Co oglądamy (filmoteka i serialoteka)

Jamestown (2017, 2018, 2019) serial

Wirginia, rok 1619. Pierwsza brytyjska kolonia w Ameryce przez 12 lat zamieszkiwana była wyłącznie przez mężczyzn. Życie osadników diametralnie zmienia przybycie kobiet, które mają zostać ich żonami. Ich pojawienie się wstrząsa życiem mieszkańców Jamestown, powodując liczne konflikty i nasilając rywalizację między osadnikami.
Jamestown

Jamestown_1
EDIT: Pierwszy sezon obejrzałem jakieś pół roku temu. Teraz wracam do serialu.

Starożytni kosmici (Ancient Aliens) - Serial

Czy możliwe jest, że inteligentne formy życia odwiedziły Ziemię tysiące lat temu, przynosząc ze sobą technologie, które znacznie wpłynęły na przebieg historii i rozwój człowieka? Przedstawione w bestsellerowej książce z 1968 roku “Chariots of the Gods”, napisanej przez Ericha von Dänikena, teoria pozaziemskiej ingerencji w naszą cywilizację już w starożytności - wstrząsnęły ludźmi wierzących w indywidualny postęp ludzkości. Starożytne rysunki w jaskiniach przedstawiające dziwne stworzenia, pozostałości po pasach startowych w Peru, indyjskie teksty, które opisują “latające maszyny bogów” to tylko kilka z archeologicznych artefaktów wskazane przez von Dänikena i powołane jako dowody, że starożytni astronauci byli dobrze znani naszym przodkom. Produkcja z ekskluzywną kooperacją von Dänikena, wprowadza zupełnie nowe dowody w dotychczasowe teorie i odkrycia, i skupia się także na dzisiejszych odkryciach z ostatnich 30 lat, w tym niezwykłe wyniki o DNA człowieka, rozwoju i nowo dekodowanych artefaktach z Egiptu, Syrii i Ameryki Południowej.
Ancien Aliens

Dziś późną porą trzeba będzie Chucka Norrisa na TV 4 obejrzeć.

Polskie ziemie skrywają tajemnice na miarę Stonehenge. Specjaliści cywilizację jaka wytworzyła się na polskich ziemiach około 6000 lat temu nazwali od kształtu zachowanych naczyń - kulturą pucharów lejkowatych. Jej największą tajemnicą są najstarsze zachowane na powierzchni zabytki na ziemiach polskich – megality. Megality to monumentalne budowle zbudowane z ziemi i kamienia o długości dochodzącej nawet do 150 metrów. Jednak w przeciwieństwie do kamiennych kręgów z południowej Anglii, które przyciągają turystów z całego świata w Polsce wie o nich zaledwie wąska grupa naukowców. Trudno rozpalić wyobraźnię ludzi garstką skorup, choćby były posklejane z najwyższą starannością. Trudno opowiedzieć historię- mając do dyspozycji jedynie zdjęcia i rysunki. Polskie megality zasługiwały na to, żeby odtworzyć ich historię i przybliżyć ją widzowi używając do tego technik filmowych zdolnych oddać prawdziwą magię zamierzchłych czasów i miejsc ,w których wysiłek ludzi którzy je stworzyli przetrwał do dziś .Historię, która rozgrywała się na naszych ziemiach ponad pięć tysięcy lat temu trzeba było opowiedzieć z wielu powodów. Jest to część europejskiego dziedzictwa, które powinniśmy promować nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest to część naszej zamierzchłej kultury, którą należy przybliżyć polskiemu społeczeństwu, jest ona jemu praktycznie nieznana. Przecież najstarszy na ziemi zachowany wizerunek wozu z Bronocic pod Krakowem, i wiążąca się z tym wiedza wprawiają w osłupienie. Ponadto właśnie teraz , kiedy narasta zainteresowanie związane z tym okresem ,trzeba było dostępną na ten temat wiedzę udokumentować, zobrazować i zarchiwizować dla potomnych. Wszystko to wpisuje się niezwykły walor poznawczy filmu. Dzięki filmowi cofamy się o ponad 5 tysiącleci .

https://www.filmweb.pl/film/Legiony-2019-823437

1lajk

Dziś wieczorem kolejny raz będę oglądał.

1lajk

Poldark - Wichry losu

Ross Poldark powraca z amerykańskiej wojny do Kornwalii, gdzie nic nie jest takie jak przed jego wyjazdem.
Poldark

Serial Syn The Son 2017-2019
“Syn” to adaptacja nominowanej do nagrody Pulitzera i znajdującej się na liście bestsellerów New York Timesa powieści Philippa Meyera o tym samym tytule. Akcja zrealizowanej z ogromnym rozmachem sagi rozgrywa się na przestrzeni 150 lat i śledzi losy trzech pokoleń rodziny McCulloughów. Widzowie poznają historię …

Czytaj Dalej ...

Eli’a McCullougha (Pierce Brosnan), charyzmatycznego nestora rodu, który jako dziecko został porwany, a następnie wychowany przez członków plemienia Komanczów. Dzięki reminiscencji ukazana zostaje droga, jaką musiała przejść rodzina McCulloughów, aby zostać jednym z najpotężniejszych i najbogatszych rodów w Teksasie.

Serial Syn Serial Syn_1

Dobra historia charakteryzuje się tym, że - w przeciwieństwie do hitu sezonu - ludzie chcą jej słuchać, oglądać i czytać również w kolejnym i kolejnym i … kolejnym pokoleniu. Taką dobrą historią jest:
Pożegnanie z Afryką (Out of Africa) [1985]
z dobrym Robertem Redfordem i doskonałą Meryl Streep.

1lajk

Osierocony Brooklyn
Film mam wrażenie anty-Trumpowy ale ogląda się jak dobre stare produkcje Warner Bross z zeszłego stulecia.

Dolarowa Trylogia Sergio Leone, to absolutna klasyka western’u, albo jak kto woli - spaghetti western’u. Charakterystyczna atmosfera i estetyka, niezapomniana muzyka oraz nazwiska:

Reżyseria: Sergio Leone
Muzyka: Ennio Morricone
Osada: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volonté

Za garść dolarów (Per un pugno di dollari) [1964]
Za kilka dolarów więcej (Per qualche dollaro in piu) [1965]
Dobry, zły i brzydki (Il buono, il brutto, il cattivo) [1966]

Link niewłaściwy i odsyła do wikipedii (musisz niestety poprawić link)
Trylogia dolarowa
EDIT: znalazłem na Film Web
https://www.filmweb.pl/Dobry.Zly.Brzydki/discussion/Dolarowa+Trylogia,1750110
Pozostałe linki OK. Pozdrawiam

Być może odsyła do Wikipedii, bo … ma odsyłać do Wikipedii? :slight_smile:

Poprawione - wina mojej maniery, której muszę się pozbyć, czyli wrzucania slash’a na końcu adresu.

Wczoraj oglądane (choć już niezbyt nowe):

W 2020 Elias Van Dorn szef największej na świecie firmy komputerowej uruchamia swój najważniejszy projekt - superkomputer Kronos, którego zadaniem jest wyeliminowanie przemocy i wojen na świecie.

Czytaj Dalej ...

Gdy maszyna łączy się z Internetem, na podstawie analizy danych dochodzi do wniosku, że największym zagrożeniem dla światowego pokoju jest działalność człowieka. W kolejnym kroku Kronos uruchamia procedurę bezwzględnej eliminacji ludzkości. 97 lat później przy życiu pozostaje już tylko niewielka grupka ludzi ścigana przez armię robotów. Dwoje nastolatków - Andrew i Calia - postanawia za wszelką cenę dotrzeć do owianego legendą Nowego Świata, w którym żyje się bez strachu przed robotami. Ale czy ten świat rzeczywiście istnieje? I czy uda im się przeżyć na tyle długo, by go odnaleźć?

Osobliwość

Przyszły świat rozgrywa się na postapokaliptycznej ziemi, na której panuje nieznośne ciepło i która cierpi z powodu konsekwencji niekończących się wojen.

Czytaj Dalej ...

Choroby i epidemie rozprzestrzeniają się gwałtownie w tym świecie. W jego środku mieszka chłopiec, który urodził się w szlachetnej i bogatej rodzinie. Wraz ze swoim wiernym ochroniarzem wyrusza w poszukiwanie rzadkiego lekarstwa, które uratuje życie jego matki. Ale w jego podróży czają się liczne niebezpieczeństwa jak okrutny podżegacz, który kontroluje realistycznego zabójcę robotów.

Martwy Świat

Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (C’era una volta il west) [1968]

Claudia Cardinale, Charles Bronson, Jason Robards i Henry Fonda w tak klasycznej klasyce, że wstyd tego nie zobaczyć i nie posłuchać - Ennio Morricone, jak zwykle spisał się i zrobił genialna muzę. Moim zdaniem, najlepsza pozycja w dorobku Sergio Leone.

Fúsi [2015]
Historia przebudzenia dziwacznego nieudacznika. Gorzko-słodkawe, ale budujące.

Naciągacze (Matchstick Men) [2003]
Wciągająca i zabawna akcja, dobre role Nicolas’a Cage’a i Alison Lohman.

Centurion 2010 rok

Brytania, rok 117 n.e. Quintus Dias, jedyny żołnierz ocalały z zaatakowanej przez Piktów przygranicznej placówki, dołącza do maszerującego na północ IX Legionu, który ma zniszczyć wrogów rzymskiej władzy. Niestety Legion zostaje całkowicie wyeliminowany, a Quintus Dias z garstką ocalałych chce wrócić do rzymskiej placówki. Jednak są ścigani przez Piktów z bezwzględną i okrutną tropicielką Etain (Olga Kurylenko)
Centirion
Centurion_2

Recenzja Filmu autorstwa Marcina Pietrzyka, którą można znaleźć TUTAJ
i drugą innego autora TUTAJ
EDIT: Pomimo niezbyt przychylnych recenzji (niektórych z recenzentów) film oglądałem już z 5 razy i pewnikiem kiedyś obejrzę znowu. Dlatego też polecam.

Król Artur: Lenda Miecza / King Arthur: Legend of the Sword 2017

Odważna historia cwanego młodzieńca Artura, który większość czasu spędza w zaułkach Londonium wraz ze swoją ferajną, nieświadomy losu, jaki jest mu pisany. Wszystko zmienia się jednak, gdy dostaje w swoje ręce miecz Excalibur — a wraz z nim przyszłość. Porażony mocą Excalibura, Artur staje przed trudnym wyborem. Dołącza do buntowników z Ruchu oporu i podąża za tajemniczą młodą Ginewrą. Uczy się władać mieczem, aby zmierzyć się ze swoimi demonami i zjednoczyć lud w walce z tyranem Vortigernem, który ukradł należną mu koronę i zamordował jego rodziców, po czym ogłosił się królem.
Król Artur. Legenda miecza
Wczoraj oglądałem po francusku na TF1Tele TF1_little a teraz już mam z lektorem po polsku.


EDIT: Przyznać muszę, że bardzo fajną muzykę do filmu użyto. Pierwszy raz mi się zdarzyło, że słuchając muzyki dotarłem do końca napisów w filmie.

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: