Filmoteka i Serialoteka


#1

Człowiek nie samym linuxem żyje, więc może jakieś propozycje filmowe.
Ze swojej strony mogę polecić klasyki takie jak:

  1. Piękny umysł
  2. Pi
  3. Jestem Bogiem - nie mylić z “Jesteś Bogiem”
  4. Efekt Motyla
  5. John Wick 1 i John Wick 2

A ze seriali mogę polecić:

  1. Mr. Robot - kto nie widział, niech koniecznie obejrzy (sporo Linuxa).
  2. Narcos
  3. House of Cards

Ogólnie jest tego masa, ale wybrałem najciekawsze (według mnie).
Do oglądania seriali i filmów korzystam z https://fili.cc/ (tak, tak, nie legalne źródła, ale póki nie ściągam to co mi tam :P)


#2

Obejrzałem wczoraj Slumdog. Milioner z ulicy. Nie miałem tego w planach, bo nie byłem w nastroju na ciężkie klimaty (historia, jako całość, nie napawa optymizmem), ale niechcący trafiłem na początek filmu (w TV) i zassało. Cieszę się, że go obejrzałem (w końcu, kolejna pozycja z listy tych, które koniecznie muszę obejrzeć jeszcze przed emeryturą, a których - dziwnym trafem - dotychczas nie widziałem), oczywiście godne polecenia.


#3

Salvo
Mało gadania, dużo napięcia, sporo ciekawych scen (np. przemieszczanie się po domu ofiary), ciekawe zakończenie, którym byłem zachwycony. Obejrzane na TVP Kultura.


Przy okazji: od jakiegoś czasu (wielu lat) zauważam irytującą manierę nadawania polskich tytułów, zagranicznym filmom. Tytuł nie jest tłumaczeniem, tylko składa się z tytułu oryginalnego i polskiego tłumaczenia jednocześnie. Bardziej wkurza mnie tylko kukurydza w kinie.


#4

Cyfrowa jakość:

Ekstradycja I
Ekstradycja 2

biblioteka z każdym dniem się powiększa o nowe rekonstrukcje cyfrowe :slight_smile:


#5

Po zajętym bardzo czasie, w ostatnich dwóch tygodniach, trafiłem na dwa tonujące rozkręconą atmosferę tytuły:

  • Kola — Historia z czasu przełomu, historycznego i osobistego. Ciepła i dowcipna. Czesi mają nieznośną lekkość robienia dobrych filmów :slight_smile:

  • Nasza młodsza siostra — Japońskie ‘okruchy dnia’. Wzruszająca historia ze współczesnego kraju - trochę tradycyjnego, trochę nowoczesnego, zawsze intrygującego.

Obejrzane na TVP Kultura.