Dwa Linuksy, Kernel panic

Mam dwa Linuksy: Manjaro i Arch Linux Adventures. Z tego drugiego już chyba nic nie będzie, gdyż zaniedbałem aktualizacje, nieważne.
Grub jest uruchamiany z Adventures, a chciałbym by uruchamiany był z Manjaro.
Gdy aktualizuje jądro w Manjaro, muszę uruchamiać Archa, wpisywać w konsoli zaklęcie by aktualizacja przyniosła efekt. Jednak zasadniczym problemem jest występowanie "Kernel panic" przy uruchamianiu Manjaro, niezależnie od numeru jądra. Jedynym wyjściem jest recovery mode lub falback initrams, w normalnylnym trybie ‘Kernel panic’.

Jak zrobić by korzystać z Gruba z Manjaro?

Wiem, że mogę sobie poszukać, ale przy tak delikatnych sprawach wolę Kolegów, fachowców o pomoc.

Problem z kernel panic pojawił się zaraz po lub krótko po instalacji Adventures.

Korzystając z okazji, pragnę zapytać, z jakiego jądra korzystacie?

Trudno powiedzieć, czy to dwa problemy, czy jeden. Co do GRUB’a, to zapewne (nie miałem takiego przypadku, więc porada jest z kategori ‘chyba’) musisz go zainstalować z poziomu Manjaro. Jeżeli nie da rady, z powodu problemów z uruchomieniem, to z użyciem chroot’a.

1 polubienie

Udało się, ale nieco innym sposobem, Nie wiem dlaczego, ale po wpisywaniu sudo pacman -S mhwd-chroot konsola informuje błąd: pakiet mhwd-chroot nie został znaleziony.
Dzieło się tak po raz kolejny w Manjaro Live. Poprzednim razem udało mi sie załatwic sprawę z chrootowaniem dopiero jakimś Mincie Live.

Jest za to coś nowego, coś prostszego, intuicyjnego. To manjaro-chroot -a. Znalazłem o tym tutaj: https://forum.manjaro.org/t/boot-problem-after-update-mhwd-chroot-does-not-work-either/76217/8

Wklepywałem wszystko jak leci, bez pomyślunku i poszło:
boot live usb (install usb)
open terminal and enter manjaro-chroot -a for example:

~ >>> manjaro-chroot -a                                                                                              
[sudo] password for dglt: 
==> Detected systems:
 --> 0) ManjaroLinux
 --> 1) ManjaroLinux1
==> Select system to mount [0-1] : 
1
==> Mounting (ManjaroLinux1) [/dev/sdb2]
 --> mount: [/mnt]
 --> mount: [/mnt/boot/efi]
[dglt-ob /]# 

then:
ln -s /usr/lib/libidn2.so.4 /usr/lib/libidn2.so.0.3.5
pacman -Syyu
exit
reboot

is that what you mean by simplified?

Jedyna różnica, że kolega wpisał /1/, a ja /0/. No i u mnie było dev/sda/

manjaro-chroot nie jest chyba taką nowością (kojarzę to rozwiązanie z wydarzeniami sprzed paru miesięcy, około roku), ale fakt - szybkie, proste i skuteczne. Co do reinstalacji GRUB’a, to zajrzałem do swoich notatek i:

Manjaro w wersji live
--------------------------------------------
manjaro-chroot -a
grub-install --recheck /dev/sdX
update-grub