Dwa pliki tekstowe w systemie

Nie wiem, czy prawidłowo umieszczam ten wątek, ale mam pytanie, jaką rolę w systemie spełniają te dwa pliki tekstowe znajdujące się w katalogu głównym:
$ ls / |grep .txt
desktopfs-pkgs.txt
rootfs-pkgs.txt

Wystarczyło wkleić w google:
https://forum.manjaro.org/t/what-are-the-files-desktopfs-pkgs-txt-rootfs-pkgs-txt-and-manjaro-tools-used-for/77517/2

Dzięki :sunglasses:
Zastanawiałem się tylko, czy po ich ewentualnym usunięciu nic się nie stanie.

Z całym szacunkiem, ale przez takie działania można sobie udupić system, w czym Ci one przeszkadzają, niech sobie będą w systemie.

@robson75
Akurat te pliki są tylko informacją podczas instalacji systemu, później stają się całkowicie zbędne, no chyba że chcesz zobaczyć jakie pakiety były zainstalowane na “czystym” (świeżo zainstalowanym) systemie.
Czasem przydaje się do porównania, dla własnej informacji.

@UltherEgo
Ja wiem o tym że usunięcie owych plików nie wpłynie na działanie systemu, ale @NoRobot i jego działania wskazują na to że jest on użyszkodnikiem usuwając potrzebne pliki systemowe. Śmiem tak twierdzić gdyż nie raz coś przestało mu działać, łącznie z wysypaniem się systemu. (wiem to czytając jego posty)

Ja może aż tak nie działam jak @NoRobot ale zawsze coś tam spoza oficjalnych repozytoriów chce mi się zassać i zainstalować - a potem to już … reinstalacja.
Ale reinstalacja systemu uczy. Spowodowanie wysypania się systemu też - bo potem (oczywiście nie zawsze) możemy śmiało stwierdzić - “cholerka ten OGIEŃ to może poparzyć

@lcoyote
Reinstalka niczego nie uczy, nauka zaczyna się wtedy gdy ten nie działający system przywrócisz do życia.

1 polubienie

@robson75 -> nie usunął, zapytał. To chyba dobrze, prawda?

Jedni wolą naprawiać (np. ja), inni reinstalować. Żadne z podejść nie jest lepsze, czy gorsze - wszystko zależy od gustu, potrzeb, możliwości.
Ale nie o tym ten wątek.


EDIT-20190610-1815 … usunąłem wpis @robson75 i @NoRobot, ponieważ były one wyłącznie wycieczkami osobistymi, bez wartości merytorycznych. Panowie, możecie sobie wrzucać prywatnie, bez zaśmiecania ogólnodostępnych wątków.