masz Perl’a, tylko o to, że pacman (może pamac, nie wiem czego użyłeś) znalazł plik, którego tam nie powinno być, bo o nim nie wie. Może instalacja przebiegła nieprawidłowo; może instalowałeś lub kopiowałeś coś z ręki; może utworzyłeś link (w celu doraźnego rozwiązania jakiegoś problemu) i zapomniałeś o tym.


EDIT-20190709-2127 …
U siebie, w katalogu /usr/lib/perl5/5.28/ , mam trzy podkatalogi i żadnych plików.

Ok. Dzięki za odpowiedź. Sprawa wyjaśniona.

“POD is Perl’s native documentation format, so POD files are just for documentation purposes. When”

A jakie programy korzystają z Perl można zobaczyć w Octopi zakładka informacje: Wymagane przez.