Co oglądamy (filmoteka i serialoteka)

Cień anioła (2000-2002) serial (Dark Angel)

Serial sci-fi, którego główną bohaterką jest Max Guevara. W dzieciństwie została zmutowana genetycznie i teraz jest nadnaturalnie silną, inteligentną, sprytną, młodą i niezwykle piękną kobietą. Wydostaje się z laboratorium, w którym była “hodowana” na doskonałego żołnierza. Jednakże jej wspomnienia są bardzo wybiórcze i niewiele pamięta ze swojej przeszłości. Spotyka Logana Cale’a, który w zamian za współpracę w walce z przestępczością, obiecuje pomóc zapełnić białe plamy w jej historii.
Niedaleka przyszłość. Z bazy wojskowej, w której są prowadzone prace nad stworzeniem genetycznie zmodyfikowanego nadczłowieka, ucieka kilka osób. Jest wśród nich Max Guevara (Jessica Alba) z Seattle. Po kilkunastu latach kobieta zaczyna szukać dawnych kolegów. Poznaje dziennikarza Logana Cale’a walczącego z korupcją wśród urzędników.
Zrzut%20ekranu%20z%202019-11-04%2016-31-18

Rok 2077, z powodu napromieniowania Ziemi ludzie przenieśli się na księżyc Saturna, Tytana. Jack Harper wpada na trop zagadki, która całkowicie zmienia jego światopogląd i przyszłość ludzkości.

https://www.filmweb.pl/film/Niepamięć-2013-535756

1lajk

Niepamięć (Oblivion) [2013] - widziałem dwa razy i na pewno, za jakiś czas, obejrzę ponownie. Podobał mi się z kilku powodów:

  • Sci-Fi;
  • ciekawy wizualnie;
  • Tom Cruise - niezawodny w filmach akcji i Sci-Fi;
  • przede wszystkim, stary pomysł z filmów kryminalnych: na końcu okazuje się, że zabił ten najmniej podejrzany. Stary, ale cały czas działa.

https://www.filmweb.pl/V.Jak.Vendetta

Adaptacja kultowego komiksu Alana Moore’a. Rzecz dzieje się w totalitarnej Anglii, gdzie społeczeństwo jest skutecznie zastraszane i manipulowane przez aparat władzy. Jedyną osobą, która nadal stawia opór, jest bojownik o wolność przebrany za osobę Guya Fawkesa - V (Hugo Weaving). V walczy z panującym ustrojem dokonując zamachów terrorystycznych na główne ośrodki przekazu i gmachy budynków rządowych. Pewnego dnia uwalnia z rąk agentów rządowych Evey Hammond (Natalie Portman). Evey odkrywa, iż wbrew powszechnemu uznaniu V nie jest terrorystą, lecz osobą, w której skupiają się wszystkie idee, o których jej naród zapomniał. Od tej pory, od 5 listopada V będzie kontynuował swoją krucjatę, mszcząc się za swoje krzywdy i za cierpienia narodu prowadząc Anglię ku wolności.

https://www.cda.pl/video/830815fb?wersja=720p

1lajk

Brytania (2017, 2018) serial

Fabuła serialu Britannia rozgrywa się w 43 roku naszej ery i skupia się na rzymskiej armii, która powraca do Brytanii, by zmiażdżyć serce Celtów. A nimi dowodzą wojowniczka oraz potężni druidzi, którzy potrafią wykorzystać magię do swoich celów. Rzymianie chcą podbić Brytanię. Pragnąc zapobiec najazdowi królewna Kerra łączy siły z rywalką Antedią.
Zrzut%20ekranu%20z%202019-11-09%2016-29-06 Zrzut%20ekranu%20z%202019-11-09%2016-33-56

https://www.filmweb.pl/film/Tulipanowa+gorączka-2017-275064

1lajk

Słabe toto, jeśli chodzi o fabułę, ale jak ktoś lubi pojedynki, w których ignorowane są prawa fizyki (ogólnie wszystko jest układane pod to, żeby uzyskać efekt wow) to powinno mu się to spodobać. Piraci… to całkiem niezła komedia, coś jak chińska wersja Piratów z Karaibów, Mistrz miecza to bardziej zbieranina pojedynków na miecze. Ot, miłe odmóżdżacze na weekend.

Piraci. W poszukiwaniu cesarskiej pieczęci

Mistrz miecza

Dziś wieczorem Obcy 4 na TV 4.

1lajk

Przełęcz ocalonych (Hacksaw Ridge) [2016]. Kawał dobrego kina wojennego, na bazie prawdziwej historii i trudnych pytań. Mel Gibson na etacie reżysera, tym razem.

