Brak karty wifi w lenovo miix 310

witam.
Zainstaloalem sobie manjaro , zmienialem jadra , i czy to wersja 4 czy 5 nie widzi w ogole karty wifi. Wczesniej jak mialem zainstalowny inny linux , to jak uruchomilem live manjaro to wykrylo wifi i normalnie dzialalo , a jak zainstalowalem na dysktu dystrybucje manjaro to nic nie widzi … Jestem nowy z tym systemem . Ma ktos jakis pomysl jak doinstalowc odpowiedni sterownik ( nie umiem sprawdzic jaki potrzebny)
Z gory dziekuje za podpowiedzi.
ps. sorki za brak polskich liter, nie mam zainstalowanej polskie klawiatury i to z tego .
Pozdrawiam

  1. Jakie środowisko graficzne? Patrzyłeś w ustawienia wifi?
  2. Podaj wynik inxi -i i mhwd -li
  3. Sterowniki i kernele w Manjaro instaluje się przy pomocy polecenia mhwd lub graficznie w odpowiednim module ustawień. Inne sposoby stwarzają ryzyko popsucia systemu.
  1. Środowisko Kde Plasma , w ustawieniach nie widać w ogóle karty wifi , w ogóle nie jest zainstalowana, system jej nie wykrył

Uruchom jeszcze raz Manjaro Live, wydaj komendę:

inxi -SMix

i wklej tutaj.

PS. Popraw post - wyrównaj obrazki, bo nieciekawie to wygląda i KDE a nie Kdf

Post poprawiony :wink: a tutaj dodaje zdiecie z uruchomienia live :

Widzialo wifi jak mialem wczesniej zainstalowany windows , teraz jak uruchamiam live to nie widzi … nawet jak teraz uruchomilem inna dystrybucje linux live co wczesniej widziala karte wifi

Podsumujmy. Widziało ci wifi, zanim nie usunąłeś Windowsa i nie zastąpiłeś go Manjaro. Dobrze rozumiem? Lenovo oficjalnie wpiera tylko Windowsa, na Linuxa patrzy niechętnym okiem (przynajmniej odnoszę takie wrażenie), ale nie ma niczego czego nie dałoby się zrobić :wink:

  1. Zdarza się, że Lenovo brzydko blokuje wifi sprzętowo, aby sprawdzić, czy ciebie to dotyczy, wystarczy wpisać polecenie rfkill list. Jeśli okaże się, że tak to testowo wpisz sudo rmmod ideapad_laptop. Jak to zadziała, to zapisz to na stałe:
echo "blacklist ideapad_laptop" | sudo tee /etc/modprobe.d/ideapad_laptop.conf

Aczkolwiek, skoro nie wykrywa u ciebie żadnej karty to wątpię żeby to było to – mimo wszystko sprawdzić nie zaszkodzi.

  1. Jak powyższe nie zadziała to podaj logi kernela. Najlepiej otwórz KSystemLog (jest w menu) > Dziennik jądra z parametrami jak na screenie. Jak coś pokaże to skopiuj to na forum/do pliku (CTRL+A CTRL+C i w Kate CTRL+V, na screenie nic nie będzie widać). Jak coś pokaże to pomyślimy co z tym zrobić.

  2. Jak nie będzie żadnych logów to być może coś jest nie tak w BIOSie. Zajrzyj, może jest tam jakiś przełącznik wifi. Ewentualnie może wyszła jakaś aktualizacja BIOSu, która rozwiąże ten problem – tutaj kieruję na stronę pomocy technicznej Lenovo.

Co do punktu 1. Nic sie nie ukazalo po wpisaniu rfkill list a po komendzie sudo rmmod ideapad_laptop wyskaczyl blad , wstawiam zdiecie

to co wyszlo w tym KSystemLog

Nie wrzucamy tak długich logów na forum tylko na jakiś serwer pastebin o czym mówi pkt. 4 regulaminu.

Poszukaj po prostu w dokumentacji lapka jaka jest tam karta WIFI jeśli żaden Linux nie chce jej zobaczyć. Potem będziemy myśleć nad sterownikiem.

1lajk

To są dzienniki journald, a nie jądra. Dobrym pomysłem jest, jak sugeruje @aquila, poszukanie w specyfikacji twojego laptopa, z jakiej karty korzysta.

W starym laptopie HP miałem taki myk, że po wyłączeniu WiFi i/lub Bluetooth z poziomu jakiegoś narzędzia ładowanego przez HP do Windows (to był jeszcze XP) włączanie i wyłączanie ich w BIOS niczego nie zmieniało choć opcja wł/wył istniała. Skapowałem się właśnie po zainstalowaniu GNU/Linuksa gdzie nie miałem dostępu do WiFi. Musiałem znów wrzucić dysk z Windą ,włączyć WiFi i BT i już było OK. Potem dało się włączać/wyłączać już z pod poziomu Linucha i BIOS. Może tutaj też jest podobna sytuacja?

Taki sterownik jest pod windows

U mnie nie chodzi że jest karta wifi wyłączona , tylko jest brak zainstalowanego sterownika.
Jak nie znajdzie się rozwiązanie , to w przyszłym tygodniu jak wrócę do domu to zainstaluje specjalnie windows i potem uruchonie Live Manjaro i tak jak wcześniej Aquila podal komendę to sprawdzę co pokazuje wtedy Linux i pokaze tutaj.

No to jeszcze parę komend dla pewności i zabawy:

lspci -v | grep Network

lub

lspci -v | grep Qualcomm

i

hwinfo --network
sudo dmesg | grep wlan
cat /proc/net/dev
nmcli device
ls /sys/class/net

oto wynik tych komend :

Zobacz ten blog https://vincent-ventures.com/2018/12/arch-linux-on-lenovo-ideapad-miix-320/

Starting the installation

On older kernel versions the Miix 320 would need a few kernel parameters to start the installation ISO. With the Arch ISO (01/11/2018) too I had to set acpi_backlight=vendor and acpi_osi=Linux at the Grub2 prompt because of a problem with a backlight pwm module.

( w tym przypadku nie ma problemów z pwm, ale może wpisy pomogą )

Tutaj https://forum.manjaro.org/t/network-problem-lenovo-miix-310/86709/18 zalecają aktualizację bios.

Jeśli chodzi o bios to mam zaktualizowany do najnowszego jaki jest , czyli do tego jaki polecają w tym punkcie 2 . Zanim tutaj napisałem to na tym forum czytałem tamto i wykonywałem tamte komendy i nie pomogło , a ze nie znam za dobrze angielskiego to napisałem tutaj na forum :wink: w końcu ojczysty język to ojczysty :slight_smile:

Jeżeli problemem jest karta, która nie jest obsługiwana lub system ma jakieś problemy z jej obsługą, to rozwiązaniem może być jej wymiana (w większości notebook’ów wykonalne).


@siarak230 -> jeżeli masz wyniki działania polecenia z konsoli, to wrzucaj je w postaci text’owej (plus odpowiednie formatowanie, czyli przycisk </>), a nie obrazka, bo trudno przetwarza się informacje w takiej formie.

Witam.
Zainstalowalem windowsa i uruchomilem manjaro live, i po wykonaniu komendy
hwinfo --network mam taki wynik:

Hardware Class: network interface
Model: “WLAN network interface”
Driver: “rtl8723bs”
Device File: wlan0
Link detected: yes
Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
Attached to: #10 (Network controller)

Ale jak zainstalowalm nawet na dysku twardym manjaro to nagle nie widzial karty wifi, co dla mnie jest dziwne , bo nie usuwalem danych z widnowsa

Popróbuj może zainstalować inną dystrybucję np. Linux Mint lub wybierz któregoś z Linux Ubuntu
Czasem niektóre rodzaje sprzętu nie tolerują takiej czy innej dystro Linux - więc należy wypróbować inną Linuxową odmianę.

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: