Aktualizacja Manjaro

Witam wszystkich,
Co pewien czas pojawiają się uaktualnienia dla pakietów zainstalowanych w naszym systemie. Dzisiaj właśnie u mnie pojawił się komunikat, że jest do zainstalowania “tyle a tyle” poprawek. Ja mam ustawione tak, by ikona uaktualnień była ukryta, gdy nie ma nic do zainstalowania.


zaznaczone “Ukryj ikonę z zasobnika, gdy nie ma dostępnych aktualizacji
ale nauczony (może to złe przyzwyczajenie) z innych dystrybucji - co pewien czas wpisuję z konsoli

$ sudo pacman -Syyu

Aby za pomocą jednej komendy zarówno zsynchronizować bazę danych pakietów oraz zaktualizować system. Nawet jeśli jest komunikat o “dostępnych aktualizacjach” to u mnie aktualizację przeprowadzam z konsoli powyższym poleceniem. Według wielu taka aktualizacja przebiegnie szybciej.
Aktualizacja
Jeżeli zaktualizowano “sporo” pakietów - to po jej ukończeniu restartujemy komputer/laptop. Jeśli nie ma nic do aktualizacji to
Aktualizacja_1

i prawidłowo wszelkiego typu programy w gui są dobre ale… nie ma jak terminal :wink:
a co do info o aktualizacji ja mam to rozwiązane w conky możesz na moim github zobaczyć link w profilu :slight_smile:

“conky” używałem kiedyś tam - ale zrezygnowałem. Niepotrzebnie zjada troszkę pamięci.

przy moich 16GB to mnie to wisi a raptem tylko zjada u mnie 100MB :wink:

a mam monitor systemu na pulpicie etc. itp. dane…

sudo pacman -Syyu pochwalam jak najbardziej (z podwójnym ‘y’). Można w ten sposób zaktualizować oprogramowanie na wszystkich dystrybucjach Arch-like, a na Manjaro również tak:

$ pamac update --force-refresh

Radzę włączyć opcję ‘Usuń niewymagane zależności’, aby nie zbierały się śmieci w systemie.
Na swojej głównej maszynie aktualizacje robię w terminalu, ale jeżeli dba się o czystość i koszerność, to nie ma problemów z update’em poprzez manager’a graficznego (doświadczenia z kilku instalacji). Choć czasem, przy dużych aktualizacjach, pojawia się zalecenie, aby uruchamiać je bezpośrednio z konsoli (tty2…6).


EDIT-20190528-2213 … aby sprawdzić dostępność aktualizacji, nie trzeba używać sudo. Komenda:

$ pamac checkupdates

albo:

$ checkupdates

działają bez superuser’skich uprawnień.

… no oczywiście bo ja mam tylko 4GB…
Planowałem dokupić na Ebay.fr i znalazłem w Niemczech

RAM 16 Go ddr3 adapté pour Lenovo g585 (2181) ainsi DIMM 1600 Mhz pour PC portables 153,42 EUR Livraison : (przesyłka) 17,90 EUR =171,32€ Lieu où se trouve l'objet : Schweinfurt, Allemagne
Laptop w 2013 kosztował około 420€ -godne zastanowienia. Ale raczej warto zainwestować w nowego laptka niż za taką cenę dokupić kość pamięci. Teraz są już DDR4 a moja DDR3

U mnie conky zajmuje niespełna 23 MB.

przy jednym tak u mnie są 3 :wink:

Panowie, to nie chat, tylko forum. Wątek jest nt. aktualizacji (w) Manjaro, a nie Conky czy RAM’u. Ktoś poszukujący informacji będzie przedzierał się przez całą wymianę zdań, aby zorientować się na końcu, że tracił czas.

Zapraszam na:

A post was split to a new topic: Problem z aktualizacją – niepoprawny lub uszkodzony pakiet