Już za Tobą tęsknię (Miss You Already) [2015]. Wzruszający, ale nie ckliwy, a przy tym pełen pogodnego humoru. Dwa w jednym - dwa poważne tematy w jednym filmie, na tle głębokiej przyjaźni. Świetna rola Toni Collette, którą lubię i cenię.

Furia (Fury) [2014]. Fantastyczny film o istocie wojny - ani heroicznej, ani słusznej, tylko wyniszczającej ciała i umysły. Brad Pitt pokazał, że potrafi być nie tylko przystojnym chłopcem.

Furia bardzo dobry film. Jak ktoś lubi koreańskie siakiemakie (ja lubię) to może “Wiedźma”
Koreańskie sci fi. Na 2021 przewidziany ciąg dalszy i ja czekam.

Dark Matter (2015-2017) serial

Sześcioosobowa załoga statku kosmicznego budzi się z wyczyszczoną pamięcią w odległym zakątku kosmosu. Jedyną podpowiedzią co do ich tożsamości jest ładunek pełen broni i cel: odosobniona kolonia górników.

The Mandalorian (2019) serial

Historia przedstawiona w serialu „The Mandalorian” będzie toczyć się po upadku Imperium Galaktycznego, przed pojawieniem się Najwyższego Porządku. Śledzimy losy samotnego strzelca na obrzeżach galaktyki, na których Nowa Republika nie ma wpływów.
Samotny łowca głów przemierza najdalsze zakątki galaktyki, z dala od władzy Nowej Republiki.

Zabić, jak to łatwo powiedzieć (Killing Them Softly) [2012]
Hmmm, ciekawie się oglądało. Z jednej strony film jest brutalny (kojarzy się z Tarantino, choć bez tej poezji, jaką Quentin okrasza przemoc), z drugiej komiczny. Ta druga część jego natury nie jest oczywista. W pierwszych scenach nie-serio byłem lekko zmieszany i zastanawiałem się nad tym, czy reżyser nie kpi ze mnie - nie od razu złapałem konwencję. Ciekawa rola Brad’a Pitt’a, miło było obejrzeć James’a Gandolfini, doskonała puenta na samym końcu filmu.


Angielski tytuł filmu jest odwołaniem do tytułu znanego utworu. Ktoś pamięta jakiego? :slight_smile:

Rok niebezpiecznego życia (The Year of Living Dangerously) [1982]
Dobre kino charakteryzuje się tym (między innymi), że mimo wieku, nadal dobrze się je ogląda. Obejrzałem z tym samym, wielkim zainteresowaniem, jak … wiele lat temu, gdy widziałem go po raz pierwszy. Świetna Linda Hunt [*], młody Mel Gibson, młoda Sigourney Weaver, ważne sprawy na liście poruszonych problemów.


[*] Aktorka zagrała fotoreportera - mężczyznę. Moim zdaniem doskonale (Akademia również była tego zdania, nadradzając ją Oscar’em). Ktoś pamięta podobną rolę z naszego filmowego podwórka - polski film, polska aktorka?

Trzy dni kondora

Mr. Majestyk

Nędzne psy

Pojedynek na szosie

"Znikający punkt


Dwie ostatnie pozycje, są dziełem znanego polskiego animatora non-camerowego Juliana Antoniszczaka.


Trzy dni Kondora (Three Days of the Condor) [1975], to obowiązkowa klasyka, moim zdaniem.

Podejrzani (The Usual Suspects) [1995]
Arcydzieło suspensu - śledzimy akcję w napięciu, w nadziei, że coś z niej łapiemy, a na końcu okazuje się, że reżyser zrobił nas w bambooko. Doskonała robota Kevin’a Spacey’a.

Wojna o planetę małp (War For the Planet of the Apes) [2017]
Podobały mi się sceny kręcone z drona - żaden wymyślny superefekt, ale zgrabnie wykorzystany. Generalnie, dobrze się ogląda, choć warto by przyciąć kilka dłużyzn i film zyskałby na dynamice. Poza tym, broni się, podobnie jak i inne z ‘małpiej serii’. Ciekawe, jak zmieniło się spojrzenie na problem: w pierwszych filmach, z przełomu lat 60. i 70., małpy były tymi złymi (in gremio, bo zdarzały się wyjątki); w tych z ostatnich lat, to człowiek jest - nie tyle zły, ile - głupi. Istota naszego gatunku.

Dziś wieczorem będę oglądał Wall Street na TV 4.

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: